Yüksek Ürik Asit: 5 Yaygın Nedeni

Yüksek ürik asidin varlığı, kanda bir fazlalık oluşturur ve böbrekler genellikle onu uzaklaştıramaz; bu durum da sorunlara yol açabilir. Sebepleri nelerdir bu yazıda öğrenin.
Yüksek Ürik Asit: 5 Yaygın Nedeni
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Kanda bulunan yüksek ürik asit, hiperürisemi olarak adlandırılır. Normal seviyeleri korumak için pürinler bakımından zengin olan belirli gıda türlerinin alımını azaltmanız gerekir.

Fazlalık olan ürik asit, idrar yoluyla uzaklaştırılır ya da bağırsaklara geçer. Aksi halde, eklemlerde birikebilir ve kristaller oluşturabilir.

Normal ürik asit seviyeleri: kadınlar için 2.4 ila 6.0 mg/dL ve erkekler için 3.4 ile 7.0 mg/dL arasındadır.

Yüksek seviyelere ulaşan ürik asit sağlığınız için kötü olabilir. Ürik asidi normal seviyelerde tutmak ya da normalden daha yüksek seviyelere ulaştığında azaltmak önemlidir.

Yüksek ürik asidin nedenleri

İnsan vücudunda bulunan ürik asit miktarının üçte biri pürin açısından zengin olan yiyecek ve içeceklerden gelir. Diğer üçte ikisi de vücut tarafından doğal olarak üretilir. Bu nedenle, yüksek ürik aside neden olan faktörleri bilmek önemlidir.

1. Kötü beslenme

çiğ et dilimleri

Kötü beslenme yüksek ürik asit seviyesi içintek neden değildir; ancak bu hastalığın kontrolü açısından çok önemli bir faktördür. Et, sakatat, balık, sosis ya da hamburger gibi pürin açısından zengin yiyecekler yemek, daha yüksek seviyelerde ürik asit üretimine neden olur. Tuz da bu açıdan pek doğru bir seçenek değildir.

2. Rafine şeker

Tatlandırıcılar, rafine şeker, tatlı hamur işleri, şekerli içecekler, işlenmiş meyve suları ya da çikolata gibi şeker açısından zengin olan birçok yiyeceği tüketmek de bu soruna neden olabilir.

Sükroz ve fruktoz açısından çok zengin olan yiyecekler, kanda bulunan ürik asit seviyesini artırabilir. En iyi seçenek onlardan uzak durmaktır. Meyve ve sebzeye dayalı bir beslenme planını takip etmeye çalışın.

3. Alkol alımı

buzlu kirazlı alkol

Alkollü içeceklerin tüketimi, ürik asidin karaciğer metabolizmasında sorunlara yol açmasına, alkolün vücutta birikmesine ve ürik asit seviyelerinin artmasına neden olabilir. Bağırsak florasını olumsuz yönde etkileyebilir ve sağlıklı bakterilerin azalmasına neden olabilir.

4. İdrar söktürücü ilaçlar

Bu ilaçlar yüksek tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olmak için idrar üretimini arttırır. Bu sırada böbrekler daha fazla su uzaklaştırır ancak böbreklerin düzgün çalışmaması durumunda yüksek ürik asit riski artar.

5. Obezite veya fazla kilolu olmak

yüksek ürik asit

Fazla kilo, ürik asit birikerek eklemlerde kristaller oluşturduğu zaman ortaya çıkan bir hastalık olan gutun gelişme riskini artırır.

Obezite, hipertansiyon ve diyabet vücuttaki ürik asit üretimini artırır ve bu koşullarda ürik asit çok daha yavaş elimine edilir.

Ürik asit seviyenizi düşürmek için diyet önerileri

Eğer ürik asit seviyeniz sadece biraz yüksekse, bu problem diyetinize uygulayabileceğiniz değişiklikler sayesinde kolayca tedavi edilebilir.

Çok fazla lif içeren gıdalar kandaki ürik asit seviyelerini azaltabilir ve ürik asidin bağırsaklar tarafından gerçekleştirilen emilimini teşvik edebilir.

Çok fazla lif içeren yiyecekler:

 • Yulaf
 • Ispanak
 • Brokoli
 • Çok fazla antioksidan içeren gıdalar: çilek, domates, üzüm, pazı.
 • Kepekli tahıllar
 • Daha fazla tam tahıl yemeniz ve beyaz ekmek ya da şeker gibi rafine karbonhidratlardan uzak durmanız önerilir. Bu gıdaların sahip olduğu besin değeri düşüktür.

Aşağıda verilen gıdalardan kaçının:

resim dolusu küp şeker
 • Trans yağlar
 • Şeker
 • Alkol
 • Yağlar, kan damarlarında biriken trigliseritlerin miktarını artırır ve kalp krizine neden olabilir.
 • Ayrıca hamur işi ürünler de yüksek miktarda doymuş yağlar içerir ve tavsiye edilmez.
 • Alkol ürik asidin vücuttan uzaklaştırılma sürecini etkiler. Hayvansal proteinler vücuttaki ürik asit seviyelerini artırdığı için et, tavuk ve balık tüketiminizi de azaltmalısınız.

Bir diğer tavsiye

Bol bol su için: Boşaltım yoluyla idrarınızda bulunan ürik asidi yok etmek için sıvı alımınızı, her şeyden önce, su tüketim miktarınızı arttırmanız önemlidir. Günde 2 ila 3 litre su içmenizi öneririz.

 • Sıvı tutulmasını önlemek için çok fazla tuz tüketmekten kaçının.
 • Meyve ve sebzeye dayalı bir diyet yapın.
 • Kırmızı et ve sosis tüketiminizi azaltın.
 • Alkol kullanmaktan kaçının.
 • Sağlık açısından sağladığı birçok yarar nedeniyle düzenli egzersiz yapın ve eklem problemlerinden kaçının.
 • Sağlıklı bir kiloda kalmaya çalışın.
 • C vitamini alımınızı arttırın. Ürik asit seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olması için tavsiye edilen miktar 500 mg’dır.
 • Ürik asit seviyelerini düşürmek ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirmek için önerilen atkuyruğu veya yeşil ısırgan otu çaylarını tüketin.
 • Diyetinize dikkat etmeniz ve sağlığınızı korumak için egzersiz yapmanız her zaman önemlidir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Harris, M. D., Siegel, L. B., & Alloway, J. A. (1999). Gout and hyperuricemia. American Family Physician. http://doi.org/10.1177/089719009901200406
 • Villegas, R., Xiang, Y. B., Elasy, T., Xu, W. H., Cai, H., Cai, Q., … Shu, X. O. (2012). Purine-rich foods, protein intake, and the prevalence of hyperuricemia: The Shanghai Men’s Health Study. Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases. http://doi.org/10.1016/j.numecd.2010.07.012
 • Bomback, A. S., Derebail, V. K., Shoham, D. A., Anderson, C. A., Steffen, L. M., Rosamond, W. D., & Kshirsagar, A. V. (2010). Sugar-sweetened soda consumption, hyperuricemia, and kidney disease. Kidney International. http://doi.org/10.1038/ki.2009.500

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.