Yulaf Ezmesi: Anksiyete için Doğal Bir Çare

Yulaf ezmesi, anksiyeteyi rahatlatmasının yanı sıra, kan şekeri seviyesini dengeler ve sabitler. Ruh hali değişimlerinden kaçınmak için ideal bir yöntemdir.
Yulaf Ezmesi: Anksiyete için Doğal Bir Çare
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Anksiyete negatif bir duygusal durumdur ve bazen sizi etkisizleştirip bitkinleştirebilir. Bu durum, dünya çapındaki çoğu insanı geçici veya kronik olarak etkilemektedir. Bununla başa çıkmanın en güzel yöntemi nedir peki? Hepimizin de bildiği gibi, ilaçlar anksiyete için çare olarak bilinmektedir.

Fakat, ilaç kullanmak her zaman en iyi seçenek değildir. Her bir bireyin farklı karakterleri vardır, özel durumlara sahiptirler ve kimyasal maddeler her zaman problemi çözmek için yeterli olmayabilir.

Anksiyete ile başa çıkmanın en büyük sırrı düzgün bir günlük duygu yönetimi edinmektir. Nelere öncelik vereceğinizi belirlemek, limitler koymak ve hayatınızda kendinizi ana karakter olarak belirlemeniz birazcık daha mutlu olmanız ve kişisel alanınızdan zevk almanız için yaşamsal unsurlardır.

İyi bir psikolojik yaklaşım ve doğal tedavilerin desteği, bizce her zaman bu problemin çözümü için en iyi seçenek olmaktadır. Ardından, eğer anksiyete problemi devam ediyorsa, profesyonel bir yardım alarak reçetelendirilmiş önerileri dinlemeniz gerekmektedir.

Günlük fiziksel ve duygusal sağlığınız çok önemlidir, bu yüzden sizinle yulaf ezmesinin anksiyetenize nasıl iyi geleceğini konuşmak istiyoruz. Beraber bu konuya eğilmeye ne dersiniz?

Anksiyetenin fiziksel semptomlarını tedavi etmek için yulaf ezmesi

anksiyete

Amerika Depresyon ve Anksiyete Birliğine göre, çoğu insan sessiz bir şekilde anksiyeteyi yaşar ve hiçbir zaman profesyonel yardım almaz. Bu zamanların çoğunluğunda, duygu durumu geçicidir, değişiklikler yapılarak ve durumlara başka açılardan bakarak başa çıkılabilir.

Fakat anksiyete geçici bir durum olmaktan çıkıp kronik bir hale geldiğinde bu sağlık için bir risk oluşturur. Sağlığınız hipertansiyon, düzensiz kalp atışı, baş dönmesi gibi potansiyel tehlikeli durumlardan muzdarip olmaya başlar.

Anksiyeteyi kontrol etmek için ilaç kullanıyor ya da psikolojik stratejiler uyguluyor olsanız da, tam tahıllı gıdalardan alınan karbonhidratların semptomları azalttığı Minnesota’daki Mayo Klinik’e göre kanıtlanmıştır.

yulaf ezmesi1
 • Yulaf ezmesinde bulunan karbonhidratlar beyindeki serotonin (bir sinir iletici) seviyesini arttırmaya yardımcı olur.
 • Serotonin beyinde ve vücutta rahatlatıcı bir etki yaratarak, anksiyete, sinirlilik ve hatta insomniayı bile azaltabilir.
 • İşlenmiş karbonhidratlardan uzak durmalıyız, bunları beyaz ekmekte, beyaz şekerde ve beyaz pirinçte görebilirsiniz, tam tahıllı gıdalar her zaman anksiyete ile savaşmak için daha iyi besinlerdir. Bu işlenmiş karbonhidratlar kan şekeri seviyenizde ani bir yükselmeye sebep olarak, enerjide geçici bir artış yaşatarak bunun ardından da sizi yorgun düşürür.

Yulaf ezmesi “süper gıda” olarak görülmektedir ve kesinlikle ailenizle birlikte izlediğiniz beslenme şekline bu gıdayı da dahil etmelisiniz.

Daha Fazla Enerji için Çay ve Yulaf Ezmesi yazımıza da bir göz atın.

 • Yulaf ezmesindeki lif yavaş absorbe edildiğinden, vücuda düzenli bir enerji seviyesi sağlar.
 • Yulaf ezmesi aynı zamanda kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. İniş ve çıkışları engeller, bu da vücudun dengesine yardım etmektedir.
 • Yulaf ezmesi, beyne yeterli miktarda serotonin salgılatmaya yardımcı olarak sinir sistemini düzenler, bu da rahatlamak ve ruh hali değişimlerinden kaçınmak için ideal bir yoldur.
 • Yediğiniz yulaf ezmesinin tamamen organik, doğal olması ve şekerle zenginleştirilmemesi faydalarından mahrum kalmamanız için çok önemlidir. Organik yulaf ezmesini organik ürün satan marketlerde bulabilirsiniz, diğerine göre biraz daha pahalı olsa da buna yaptığınız yatırım sağlığınıza değer.

Anksiyeteyi azaltmak için yulaf ezmesi yemenin sağlıklı bir yolu

Yulaf ezmesinin tadını çıkarmak için bu çok taze ve lezzetli bir yoldur ve anksiyete için harika bir tedavidir. Her sabah kahvaltıda bunu yiyebilirsiniz. 

Fakat, yulaf ezmesinin anksiyete ile başa çıkmak için iyi olduğunu ve serotonin seviyesini yükselttiğini biliyor olsanız bile, yine de rahatlama teknikleri ve egzersiz yapma gibi bazı basit psikolojik stratejileri denemelisiniz. Hayatınızda öncelikleri belirlemeli ve kendinize değer vermelisiniz. Hayatınızdaki en önemli insan sizsiniz!

Anksiyeteyi doğal yoldan tedavi etmek için yulaf ezmesi ile hazırlanan bu tarifi not alın!

Doğal Yulaf Ezmesi ve Armutlu Smoothie

yulaf ezmesi armut

Hangi malzemelere ihtiyacım olacak?

 • 1 adet olgun armut
 • ½ bardak organik yulaf ezmesi
 • 1 bardak su
 • 1 yemek kaşığı bal

Nasıl Yaparım?

 • Çok basit! Öncelikle armudu soyun ve blendere sığması için küçük küçük parçalara bölün.
 • Suyu, armut parçalarını ve yulaf ezmesini ekleyin ve blenderi bu malzemeleri sıvılaştırana kadar çalıştırın.
 • Bir yemek kaşığı bal ile tatlandırın. Eğer isterseniz, 2 küp buz ile soğuk bir şekilde servis edin. Harika olduğunu göreceksiniz!

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.