Yüzünüzü Canlandırmak İçin 7 İpucu

Yüzünüzü canlandırmak için başvurabileceğiniz çok sayıda pahalı krem ve tedavi şekli vardır. Bununla birlikte, soğuk su ve kendinize masaj yapmak gibi basit şeyler de aynı etkiyi yaratabilir.
Yüzünüzü Canlandırmak İçin 7 İpucu
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 11 Kasım, 2018

Yorgun, şiş ve mat bir ciltle mi uyanıyorsunuz? Yüzünüzü canlandırmak için doğal yolların mümkün olduğunu bilmelisiniz. Birkaç adımda, güzellik ipuçları sayesinde bunu hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bunların neler olduğunu bu yazımızda paylaşacağız.

Kolay bazı yöntemler kullanarak bir dakika içinde nasıl ışıl ışıl bir cilde sahip olabileceğinizi keşfedin.

Yüzünüzü canlandırmak için doğal yollar seçin

cilt bakımı

Çoğu kadın sabahları yorgun, mat ve yaşlanmış bir yüz ile uyanır. Birkaç saat sonra ya da makyaj yaptıktan sonra daha iyi görünmeye başlarlar. Güne başladıktan sonra zamanla yüzlerindeki stres, uykusuzluk ya da yaşlanma belirtileri azalır.

Bununla birlikte, çoğu kadın bölgesel güzellik bakımına başvurmaktadır.

Bu yazımızda, size yüzünüzü canlandırmak için kolay ve doğal 7 ipucu vermek istiyoruz. Etkisini hızla görebileceğiniz bu tedaviler cildinize çok iyi gelecektir. Gelin, ne olduklarına bir göz atalım.

1. Soğuk su

Soğuk su hem en ucuz hem de en hızlı tedavi şeklidir. Yüzünüzü birkaç saniye içinde canlandırır.

Çoğu kadın zaten yüzünü suyla yıkar, bunun için ılık su da kullanabilirler. Su ne kadar soğuk olursa cildinizi o kadar çok sıkılaştıracaktır.

Eğer gözleriniz zorlu bölgelerden biri ise, gözleriniz kapalıyken yüzünüze soğuk su çarpmanızı öneririz. Bunu birkaç saniye içinde çok defa yapmalısınız.

2. Kendinize masaj yapmak

masaj yapmak

Aynı soğuk su gibi, kendinize yapacağınız iyi bir masajın cildiniz üzerinde sıkılaştırma etkisi vardır. Ayrıca, solgun bir cilt ile uyanan kadınlar için de çok iyidir.

Kendinize iki ya da üç dakika masaj yapmak için biraz bitkisel yağ (hindistan cevizi, badem, zeytin, buğday tohumu) tercih edebilirsiniz. Ardından cildinizi sıcak, nemli bir havluyla temizleyin; cildinizin nemli ve sıkı kalmasını sağlayacaktır.

3. Biberiye toniği

Biberiye toniği ya da suyu, eski bir güzellik sırrıdır. Cildini genç ve canlanmış tutmak isteyen kadınlar tarafından kullanılır. Biberiye, dolaşımınızı artıran şifalı bir bitkidir. Bu nedenle kırışıklıkları ve sarkık cilt görünümünü engeller.

Evde konsantre bir biberiye çayı kullanabilirsiniz. Bunu buzdolabında saklayabilir ve her sabah sprey olarak uygulayabilirsiniz.

4. Kahve ve hindistan cevizi peelingi

kahve ve hindistan cevizi

Sabahları kahveye ihtiyacınız var mı? Yüzünüzün de var.

Kafein cildinizdeki kan akışını etkinleştirmeye yardımcı olabilir. Bu, kahvenin sizi uyandırmaya yardımcı olması ile aynı şekilde işler.

Bu tarif çok pratiktir. Bunun nedeni, kullanılmış kahve telvelerini tekrar kullanmanızı sağlamasıdır; cildiniz için mükemmel bir peeling haline getirebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey:

  • Peeling uygulamasına yardımcı olmak ve aynı zamanda cildi nemlendirmek için kahve telvelerini hindistan cevizi yağı ile karıştırın.
  • Bunu yüzünüzü nazikçe ölü derilerden arındırmak için kullanın.

5. Avokado ve limon maskesi

Eğer cildinizin daha parlak ve sıkı görünmesi gerekiyorsa, bu maskeyi denemelisiniz. Avokado ve limon, bu maskeyi vitamin, mineraller ve yağ asitleri açısından zenginleştirir.

Yapmanız gerekenler:

  • Bir parça olgun avokadoya ihtiyacınız olacak. Bunu bir çatalla ezmelisiniz.
  • Daha sonra buna, birkaç damla taze sıkılmış limon suyu ekleyin.
  • Bunları iyice karıştırın. Maske artık kullanılmaya hazırdır.

Uyguladıktan sonra en az 3 dakika boyunca etkisini göstermesine izin vermenizi öneririz. Daha sonra, yüzünüzü durulayabilir ve normalde yaptığınız gibi nemlendirebilirsiniz.

6. Yüzünüze bardak çekme

bardak çekme

Bardak çekme giderek daha popüler hale gelmektedir. Zira, birçok seçkin sporcu enflamasyonu ve ağrıyı hafifletmek için bu terapi yöntemini kullanmaktadır.

Fakat buna rağmen, çok bilinmeyen bazı küçük vakum bardakları da vardır. Bu boyut, daha küçük daha narin alanlar için kullanılabilir. Mesela bu alanlardan biri yüzünüz olabilir.

Bu terapiyi yapmak için biraz yağ uygulamanız gerekir. Bu bardakların kaymasını kolaylaştırır. Bu sayede, cildinize sadece birkaç dakika içinde çok derin bir masaj uygulayabilirsiniz.

Çürükler veya başka izlerin oluşmaması için bu uygulamayı, nazikçe, dikkatli bir şekilde ve çok seyrek yapmalısınız.

7. Doğal yoğurt ve C vitamini

Yüzünüzün nemlenmesi gerekiyorsa ya da yüzünüzde kırışıklıklar gördüyseniz, bu doğal yoğurt ve C vitamini uygulamasını zaman zaman kullanmalısınız.

Yoğurt cildi bolca nemlendirir. Buna ek olarak, C vitamini cildinizi ölü hücrelerden mükemmel bir şekilde arındırır ve kollajen üretimini artırır.

Tek yapmanız gereken bu iki malzemeyi karıştırmak ve bu kremle cildinize iki dakika boyunca masaj yapmaktır. Sonra, etkisini göstermesi için iki dakika bekleyin ve ardından durulayın.

Yüzünüzü canlandırmak için bu harika güzellik uygulamalarını bir deneyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Levy, L. L., & Emer, J. J. (2012). Emotional benefit of cosmetic camouflage in the treatment of facial skin conditions: Personal experience and review. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology. https://doi.org/10.2147/CCID.S33860
  • Charles, P. D. (2004). Botulinum neurotoxin serotype A: A clinical update on non-cosmetic uses. In American Journal of Health-System Pharmacy.
  • Tiwle, D. K. S. and R. (2016). Formulation and characterization of herbal face wash/scruber. European Journal of Pharmaceutical and Medical Research.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.