Zarar Görmüş Saçlar İçin Guava Yaprakları

Guava yaprağı çayı birçok yönden besleyicidir, isterseniz için ya da dışarıdan uygulayın. Guava yaprakları ve zarar görmüş saçlar için neler yapabileceklerini öğrenmek için okumaya devam edin.
Zarar Görmüş Saçlar İçin Guava Yaprakları

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Guava, yerli bir Güney Amerika tropik meyvesidir. Vücudu arındırmaya yardımcı olan mikrobiyal ve damar büzücü özelliklere sahiptir. Ayrıca, guava sık sık, diş eti kanaması ve ağız kokusunu tedavi etmek için kullanılır. Bu meyve, eski zamanlardan beri bir garnitür olarak kullanılmış ve kabuğu da kötü kokuları gidermek için kullanılmıştır. Guava yaprakları ise anti-enflamatuvar ve analjezik tıbbi özellikleri sayesinde birçok yaygın hastalığın tedavi edilmesine yardımcı olur.

Guava Yaprakları

guava bitkisi

Guava yaprakları çok besin içerir, bu da onların yararlı ve besleyici oldukları anlamına gelir. Karotenoidler ve flavonoidlere sahip oldukları için antioksidan açısından zengindirler.

 • Aynı şekilde, bu yapraklar alternatif tıpta çok önemlidir çünkü doğal ürünler yapmak için kullanılırlar.
 • Beslenme çayı ve kapsül takviye olarak satılırlar.

Guavanın besleyici değeri yüksektir ve guava; sağlığınız, cildiniz ve saçınız için iyidir. Aynı şekilde yüksek B vitamini içeriği de saçlarınız için iyidir.

 • B vitamini saçlarınızın uzamasına ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. B2 vitamini, dokuları onarmak için gereklidir ve bu yüzden birçok saç bakım ürününde guava yaprakları vardır.

Guava yaprakları, özellikle sürekli olarak kafa derisi için kullanıldığında saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur.

Malzemeler

 • 4 bardak su (1 litre)
 • 1 avuç guava yaprağı

Hazırlık

 • Sadece bir litre suyu guava yaprakları ile kaynatın.
 • Soğumasını bekleyin ve sonra saçınıza kökten uca kadar nazikçe uygulayın.

Guava ayrıca kepek ve kırık saç uçların tedavisinde de etkilidir.

Hazırlık

 • Guava yapraklarını ezin ve bir merhem elde etmek için sıcak su ile karıştırın. Saç diplerine ve uçlarına uygulayın.
 • Bu utanç verici sorunları tedavi etmenize yardımcı olacaktır.

Guavanın Diğer Kullanımları

guava yaprağı çayı

Guava çayı, doğal tıpta devrim yaratmıştır çünkü insanların kilo vermesine ve anksiyetelerini azaltmasına yardım eder. Aynı zamanda anemi, diyabet ile mücadele eder ve kalp ile ilgili sayısız faydaya sahiptir. Öte yandan guava yaprağı çayı, ishali durdurmaya yardım eder.

Kolesterolü düzenler

İçeriğindeki maddeler, kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur.

 • Kan şekeri seviyesini azaltır ve ideal kolesterol ve trigliserid seviyesini korumanıza yardım eder.

Kalbe yardım eder

kalp sağlığı

Guava asidiktir, alkali tepkimeler ve yüksek miktarda C ve A vitaminleri içerir. Aynı zamanda potasyum, fosfor, sülfür ve demir de içerir. İskelet ve lenfatik sisteminiz için iyidir.

Öte yandan guava yaprağı çayı kalbinize ve dolaşım sisteminize de faydalıdır. Yapraklarının bileşenleri tansiyonunuzu ve kalp ritminizi düşürmeye yardım eder.

Bu, guava yaprağı özütü verilen, yüksek tansiyonlu hayvanlar hakkındaki bir çalışmada yayınlandı. Kan basınçlarını ve kalp ritimlerini azaltması ile sonuçlandı.

Guava yaprağı çayı içmek, aynı zamanda kan lipit seviyenizi artırabilir. Aynı şekilde guava yaprakları kan kolesterolünüzü ve insanlardaki sağlıksız trigliseridleri azaltmaya yardım edebilir.

Diyabet Hastaları İçin Guava

Bu meyvenin yapraklarındaki antioksidanlar sağlıklıdır. Stresi azaltabilir ki karşılık olarak bu da hastalıkları önler ve yaşlanmayı geciktirir. Guava yaprakları diyabetli kişiler için sağlıklıdır ve pek çok tıbbi hastalığı tedavi etmek için kullanılabilir.

Örneğin, her öğünde guava yaprağı çayı içmek hipoglisemiyi ve insülin direncini geliştirir. Eğer sağlıklı kalmak istiyorsanız egzersiz yapmayı ve dengeli beslenmeyi unutmayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Luo Y, Peng B, Wei W, Tian X, Wu Z. Antioxidant and Anti-Diabetic Activities of Polysaccharides from Guava Leaves. Molecules. 2019 Apr 5;24(7):1343.
 • Díaz-de-Cerio E, Verardo V, Gómez-Caravaca AM, Fernández-Gutiérrez A, Segura-Carretero A. Health Effects of Psidium guajava L. Leaves: An Overview of the Last Decade. Int J Mol Sci. 2017 Apr 24;18(4):897.
 • Jayachandran M, Vinayagam R, Xu B. Guava leaves extract ameliorates STZ induced diabetes mellitus via activation of PI3K/AKT signaling in skeletal muscle of rats. Mol Biol Rep. 2020 Apr;47(4):2793-2799.
 • Kumar M, Tomar M, Amarowicz R, Saurabh V et al. Guava (Psidium guajava L.) Leaves: Nutritional Composition, Phytochemical Profile, and Health-Promoting Bioactivities. Foods. 2021 Apr 1;10(4):752.
 • Chandran KD, Karthikeyan K, Sujatha V, Mahalaxmi S. Antibacterial evaluation of guava leaves extract and its effect on reactive oxygen species formed by calcium hydroxide and chlorhexidine mixture. J Conserv Dent. 2021 Jul-Aug;24(4):389-392.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.