Guava Suyu ve 13 Harika Faydası

17 Şubat, 2019
Hiç guavayı denediniz mi? Bu tropikal meyve sadece lezzetli değil aynı zamanda sağlığınız için de harikadır. Bu yazımızda avantajları hakkında daha fazla bilgi edinin!

Guava, doğanın sunduğu en besleyici ve zengin meyvelerden biridir. Fosfor, niyasin, potasyum, A ve B vitamini, demir, kalsiyum ve folik asit ile doludur ve vücut için inanılmaz faydalar vardır. Guava suyu birçok iyi özelliğe sahiptir.

Guava, sarı, kırmızı ve beyaz olmak üzere 100’den fazla farklı türe sahip tropik bir meyvedir. Genellikle bütün bir meyve olarak yenilse de, size guava suyu içmenin faydalarından bahsetmek istiyoruz.

1. Ağızdaki ağrılar ile savaşır

İster inanın ister inanmayın, guava suyu, stomatit ve diş eti iltihabı gibi bazı durumların neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

  • İçtikten sonra dişlerinizi iyice fırçalamayı unutmayın, çünkü diş çürümesini hızlandıracak doğal şekerler içermektedir.

Buna da bir göz atın: Ağızdaki sinyallerden hastalık tespiti

2. Akne sebebiyle olan enflamasyonu azaltır

Guava suyu şiddetli akne vakalarını iyileştirmeye yardımcı olan anti-enflamatuvar ve antiseptik bileşikler içerir. En iyi sonucu elde etmek için doğrudan cildinize uygulayın ve kuruduktan sonra da durulayın.

Ticari ürünlerdeki katkı maddeleri ve şekerler cildinizi olumsuz etkileyebileceğinden, kullandığınız suyun tamamen doğal olduğundan emin olun.

3. Mideyi rahatlatır

Guava suyunun çözebileceği iki bağırsak durumu vardır: ishal ve kabızlık. İçindeki lifin mükemmel katkısı sayesinde, küçük bir bardak guava suyu, sindirim sisteminizin işleyişini aktive eder ve dengeler.

4. Kilo verdirir

Düzenli olarak guava suyu tüketimi, hızlı ve etkili bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Guava diyet lifi içerdiğinden, toksinlerin ve yağların giderilmesinde yardımcıdır. Aynı zamanda hücrelerinize büyük miktarda enerji sağlar.

5. Diyabeti kontrol eder

Guava suyu kan şekeri seviyenizi iyi durumda tutmak için mükemmeldir. Çünkü bu meyve suyu aslında insülin üretimini artırır. Meyve suyunu hazırlarken önce kabuğun soyulması ve bitkinin kendisindeki yaprakları da kullanarak, hiçbir işlenmiş şeker olmadan yapılması önemlidir.

Ayrıca günlük tavsiye edilen miktarları aşmamanız gerekir çünkü glukozu kontrol etmeye yardımcı olurken vücuda şeker verir.

6. Kanser ile savaşmaya yardımcı olur

Guava çok miktarda likopen içermektedir. Bu, vücuttaki serbest radikallerle savaşır ve kanser hücrelerinin harekete geçme şansını düşüren güçlü bir antioksidandır.

7. Solunun hastalıkları ile savaşır

Guava suyu tüketimi, kışın veya yağışlı mevsimde sık sık ortaya çıkan, soğuk algınlığı ve grip gibi salgın hastalıkların kontrolüne yardımcı olur. Bunun nedeni yüksek C vitamini içeriğinin bağışıklık sisteminizi doğal olarak güçlendirmesidir.

8. Cildinizi parlaklaştırır

Guava suyu bol miktarda A, E, B vitaminleri ve potasyum içerir. Bu, cildi koruyan, onun sağlıklı, taze, lekesiz ve sıkı görünmesini sağlayan antioksidanları sağlar. Düzenli olarak içmek, genç görünümünü korumanıza ve erken yaşlanmayı önlemenize yardımcı olacaktır.

9. Anemiyi önler

Guava suyu demir içeriği sayesinde, anemi ile savaşmak için idealdir. Çok zayıf hissettiğiniz zaman veya anemiden muzdarip olduğunuzda bu suyu için.

10. Dolaşım sisteminize yardımcı olur

Guava suyu içmek, dolaşım sisteminizi genel olarak korur:

  • Kan basıncını düzenler
  • Kolesterol seviyelerini kontrol eder
  • Damar ve arterlerde yağ birikmesi ile savaşır 
  • Tüm bunlar da, kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

11. Sinir sisteminizi sağlıklı tutar

Sağlıklı bir sinir sistemi çok önemlidir ve magnezyumun katkısı sayesinde, guava, sinir sisteminize mükemmel durumda kalmasına yardımcı olabilir. Sinir sisteminiz zorlandığında küçük bir bardak guava suyu içmek iyi bir fikirdir.

12. Bağışıklık sisteminizi destekler

Guava su olarak içildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Beyaz kan hücre sayınızı artırır ve hücreleri tamir eden enzimlerin üretimini destekler.

13. Sağlıklı bir beyne sahip olmanızı sağlar

Bu meyve suyunda bulunan yüksek konsantrasyondaki B6 vitamini ve niyasin, doğru kan akışı yoluyla daha iyi beyin fonksiyonunu garanti eder. Bu, size iyi bir miktarda bilişsel uyarı sağlar.

Bu yazımızı da ziyaret edin: Genç ve sağlıklı bir beyin ister misiniz? Bu 7 tavsiyeye göz atın

Guava suyunu tüketirken aklınızda tutmanız gereken bazı tavsiyeler

Bütün gün beslenmenize guava suyunu dahil etmenin faydaları hakkında konuşabiliriz. Fakat, hiçbir şeyin aşırı tüketilmemesi gerektiğini unutmayın, bu yüzden size burada doğru bir şekilde guava suyu içmek için bazı ipuçlarını vereceğiz.

  • Konserve veya şişelenmiş guava suyu almayın. Katkı maddeleri ve koruyucular tıbbi özelliklerini geçersiz kılar.
  • Bu suyu evde yaptığınızda da rafine şekerler eklemeyin. Eğer eklerseniz yararlarını azaltırsınız.
  • Çok fazla diğer meyvelerden karıştırmayın. İdeal olarak, saf guava suyu için. Diğer meyveleri eklediğinizde bu şeker miktarını artırır ve glikoz seviyeleriniz için bir risk oluşturur.

Gördüğünüz gibi, guava suyu mükemmel bir seçenektir. Yukarıdaki önerileri dikkate alarak günlük beslenmenize ekleyin.