Hipertansiyonu Düşürmek İçin Yardımcı 7 Yiyecek

Hipertansiyon, birçok farklı faktöre bağlıdır ve yediğiniz şeyler bu faktörlerden biridir. Sadece 15 gün içinde kan basıncınızı azaltmanıza yardımcı olabilecek 7 gıdayı öğrenin.
Hipertansiyonu Düşürmek İçin Yardımcı 7 Yiyecek
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 11 Nisan, 2019

Hipertansiyonu düşürmek, birçok farklı faktöre bağlıdır. Yediğiniz şeyler kan basıncını sağlıklı tutmak için her zaman belirleyici bir faktör olmuştur.

Kardiyovasküler sağlığınızın en tehlikeli düşmanlarından birine dikkat etmek size kalmıştır. Sonuçta, genellikle ihmal edilen budur ve size ilk uyarı işaretlerini vermektedir.

Alışkanlıklarınızı değiştirmeye, biraz daha hareket etmeye, stresinizi daha iyi yönetmeye, sigara içmek gibi kötü alışkanlıklarınızı bırakmaya ve elbette daha iyi beslenmeye başlamak için asla geç değildir.

Bugün size tuzdan kaçınmanızı ve bu 7 gıdayı günlük beslenmenize eklemenizi önereceğiz .Bunlar, egzersizle kombine edildiğinde, yalnızca 15 gün içinde daha sağlıklı bir tansiyon seviyesi sağlayacaktır.Denemeye değer!

1. Hipertansiyonu Düşürmek İçin Pancar

hipertansiyonu düşürmek için pancar suyu

Pancardaki nitratlar ve nitritler metabolik sisteminiz ve özellikle de kan basıncının düzenlenmesi için temel bileşiklerdir. Nitrik oksit, arteriyel genişlemeyi artırır. Bu nedenle, nitrat bakımından zengin gıdalar, kardiyovasküler sağlığınızı desteklemek için harikadırlar.

Pancar beslenmenizi kan basıncınızı dengelemek için ayarlamak söz konusu olduğunda kesinlikle en yakın arkadaşınız olmalıdır.Onları salataya veya meyve sularına, elma veya üzüm gibi diğer meyveler ile birlikte çiğ olarak ekleyin. Çok lezzetli olduğunu göreceksiniz!

2.Hipertansiyonu Düşürmek İçin Sarımsak

Sarımsağın mutfakta ana ürün haline gelmeden önce ilaç olarak kullanılması bir gerçektir.Doğranmış veya çiğnenmiş sarımsak, Antik Yunan’da hem yaraları iyileştirmek hem de kan basıncını düşürmek için kullanılıyordu.

Aynı şekilde, sarımsağın özellikle de kolesterolü ve düşük yoğunluklu lipoproteinleri (LDL) düşürdüğünü göz önünde bulundurursanız, bunun neden sağlık için önemli bir gıda olduğunu iyice anlarsınız.

Her gün sarımsak tüketin, özellikle de güne başlarken. Uyandığınızda bir diş sarımsaktan daha sağlıklı bir şey yoktur!

3. Omega 3 yağ asitleri

Omega 3 içeren gıdalar

Balık yağı, avokado ve doğal sızma zeytinyağı, omega 3 yağ asitleri açısından zengin gıdalardır.Bu tür “sağlıklı” yağlar, iyi bir kalp sağlığı için hayati önem taşır.

Kan damarlarınızın güçlü ve elastik olmasına yardımcı olur, böylelikle hipertansiyonu önlemek için kan dolaşımınız iyileşir.

Spesifik bir omega 3 yağ asidi olarak adlandırılan dokosaheksaenoik asit, hipertansiyonu olan herkesin beslenmesinin önemli bir parçası olmalıdır.

Öyleyse akşam yemeği için somon yemeyi, keten tohumunu salatalarınıza eklemeyi ve kahvaltıda bir avuç kuruyemiş yemeyi unutmayın.

4. Hipertansiyona karşı kıvırcık lahana

Güçlü bir tada sahiptir, çiğnemek biraz uzun sürer ve herkes bunu sevmez. Fakat, haftada en az bir kez beslenmenize dahil etmek iyi bir fikir olacaktır.

Kıvırcık lahana, gerçekten lakabına yakışan birkaç “süper gıdadan” biridir. Sonuçta, ıspanaktan daha fazla vitamin, mineral ve antioksidan içermektedir.

Kıvırcık lahananın yüksek kan basıncını düşürmesinin nedeni; magnezyum, potasyum ve C vitamini açısından zengin olmasıdır.Bunların tümü hipertansiyonunuzu kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

5. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, lif bakımından yüksek, yağ içeriği düşük, kan basıncını yükseltmeye eğilimli bir mineral olan sodyum bakımından çok düşük harika bir tahıldır.

Yulaf ezmesinin yanı sıra yulaf unu da, ister kahvaltıda, ister ekmeklerde, ister kurabiyelerde kullanmak için günlük diyetinize dahil etmek için çok güzeldir.Hatta onu bal ve meyve ile karıştırdığınızda daha fazla sağlık deposunun tadını çıkarırsınız.

6.Hipertansiyonu Düşürmek İçin Muz

tabakta dilimlenmiş muz

Sadece tek bir muzda inanılmaz miktarda potasyum bulunur. Aslında, günde bir tane yerseniz tüketilmesi gereken günlük miktarın %100’ünü karşılarsınız.Bildiğiniz gibi potasyum, iyi böbrek sağlığı için hayati bir öneme sahiptir.

Sodyum, iltihabı artırırken ve sıvı tutulumuna neden olurken, potasyum kan dolaşımını düzenler ve diüretik etkiye sahiptir.Muzun aynı zamanda enerji de vereceğini unutamayız, öyleyse neden onları daha sık yemiyoruz?

7. Yoğurt

meyveli yoğurt

Yoğurt, birçok kişiyi şaşırtacak şekilde, hipertansiyon tedavisi için ideal olan iki besin içermektedir: kalsiyum ve probiyotikler.

Kalsiyum eksikliği kan basıncını geçici olarak yükseltebilir, bu nedenle düzenli olarak yoğurt yemenin kolaylığı, size kalsiyum ve özellikle de probiyotik alımı bakımından yardımcı olabilir.

Güçlü, sağlıklı bağırsak florasının, besin maddelerini daha iyi absorbe etmenize, kanınızı toksinlerden uzak tutmanıza ve vücudunuzun her yerine özgürce akmasına yardımcı olduğunu unutmayın.

Bu gıdaları diyetinize ekleyin ve hipertansiyon denen bu sessiz katille savaşmak için periyodik kontroller yaptırmayı unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ocampo DAB., Paipilla AF., Marín E., Vargas Molina S., et al., Dietary nitrate from beetroot juice for hypertension: a systematic review. Biomolecules, 2018.
  • Matsutomo T., Potential benefits of garlic and other dietary supplements for the management of hypertension. Exp Ther Med, 2020. 19 (2): 1479-1484.
  • Carrero JJ., Martín Bautista E., Baró L., Jiménez J., et al., Efectos cardiovasculares de los ácidos grasos omega 3 y alternativas para incrementar su ingesta. Nutrición Hospitalaria, 2005.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.