30'lu Yaşlar Boyunca Mükemmel Görünmek İçin 8 İpucu

30 yaşına geldiğinizde metabolizmanız yavaşlamaya başlar ama kolay birkaç ipucuyla sağlığınızı ve görünümünüzü mükemmelleştirmeniz mümkün.
30'lu Yaşlar Boyunca Mükemmel Görünmek İçin 8 İpucu
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Herkes vücuduna özenle bakmak ve güzel bir figüre sahip olmak ister. Bununla birlikte,30 yaşından sonra metabolizmanız yavaşlamaya başlar. Bu dönemde mükemmel görünmek için bazı ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Bununla birlikte, bu durum mükemmel bir figüre sahip olma yolunda ilerlemeniz için bir engel değildir. Kendinize iyi bakmanız ve biraz daha sağlıklı olmak için yapmanız gerekenleri öğrenmeniz kadar basittir.

Bunu başarmak düşündüğünüzden daha kolay ve yapmanız gereken tek şey aşağıda belirtilen adımları uygulamanız.

30’lu yaşlar boyunca mükemmel bir görünmek için ipuçları

1. Diyetinize özen gösterin

çatallarda sağlıklı besinler

Metabolizmanız yavaşlamaya başladığı anda kilo almanın daha da kolay olacağını

Bu diyetinize dikkat etmeniz ve aşırı miktarda yemek yemekten kaçınmanız gerektiği anlamına gelir.

Daha sık ama daha küçük miktarlarda yiyin. İyi bir beslenme planının sırlarından biri de az miktarda yemek yenmesi ancak bunun düzenli olarak yapılmasıdır.

Bu tarz bir davranış, günün ana yemeklerinde çok fazla aç hissetmekten uzak durmanıza yardımcı olacaktır. Az  ve sık sık yemek yediğiniz zaman, bu durum metabolizmanızı da etkiler.

Unutmayın ki her gıdanın kendine özgü yararları vardır. Eğer bu yararları doğru zamanlarda bir araya getirirseniz, sağlığınızı ve dolayısıyla görünüşünüzü geliştirirsiniz.

2. Yatma saatinize dikkat edin

İster inanın ister inanmayın, yetersiz uyku kilo almanıza neden olabilir. Dolayısıyla, uykunuzu almak mükemmel görünmek için anahtardır. Bunun yanında:

 • Egzersiz yapın
 • Yemek zamanı çok fazla yemek yemeyin
 • Mobil cihazları kullanma sürenizi kısıtlayın

Yatmadan önce rahatlatıcı bir duş alıp biraz kitap okuyun. Uykuya dalmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

3. Egzersiz yapın

mükemmel görünmek için egzersiz

haftada dört ila altı gün arasında 30 dakikalık egzersiz yapmaktır.

Haftada birkaç kez bir buçuk saat boyunca ortalama bir seviyede egzersiz yaptığınız zaman da aynı faydaları elde edebilirsiniz. Kendinizi tamamen yormamak adına zamanınızı kontrol ettiğiniz konusunda emin olun.

4. Metabolizmanızı kontrol edin

Hayatınızda metabolizma hızınızın düşmeye başladığı zamanın bu olmasından dolayı, onu hızlandırmanız konusunda size yardımcı olacak yiyecekleri tüketmeniz gerekir.

Beslenme planınıza aşağıdaki besin maddelerini de dahil etmeyi deneyin:

 • Acı kırmızı biber
 • Çay
 • Brokoli
 • Çorba
 • Kalsiyum bakımından zengin gıdalar

5. Bol bol su tüketin

30'lu yaşlar için öneriler

çünkü açlık hissini yatıştırmak konusunda size yardımcı olur, tuz ve tutulan sıvıları yok ederek kilo vermenizi teşvik eder.

Bol su tüketmek ayrıca sindirim sisteminizi geliştirir ve metabolizmanızı hızlandırır. Bildiğiniz gibi, metabolizmanız ne kadar aktif olursa, arzu ettiğiniz formu korumanız da o kadar kolay olur.

6. C vitamini açısından zengin olan gıdalar tüketin

Güzel bir figüre sahip olmak ve mükemmel görünmek için beslenme planınıza C vitamini, protein ve lif açısından zengin olan gıdaları dahil etmeniz gerekir. Bunlar güne güçlü şekilde başlamak için ideal enerji kaynaklarıdır.

Aşağıda belirtilen gıdaları kullandığınız konusunda emin olun:

 • Yulaf
 • Yumurta
 • Portakal
 • Kivi

Örneğin, ana yemekten önce bir elma, biraz ton balığı ya da bir meyve smoothie tüketerek öğüne başlayabilirsiniz. Bunlar açlık hissiyatınızı hızlı bir şekilde tatmin edecek besleyici, sağlıklı seçeneklerdir.

7. Çaylar

30'lu yaşlarda mükemmel görünmek

Örneğin, güne bir fincan yeşil çay ile başlamak harika bir fikirdir.

Size enerji sağlamanın yanı sıra, kalbinizin sağlığına özen göstermekte, sıvı tutulmasını önlemekte ve toksinlerin atılmasını desteklemektedir.

8. Tatlı yemekten hoşlanıyorsanız seçimlerinizi akıllıca yapın

Tüm tatlılar eşit değildir. Örneğin, eğer şeker seviyorsanız, hangi türlerini tüketeceğiniz konusunda bir  karar vermeniz gerekir. Geceleri, kontrol etmesi zor tatlı arzunuz varsa, biraz bitter çikolata yemeyi deneyin.

Bu, ticari şekerler içeren ürünlerden çok daha sağlıklı bir seçenektir.

Elbette miktar konusunda hala dikkatli olmanız gerekir. Her şeyin orta derecede olması gerektiğini unutmayın; bu durum özellikle şeker açısından zengin ürünler için geçerlidir.

Bu önerileri uygulayın. Farkı hemen hissedeceksiniz! İlginizi çekebilir ...

30, 40, 50 ve 60’lı Yaşlarda Beslenme Alışkanlıklarını Değiştirmek
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
30, 40, 50 ve 60’lı Yaşlarda Beslenme Alışkanlıklarını Değiştirmek

Hayatın her aşamasında vücudunuz değişir ve bununla çeşitli şekillerde uğraşmanız gerekir. Bu değişikliklerden biri beslenme alışkanlıklarınızdır.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.