4 Sıcak İçecek ile Bağırsaklarınıza Detoks Yapın

Bu dört sıcak içecekle vücudunuzu toksinlerden arındırarak bağırsaklarınıza detoks yapabileceksiniz.
4 Sıcak İçecek ile Bağırsaklarınıza Detoks Yapın
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bu yazımızda paylaşacağımız dört sıcak içecek ile vücudunuzu toksinlerden arındırabileceğinizi biliyor muydunuz? Daha fazlası için okumaya devam edin!

Zayıflamak kendinize bakmanız için tek sebep değildir. İdrar söktürücü, lif zengini gıdalar güzel bir vücut elde etmekten daha fazlasını sağlar. Güzelliğin asıl kaynağı olan sağlığınızı geliştirir.

Bağırsaklarınız vücudunuzu sağlıklı tutmakta önemli bir role sahiptir. Bildiğiniz üzere bağırsaklarınızın görevi toksinleri ve zararlı maddeleri yok etmektir.

Vücudunuzda toksin bulunması uzun vadede etkisini gösterir. Vücut bir süreliğine çalışabilir, fakat içerideki yabancı maddeler, zamanla bozulmaya başlamasına ve en sonunda tamamen bozulmasına neden olur.

Bazen sorunlar iyileştirilebilir, bazen ise tedavi edilemez. İşte bağırsaklarınızı arındırmanız bu nedenle önemlidir. Böylelikle farkına varmadan sizi zehirleyen şeyleri uzak tutabilirsiniz.

Bu yazıda size yardım edecek sıcak içecek önerilerinde bulunacağız. Bu içecekler hafif ve çok etkilidir.

Bunlar vücudunuzun çeşitli bölgelerinde yan etki yapacak kimyasallar içermezler. Ayrıca hazırlaması ucuz ve kolaydır. 

Önerilerimize bir şans verin!

Sıcak içecek önerilerimizle bağırsaklarınızı temizleyin

Papatya

papatya çayının detoks etkisi

Muhteşem dinlendirici etkisinin yanında, eğer düzenli olarak her gün kullanılırsa düzgün boşaltıma yardımcı olur.

Sadece kendinizi iyi hissetmediğinizde veya mide yanması durumunda tüketmeniz işe yaramayabilir. En iyisi her yemekten sonra kullanmaktır.

Böylece yediğiniz yiyecekleri papatyanın gücü ile birleştirmiş olacaksınız ve bağırsaklarınız yediklerinizi daha iyi işleyecek.

Marketten aldığınız paket çayları kullanabilirsiniz, ancak kuru papatya kullanmanız daha ideal olacaktır.

Kuru papatyayı baharatçılarda, aktarlarda ve doğal ürün satan mağazalarda bulabilirsiniz. Çünkü ilki işlenmiştir, ikincisi ise tamamen organiktir.

Nane çayı

sıcak içecek ile detoks

Papatyanın aksine, nane çayı gastrit veya kolit varken kullanılmamalı.

Fakat bunun dışındaki herhangi bir durumda güvenli bir şekilde bağırsaklarınıza detoks yapmak için kullanabilirsiniz.

Nane çayı düzgün sindirimi destekler ve bu nedenle vücudunuzda bulunmaması gereken her şeyin yok edilmesine yardımcı olur.

Ayrıca günlük stres ile savaşır. Yemeklerden sonra içmeyi deneyin.

Limonlu zencefil çayı ile bağırsaklarınızı arındırın

Geleneksel Çin tıbbının zencefil kökünü asırlardır kullanmasına rağmen, bu kök diğer kültürlerde çok bilinmemektedir. Oysa zencefil, içebileceğiniz en besleyici çaylardan birisidir.

Bazı önemli noktalar:

 • Sindirime iyi gelir.
 • Ek olarak, iltihap sökücüdür.
 • Kan şekeri ve kolesterol seviyesini düzenler.
 • Bunların hepsi bu çayı doğal bir temizleyici yapar, özellikle kalın bağırsak için.

En iyi seçenek günde bir kere içmektir.

Limona gelirsek, zencefil ile birlikte mükemmel bir ikili oluşturur.

Limon, içeriğindeki yüksek C vitamini ile bağırsaklarınızı ev edinmiş olabilecek bakterileri yok eder. Sadece toksinleri yok etmekle kalmayıp aynı zamanda kalın bağırsaklarınıza yapışan her şeyi de söker.

Eğer alışkın değilseniz limonlu zencefil çayının tadı sizin için biraz sert olabilir. Fakat endişe etmeyin, bu baharatlı dokunuşa kısa sürede alışacak ve çok seveceksiniz!

 

aloe vera ve aloe vera jeli

Aloe vera ve ıhlamur

Muhtemelen aloe veranın cildiniz ve yaraların tedavisi için ne kadar faydalı olduğunu duymuşsunuzdur. Aloe vera aynı zamanda bağırsaklarınıza detoks yapmak için de kullanılır.

Düzenli olarak tüketildiğinde sindirim kanalını kuvvetlendirir. Sonuç olarak bağırsaklarınızın işini yapmasını engelleyen her şeyden kurtulmuş olursunuz.

Ihlamur ile birleştirildiğinde günümüzün meşgul dünyasında sizin için gerekli olan yatıştırıcı ve dinlendirici etkiye sahip olur.

İçindekiler

 • 1 su bardağı su (200 ml)
 • 2 buçuk yemek kaşığı aloe vera (yaklaşık 80 gram)
 • 2 yemek kaşığı ıhlamur (20 gram)
 • Birkaç damla limon suyu

Hazırlanışı

 • Suyu ısıtın ve kaynadığında aloe vera ekleyin.
 • İyice karıştığında iki yemek kaşığı ıhlamuru ekleyin ve birkaç dakika demlenmeye bırakın.
 • Limon damlatın ve süzdükten sonra için.

Bu çaylar vücudunuzun temiz kalmasına yardım edecek ve çeşitli hastalıkları engelleyecektir.

Eğer her gün çay içmek zor geliyorsa, en azından her ayın bir haftası düzenli olarak bu sıcak içecek önerilerini kullanmanız önemlidir.

Vücudunuzun gösterdiği olumlu değişiklikleri kısa sürede fark edeceksiniz. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mashhadi NS, Ghiasvand R, Askari G, Hariri M, Darvishi L, Mofid MR. Anti-oxidative and anti-inflammatory effects of ginger in health and physical activity: Review of current evidence. International Journal of Preventive Medicine. 2013.
 • Miraj S, Alesaeidi S. A systematic review study of therapeutic effects of Matricaria recuitta chamomile (chamomile). Electron physician. 2016;
 • Triantafillidis JK, Triantafyllidi A, Vagianos C, Papalois A. Favorable results from the use of herbal and plant products in inflammatory bowel disease: Evidence from experimental animal studies. Annals of Gastroenterology. 2016.
 • Langmead L, Makins RJ, Rampton DS. Anti-inflammatory effects of aloe vera gel in human colorectal mucosa in vitro. Aliment Pharmacol Ther. 2004;

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.