Aç Karnına Mı Uyumalı, Tok Karnına Mı?

Karın açken mi uyumalı yoksa tok karnına mı uykuya dalmalı? Bazıları açken uyumayı önerir, diğerleri tokken uyumanın daha iyi olduğunu iddia eder. Aslında, iki durumda da aşırıya kaçmak iyi değildir. Bu yazımızda bu konuya değiniyoruz.

Açken Uyumak: Bilmeniz Gerekenler

Bir çok insan, aç karnına uyumanın, kilo vermeye yardımcı olduğunu düşünür, fakat bu doğru değildir. Midenizde biraz yemek olması, düzgün bir uyku çekmek için gereklidir. Midenizden gelen sesler dolayısıyla uykudan uyandırılmak ve açlıktan uykuya dalamamak çok iyi hisler değildir.

Aslında bu yanlış düşünce, ‘akşam yemeğinde ne yerseniz yiyin kilo aldırır‘ inancından gelir, bu nedenle insanlar aç karnına uyumanın daha iyi olduğunu düşünür. Aslında, aç karnına uyuduğunuzda sabah hissettiğiniz boş mide, kalkınca dolaptaki her şeye saldırmanıza neden olacak, veya geceyarısı uyanıp bir şeyler atıştırmanıza neden olacaktır ki bu da vücut için hiç iyi değildir, çünkü gece açlıkla kalktığınızda muhtemelen bir elma yerine, akşamdan kalan kızarmış yiyecekleri yemeyi tercih edeceksiniz.

sleep-2tr

İnsan vücudunun nasıl çalıştığını bilmek, izlenecek en doğru yolları bize gösterecektir. Aç karnına uykuya dalmak, uykusuzluk veya az uyku uyumaya neden olacaktır. Ayrıca ertesi gün, aç yatmanın sonuçları daha kötü ortaya çıkacaktır, özellikle de bu durum alışkanlık haline geldiyse.

Her zaman belirttiğimiz gibi, aşırılıklardan kaçmalısınız. Bu durumda önerilen, akşam yemeğini yedikten sonra, birkaç saat bekleyip uykuya öyle geçmektir. Akşam yemeğini saatiniz her hangi bir nedenle geç ise, yine de aç karnına yatmayın, bunun yerine çorba, yoğurt, ekmek ve çay, kahvaltılık mısır gevreği gibi hafif şeyler yiyin. Ne olursa olsun, yatağa aç karnına girmemeye dikkat edin.

Araştırmalara göre, yemek ve uyku zamanı arasında 1.5 saat bulunmalıdır. Bu zamanı, bulaşıkları yıkayarak, kitap okuyup ders çalışarak, biraz televizyon izleyerek, eşinizle sohbet ederek, evinizi temizleyerek, ertesi gün ne giyeceğinize karar vererek geçirebilirsiniz. Akşam yemeği için, karbonhidrat bakımından zengin ve proteini düşük bir öğün en iyisidir. Ayrıca doymuş yağlardan da uzak durmalısınız çünkü doymuş yağlar sindirimi yavaşlatır ve uykudayken mideye gaz yapabilirler.

sleep-3tr

Okuldan veya işten eve geç geliyorsanız, o geç saate ne yemeniz gerektiğini düşünün fakat hiçbir şey yemeden asla yatağa girmeyin. Hafif de olsa bir şeyler atıştırın ve aç karnına uyumayın. Araştırmalara göre, aç karnına uyumak, rahat ve düzgün bir uyku uyumanızı engelleyeceği gibi, siz uykudayken kaslarınızı kaybetmenize neden olabilir. Açlık, beyni harekete geçirir. Yeteri kadar uyumadığınızda, metabolizma hızı düşer ve Ghrelin oranı artar, ki bu hormon, iştahı arttırıp gece uykudan uyanıp, ne kadar yediğinizi umursamadan daha fazla yemek yemenize sebep olur.

Aç karnına uyumaya çalışmak, daha az uyumanıza  neden olur; özellikle kas yapmak istiyorsanız, yemek yemeden uyumak kaslarınıza iyi gelmeyecektir. Vücut, besinlerden uzun süre uzak kaldığında, enerji almak için kasları yakmaya başlar. Kilo vermek istiyorsanız, gece yemek yemeden yatmak iyi bir fikir değildir.

sleep-4tr

Tok Karnına Uyumanın Zararları

Aç karnına uyumak yerine, bazı insanlar, akşam yemeğinde çok aşırı yemek yiyerek ardından uyumaya çalışmayı tercih ederler. Aşırı yemek yiyip vücudu doldurduğunuzda, bu yiyecekler karında birikir ve bu organ, yiyecekleri sindirmek için enzim ve asitler üretir. Yemek yiyince sindirime başlayan karına kan pompalanır ve uykulu hissetmenize neden olur. Fakat, yemek yedikten sonra hemen uyumamalı, uygun bir süre bekleyip besinleri sindirmeye çalışmalısınız; bu sürede televizyon izleyebilir veya kitap okuyabilirsiniz. 

Yatmadan önce çok yemek yemek, sadece size kilo aldırmakla kalmaz, mide yanması, kabuslar, uykusuzluk gibi sorunlara da neden olur. Fakat burada bir ayrımın farkında olmalısınız ki , size kilo aldıran şey akşam yemeği değildir. Akşam ne kadar miktarda yemek yediğinizdir. Diyetisyenlere göre, uyumadan en az 4 saat önce karbonhidrat tüketmeyi kesmelisiniz ve yemek yedikten en az 2 saat sonra yatağa girmelisiniz..

Metabolizmanız gece yavaş çalışır. Sindirim daha uzun sürer. Bu da midede gaza neden olur çünkü bağırsaklarda yiyeceklerin fermante olması gibi durumlar artar. Yemek yedikten sonra dinlenmek çok önemlidir ancak dinlenmek, uyumak demek değildir. Yemek yedikten sonra rahatça koltuğunuza uzanın, sohbet edin, kitap okuyun veya televizyon izleyin.

Getting-off-to-sleeptr

Uzmanlara göre, tok karnına duş almak veya küvete girmenin bir zararı yoktur, ancak suyun çok sıcak olmamasına ve banyoda çok uzun süre geçirmemeye dikkat etmelisiniz. Tok karnına yapmamanız gereken şey yüzmektir çünkü tokken kan sindirim sistemi organları ve kaslar arasında bölüşülür ve  bu nedenle vücut, kramplara daha yatkın olabilir.

Akşam yemeğinden hemen sonra yatağa girmek, özellikle yüksek kalorili ve yağlı bir çok yiyecek tüketmişseniz, reflü sorunu yaşamayı da tetikler. Reflü de, uykuya dalmayı zorlaştıran bir problemdir. Geceleri daha fazla sebze ve meyve yemeli, şekerli, kızarmış yiyecekler ile unlu mamüllerden uzak durmalısınız.