Aç Karnına Su İçmenin Faydaları

13 Eylül, 2018

Vücudumuz ağırlıklı olarak sudan oluşmaktadır: kaslarımızın %75’i, beynimizin %90’ı, kemiklerimizin %22’si ve kanımızın %83’ü sudur. Bu nedenle, sağlığımızı korumak ve vücudumuza zarar verebilecek pek çok hastalığı önlemek için bol bol su içmemiz gerekir. 

Her gün bol bol su içmek vücudumuz için çok faydalıdır. Günde 1-4 bardak arası suyu aç karnına içerek bu faydalardan daha da fazla yararlanabiliriz. Peki, aç karnına su içmenin faydaları nelerdir?

Aç Karnına Su İçmek İçin 10 Neden

Su, hayat için vazgeçilmezdir. Sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde çalışmak için bütün organlarımız suya ihtiyaç duyar.

Doğanın bize sunduğu bu önemli, etkili ve sağlıklı maddeden kolayca yararlanabiliriz. Ayrıca aç karnına su içmenin sağlığımıza birçok faydası bulunur.

Ayrıca bakınız:

Aç Karnına Ilık Su İçmek İçin 6 Neden

su dolu bardak

 1. Kahvaltıdan önce 1 ya da 2 bardak su içmek toksinlerden kurtulmak ve vücudumuzun ihtiyaç duymadığı maddelerin atılımını sağlamak için idealdir. Her sabah aç karnına su içmek, metabolizmamızı hızlandırır ve hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur.
 2. Gece boyunca, vücudumuz hücrelerimizi tamir etmek ve kendini temizlemek için çalışır. Bu nedenle, sabahları aç karnına bir bardak su içmek, atık maddelerin idrar yoluyla atılmasını sağladığı için oldukça faydalıdır.
 3. Aç karnına su içmenin faydaları arasında; alkol, tütün, kirlilik, kötü beslenme sonucunda vücudumuza giren zararlı maddelerin etkisinin azaltılması da vardır.
 4. Su cildimizin en iyi dostlarından biridir. Aç karnına 2 bardak su içmek cildimizin esnekliğinin ve gerginliğinin korumasına yardımcı olur ve kırışıklıkların oluşmasını engeller.
 5. Sabahları su içmek, yaşamsal organlarımızın sıvı ihtiyacını karşılar ve sağlıklı bir şekilde çalışmalarına yardım eder.
 6. Aç karnına 2-3 bardak su içmek kilo vermeye yardımcı olur. Çünkü su, vücuttaki toksinleri atmak dışında yağ ve kalori yakımına da katkı da bulunur. Ayrıca, açlık hissini bastırarak gereksiz ve fazla yemenin önüne geçer.
 7. Aç karnına su içmenin faydaları arasında, lenf bezlerinin ve bağırsak yolunun sağlıklı kalmasını sağlaması, kortizol değerlerimizi kontrol altında tutması ve bizi enfeksiyonlardan koruması bulunur. Kısacası, genel olarak sağlığımızı korumamıza yardımcı olur.
 8. Aç karnına bir bardak ılık su içmek, güne enerjik başlamanın iyi bir yoludur. Sabah yorgunluğunu gidermeye yardımcı olur.
 9. Kahvaltıdan önce su içmek, bağırsak hareketlerimizi canlandırarak kabızlığı önlemeye yardım eder.
 10. Eğer gastrit ve benzeri sorunlar yaşıyorsanız su en iyi yardımcılarınızdan birisi olabilir. Aç karnına en az 3 bardak su içmek midenizdeki asit düzeyini düşürmeye ve gastrite neden olan krampları gidermeye yardımcı olacaktır.

Ayrıca bakınız:

Evde Uygulayabileceğiniz Bu Yöntemlerle Gastriti Kontrol Altına Alın

Su İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenlersu içen kadın

Sabahları su içmek, vücudumuz ve sağlığımız için oldukça faydalı bir alışkanlıktır. Suyu yavaşça ve sakin bir şekilde içmeliyiz, eğer bir anda çok fazla su içersek yararını görmek yerine bir takım sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliriz. Sabahları aç karnına su içerken bu önerileri göz önünde bulundurun:

 • Eğer dört bardak su içmek istiyorsanız, bu miktarı günde dört kerede içmek en iyisidir. Bir bardağı aç karnına kahvaltıdan önce, ikinciyi kahvaltıdan sonra, kalan iki bardağı ise diğer yemeklerden önce içebilirsiniz.
 • Sabahları su içmeye az miktarlarda başlamanızı öneririz. Öncelikle aç karnına bir bardak su içerek başlayabilirsiniz, daha sonra bu miktarı 2 veya 3 bardağa çıkarabilirsiniz.
 • İçtiğiniz su temiz ve iyi kalitede olmalıdır. Eğer musluk suyu içiyorsanız, içme suyu standartlarına uygun olduğundan emin olun.
 • Eğer suyun faydalarını biraz daha arttırmak istiyorsanız, sabahları aç karnına içeceğiniz bir bardak suya biraz da limon suyu katabilirsiniz.

 

 • Barry M. Popkin, Kristen E. D’Anci, Irwin H. Rosenberg, “Water, Hydration and Health”, Nutr Rev. 2011 Aug 1.
 • Armstrong LE et al., Mild dehydration affects mood in healthy young women”, J Nutr. 2012 Feb;142(2):382-8.
 • Tommie Prasetyo, Ponco Birowo, Nur Rasyid, “The Influence of Increased Fluid Intake in the Prevention of Urinary Stone Formation: a Systematic Review”, Acta Med Indones-Indones J Intern Med, Vol 45 • Number 4 • October 2013
 • Davy BM, Dennis EA, Dengo AL, Wilson KL, Davy KP, “Water consumption reduces energy intake at a breakfast meal in obese older adults”, J Am Diet Assoc. 2008 Jul;108(7):1236-9.
 • Dennis EA, et al., “Water consumption increases weight loss during a hypocaloric diet intervention in middle-aged and older adults”, Obesity (Silver Spring). 2010 Feb;18(2):300-7.
 • María Casadevall, “El agua, tu fuente de vida”, en web Fundación Española del Corazón, s.f. 
 • Francisco Grande Covián, Necesidades de agua y nutrición, Fundación Española de la Nutrición, s.f.
 • Nutr Rev. 2010 Sep; 68(9): 505–521. doi: 10.1111/j.1753-4887.2010.00311.x The impact of water intake on energy intake and weight status: a systematic review
 • J Clin Endocrinol Metab. 2003 Dec;88(12):6015-9. Water-induced thermogenesis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14671205/