Açık Kalp Ameliyatı: Tüm Bilmeniz Gerekenler

Açık kalp ameliyatı, ciddi koroner problemleri tedavi etmek için uygulanan en yaygın cerrahi prosedürdür. Günümüzde çok sayıda hasta bu iyi tedaviye cevap vermektedir.
Açık Kalp Ameliyatı: Tüm Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 13 Nisan, 2022

Açık kalp ameliyatı,  göğsün açılıp kalbin açığa çıkarıldığı her türlü cerrahi işleme verilen addır. Yetişkinlere en sık uygulanan kalp ameliyatı türüdür ve günümüzde %2’nin biraz üzerinde olduğu tahmin edilen çok düşük bir ölüm riskine sahiptir.

Açık kalp ameliyatı, genellikle koroner arterlerdeki bir arızayı onarmak için yapılır. Bu damarlar daralır, kan akışını engeller veya açık kalp ameliyatının düzeltebileceği kusurlara sahip olur.

Lille Üniversitesinden Dr. David Montaigne tarafından yürütülen bir araştırma, kalbin sirkadiyen döngüye duyarlı olduğunu gösteren ilginç bir veri sunmuştur. Bu nedenden ötürü işlemin öğleden sonra yapılması ameliyat sırasında herhangi bir olaya maruz kalma riskini %50’ye varan oranlarda azaltmaktadır.

Açık kalp ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Açık kalp ameliyatı genellikle bir kişinin koroner bypass cerrahisine (İngilizce kısaltmasıyla CABG) ihtiyacı olduğunda yapılır. Amaç, kalp krizi riskini azaltmak için kalbe kan akışını yeniden sağlamaktır.

Koroner kalp hastalığı, arterler daraldığında ve sertleştiğinde ortaya çıkar. Bu, kalp duvarlarında tabak şeklinde yağ birikmesi nedeniyle oluşur. Bu koşullarda kan düzgün akamaz ve bu da tıkanmaya neden olabilir.

Açık kalp ameliyatı cihazları yerleştirmek, kalp nakli yapmak gibi cerrahi müdahalelerin yanı sıra ayrıca valfleri veya hasarlı veya anormal diğer kalp alanlarını değiştirmek veya onarmak için de yapılır.

kalp
Tek tip açık kalp ameliyatı yoktur, en az iki tip açık kalp ameliyatı vardır.

En sık yapılan açık kalp ameliyatları

En sık yapılan açık kalp ameliyatları ikisi şu şekildedir: Koroner arter baypas greft cerrahisi ve kalp kapakçığına müdahale. Aşağıdaki örneklerle bu konuyu daha ayrıntılı ele alalım.

Koroner arter baypas ameliyatı

Koroner arter baypas grefti (CABG) olarak da bilinir. En sık uygulanan yöntem budur. Kan taşıyan kan damarları daraldığında bu operasyona ihtiyaç duyulur. Bu durumu düzeltmek için koroner arter baypas yapılır.

Yapılan işlem vücudun başka bir yerinden alınan damarın bir kısmı alıp kan akışını kalp kasına ulaşacak şekilde yeniden yönlendirmek için yeni bir yol oluşturmayı içerir. Atardamarda tıkalı birkaç alan varsa, birkaç baypas yapılması gerekecektir.

Kalp kapağına cerrahi müdahale

Kalbin dört kapağı vardır: aort, mitral, pulmoner ve triküspit. Her biri, kalbin bölündüğü odalardan bir diğerine kan pompalar. Kan akışını sağlayan kapaklar anormal şekle sahip ise, düzeltmek için açık kalp ameliyatı yapılabilir.

Bazen daralırlar ve kan düzgün akamaz; bu duruma stenoz denir. Diğer zamanlarda, valfler olması gerektiği gibi kapanmaz ve kan ileriye değil, geriye doğru akar: bu geriye doğru çekilme veya açılıp kapanan kapakçıklarda olan bir sorundur. Tüm bu sorunların düzeltilmesi gerekir.

Bu ameliyat nasıl yapılır?

Açık kalp ameliyatı üç ile altı saat arasında sürer. Göğsün ortasında 8 ile 10 inç arasında açılan dikey bir kesi ile başlar. Daha sonra göğsün merkezindeki kemik olan sternum kesilir (bu işleme sternotomi denir). Artık kalp tamamen görünebilir durumdadır.

Bazen, kanı tüplerden çeken ve kalbin pompalama hareketini üstlenen bir kardiyopulmoner baypas makinesi kullanılır. Bu, kalp organın durması anlamına gelir. Bu makine olmadan da ameliyat yapılabilir.

İşlem yapıldıktan sonra, kalp cerrah iki kesik tarafı birleştirerek sternumu (göğüs kemiğini) kapatır. Bu, tellerle veya sert sabitleme yöntemi ile yapılabilir. Daha sonra en başta yapılan kesi kapatılır.

Bunu da keşfedin: Miyokard İnfarktüsü Nedir?

Açık kalp ameliyatına kendimizi nasıl hazırlamalıyız?

Bir kişinin açık kalp ameliyatı öncesinde kendisini endişeli hissetmesi normaldir. En çok tavsiye edilen şey, prosedür hakkında kendinizi iyi bilgilendirmek ve cerrahi müdahaleyi gerçekleştirecek ekibe güvenmektir. Bu müdahalelerin yüzlercesinden her gün çok olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Doktorunuz size ameliyattan iki hafta önce sigarayı ve bazı ilaçları bırakmanızı söyleyebilir. Aynı şekilde ameliyattan önceki gece yarısından itibaren yiyecek tüketilmemelidir. Hasta göğsünü antibakteriyel sabunla yıkamalı ve varsa o bölgedeki tüyleri tıraş etmelidir.

Riskleri nelerdir?

Kalp rahatsızlığı ne kadar gelişmişse, açık kalp ameliyatı riskiniz de o kadar yüksektir. Bununla beraber her müdahalenin, bazı beklenen komplikasyon marjı vardır. Bu cerrahi müdahale sonrasında yaşanacak olan sorun miyokardda atakların acı vermesi veya dolaşım modifikasyonuna bağlı serebrovasküler kazalardır.

Pıhtı oluşumu ile birlikte akciğer veya böbrek yetmezliği de gelişebilir. Bu durum kendini idrarda değişiklikler ve nefes darlığı (nefes darlığı) ile kendini gösterir. Enfeksiyonlar ve kanama, müdahale sırasında tahmin edilmesi gereken diğer komplikasyonlardır.

Nörolojik açıdan bakıldığında ise hafıza kaybı ve zihinsel netlik kaydedildi. Bunun nedeni de kullanılan genel anestezinin etkilerine bağlıdır.

Açık kalp ameliyatından sonra iyileşme süreci

Normal olan ameliyattan sonra 24 saat yoğun bakım ünitesinde gözetim altında tutulmaktır. Hastanın iki veya üç göğüs drenaj tüpünün yanı sıra bir intravenöz sıvı çıkışı ve idrarı çıkarmak için bir kateteri olacaktır. Hastanede kalış süresi 7 ile 10 gün sürebilir.

Kesi yönetimi

Cerrahi yara geniştir ve özel bakım gerektirir. Kesiğe dokunmadan önce ve sonra ellerinizi iyice yıkamalı, alanı sıcak ve kuru tutmalısınız. Olası enfeksiyon belirtileri veya herhangi bir anormallik durumunun söz konusu olma ihtimaline karşı kesi kontrol edilmelidir. Yalnızca yaralı bölge doğru bir şekilde iyileşmeye başladığında duş alınmalıdır.

Ağrı

Reçeteye yazılan ağrı kesicilerle ağrıya müdahale edilir. Başta boğaz olmak üzere tüm vücuttaki kaslarda ağrı olabilir. İlaçlar büyük bir disiplinle ve reçete edildiği gibi alınmalıdır.

Dinlenme

Mümkün olduğunca dinlenmek en doğru olan yöntemdir ancak bazı kişiler açık kalp ameliyatı sonrası uyumakta zorluk çekmektedir. Kafein tüketilmemesi, yatağın daha rahat olması için ayarlanması ve uykuya dalmadan yarım saat önce ağrı kesicinin alınması tavsiye edilir.

Rehabilitasyon

Kardiyak rehabilitasyon programları, fiziksel aktivite, risk faktörü yönetimi ve stres, anksiyete ve depresyonu tedavi etmeye yönelik önlemleri içerir. Bu tür aktiviteler, büyük faydaları olması nedeniyle şiddetle tavsiye edilir.

Riskler
Bu müdahalelerin riskleri vardır ancak tıbbi gelişmeler onları en aza indirmiştir.

Açık kalp ameliyatı geçiren kişinin sabırlı olması gerekir

Açık kalp ameliyatından sonra iyileşmenin yavaş ve kademeli olduğunu aklımızda bulundurmak gerekir. Anında sonuçlar veya iyileştirmeler beklenmemelidir. Kendinizi daha iyi hissetmeniz altı haftaya kadar sürebilir.

Kontrollere gitmek ve doktorun tüm talimatlarına uymak hayati öneme sahiptir. Bu tip bir cerrahi müdahale başarılı sonuçlar verir ve kalp problemleri yaşayan kişinin hayata standardı yükselir, hasta hayata daha olumlu bakar.

İlginizi çekebilir ...
Kalp Krizi ve Önlemeye Yardımcı Olacak 5 Alışkanlık
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kalp Krizi ve Önlemeye Yardımcı Olacak 5 Alışkanlık

Kalp krizi, kan akışı kesildiğinde başlayan ve dolayısıyla dokuların yeterli oksijen almasını engelleyen ciddi bir hastalıktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Pastor-García, M., Gimeno-Martos, S., Zurriaga, Ó., Sorlí, J. V., & Cavero-Carbonell, C. (2020, January). Anomalías congénitas cardíacas en la Comunitat Valenciana 2007-2014, el registro poblacional de anomalías congénitas. In Anales de Pediatría (Vol. 92, No. 1, pp. 13-20). Elsevier Doyma.
  • Avanzas, P., Muñoz-García, A. J., Segura, J., Pan, M., Alonso-Briales, J. H., Lozano, Í., … & Hernández-García, J. M. (2010). Implante percutáneo de la prótesis valvular aórtica autoexpandible CoreValve® en pacientes con estenosis aórtica severa: experiencia inicial en España. Revista española de cardiología, 63(2), 141-148.
  • Peralta, A. J. M., Marcillo, M. P. Y., Loor, G. E. C., Loor, G. M. M., Moreira, P. G. Á., & Moreira, M. E. C. (2019). Riesgos y cuidados a los pacientes sometidos a una cirugía a corazón abierto. RECIAMUC, 3(4), 283-312.
  • Intriago, Gema Alexandra Saltos, et al. “Procedimientos adecuados para los pacientes en cirugías de corazón abierto.” RECIAMUC 3.3 (2019): 1156-1175.
  • Montaigne, David, et al. “Daytime variation of perioperative myocardial injury in cardiac surgery and its prevention by Rev-Erbα antagonism: a single-centre propensity-matched cohort study and a randomised study.” The Lancet 391.10115 (2018): 59-69.
  • Mendoza, Fernán. “Valvulopatías en insuficiencia cardiaca.“Lo que el internista debe saber”.” Acta Médica Colombiana 41.3 (2016): 8-17.
  • Ortiz-Vázquez, Marlo, et al. “Comparación de pacientes sometidos a cirugía de Fontan con y sin derivación cardiopulmonar.” Archivos de cardiología de México 86.1 (2016): 1-10.
  • EXTENSA, GUÍA EN VERSIÓN, and Y. ANEXOS. “GUÍA DE PRÁCTICA CLÍNICA DE REHABILITACIÓN CARDIACA.” (2018).
  • Monroy Favela, Lilibeth. “Determinación de la incidencia del delirio post operatorio en los pacientes intervenidos de cirugía cardiaca, bajo anestesia general balanceada mediante al monitoreo de entropía.” (2018).
  • Arribas, J. M., et al. “Incidencia y mecanismo etiológico de ictus en cirugía cardiaca.” Neurología (2017).

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.