Acısız ve Kolay: 8 Popüler Tüy Alma Yöntemi

Tüyleri alırken amaç bu işlemin etkilerinin olabildiğince uzun sürmesidir. Ancak kullanılan yöntemlerden pek çoğu acı verir. Bu yazıda (kısmen) acısız yöntemlerden bazılarına göz atacağız! 
Acısız ve Kolay: 8 Popüler Tüy Alma Yöntemi

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

İnsanlar, istenmeyen tüylerinden kurtulmak için sürekli tüy alma yöntemleri arayışı içerisindeler. Yalnızca kaşlarınızı şekillendirmenizden veya sakal tıraşı olmanızdan bahsetmiyoruz. Yeni yöntemlerin amacı en başta tüylü bölgeleri, sanki orada hiç tüy yokmuş gibi göstermek.

Çok sayıda farklı tüy alma yöntemi mevcuttur. Bazıları oldukça agresif yöntemlerdir. Her şekilde amaç bir süreliğine pürüzsüz ve tüysüz bir cilde kavuşmaktır.

Ancak teknoloji alanında kaydettiğimiz ilerlemelere rağmen, çoğunluk acılı geleneksel prosedürleri kullanmaya devam ediyor. Gelin tüy alma yöntemlerinden bazılarına göz atalım ve hangilerinin daha kolay, hangilerinin daha etkili ve hangilerinin daha az acılı olduğundan bahsedelim.

Tüy Alma Yöntemleri

1. Sıcak ağda ile tüy alma

ağda bacak

En agresif yöntemlerden biridir. Aynı zamanda en uzun süreli yöntemler arasında yer alır. Kıl folikülleri tamamen yok eder.

En yaygın kullanılan tüy alma yöntemlerinden biridir. Uygun prosedürleri takip ederek evde yapabilirsiniz. Ayrıca diğerlerine kıyasla en etkili yöntemlerden biridir.

Aklınızda tutmanız gereken en önemli şey sıcak ağdayı cildinize uygulamanız gerektiğidir. Ağdanın sıcaklığı yüksektir. Foliküllerin kökünden çekildiği de düşünüldüğünde bu işlem hassas ciltleri tahriş edebilir. Bu yöntemin hassas bölgeler (yüz, koltukaltı, genital v.b.) için tavsiye edilmemesinin temel sebebi budur.

2. Soğuk ağda

Bu yöntemle yanıklar büyük ölçüde azaltılır ancak soğuk ağdanın iki kötü yönü vardır.

Birincisi ve en önemlisi tüylü ağda şeritlerini daha güçlü bir şekilde çekmenin gerekmesi. Bu yüzden yaralanma riski de daha fazladır.

Ayrıca soğuk ağda kullanırken tüy alma şeritlerini kullanmalısınız.

3. Sarartıcı krem

Bu prosedür seyrek tüylü insanlar tarafından yaygın olarak kullanılır. 

Çok fazla tüy almanız gerekmediği için, almak yerine onları saklamak harika bir yöntemdir.

4. Tüy dökücü krem

tüy dökücü krem bacak tüy alma

Bu yöntem en az agresif olan yöntemdir. Ancak aynı zamanda en kısa süreli olandır. Bu nedenle sıklıkla uygulamanız gerekir.

Tüy alma yöntemleri arasında en ucuzu budur. Ayrıca pratik ve acısızdır. Yaz boyunca acil durum yöntemi olarak çok etkilidir.

Ancak kalıcılık açısından iyi bir yöntem değildir. Temel dezavantajı folikülleri yok etmemesidir. Bu yüzden kılları tıraş etmek gibidir. Bu yöntemi tercih ederseniz sık sık kullanmanız gerekecektir.

tüysüz bacaklar tüy alma

5. Jilet

Özellikle de aniden havuza davet edilirseniz, jilet iyi bir tüy alma yöntemidir!

Her seferinde yeni bir jilet kullanmaya çalışın. Kesiklerden ve sıyrıklardan kaçınmak için her zaman yanında tıraş kremi de kullanın.

Bacak tüylerinin ayda 0.63 cm uzadığını, koltukaltı tüylerinin ise bunun tam 2 katı hızında uzadığını biliyor muydunuz?

6. Elektrikli tıraş makinesi

Elektrikli tıraş makinesi özellikle sakal tıraş etmek ve şekillendirmek için harikadır. Kullanımları nispeten kolaydır ve oldukça pratiklerdir.

Ancak herkesin beğenisine hitap etmezler. Kullanıcılar tıraş makinelerinin rahatsız edici ve hatta acı verici olabildiğini belirtmişlerdir.

Unutmamanız gereken önemli bir nokta onları her kullanımdan sonra iyice yıkamanızdır. Aksi takdirde folikül iltihabı oluşma riski artacaktır.

7. İple almak

Pamuk ve ipek ipliğin kullanıldığı antik çağlardan kalma bir tüy alma yöntemidir. Kesin bir şekilde tüyleri yok eder ancak hafif agresif olduğu söylenebilir.

Özellikle kaşları şekillendirirken ve yüzün diğer kısmındaki tüyleri alırken kullanılması tavsiye edilir.

8. Yeni tüy alma yöntemleri: Lazer

lazerle tüy aldıran adam

Lazerle tüy alım yöntemi, vücudunuzdaki kıllardan kurtulmak için iyi bir yöntemdir. Ancak öncesinde bu yönteme kesin olarak başvurmak isteyip istemediğinizi iyice düşünün. Gerçekten de o bölgelerin sonsuza kadar tüysüz kalmasını istiyor musunuz?

Özellikle de hormonal sorunlar veya genetik miras nedeniyle çok fazla tüyü olan insanlar için tüm yöntemler arasında en etkilisi budur.

Lazerle tüy alınırken dayanılabilir bir sıcaklık hissi yaşanır. Dolayısıyla hiç acı verici değildir. Tüy sapını içeren pigmente yayılan sıcaklıkla kıl folikülleri yok edilir.

Sizin için en uygun olan yöntemi seçin

Çok acı verici olsa da ağda en ucuz seçeneklerden biridir. Pek çok yer müşterilerine, diğer yöntemlere göre daha kolay ve daha verimli olduğunu söyleyerek tavsiye eder.

Ancak sizin için en uygun olan yöntemi seçtiğinizden emin olun. Gördüğünüz gibi, özelliklerinize ve ihtiyaçlarınıza göre, agresif olmayan tüy alma yöntemleri bulmanız da mümkündür.

İlginizi çekebilir ...
Kadınlarda Yüzde Aşırı Tüylenme: Nedenleri ve Çözümleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kadınlarda Yüzde Aşırı Tüylenme: Nedenleri ve Çözümleri

Kadınlarda yüzde aşırı tüylenme sadece estetik bir sorun değildir. Bu, vücutta yanlış giden bir şeyler olduğunun göstergesi olabilir.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.