Kadınlarda Yüzde Aşırı Tüylenme: Nedenleri ve Çözümleri

Kadınlarda yüzde aşırı tüylenme bazı ilaçların yan etkisi olarak görülebilir. Sizde aynı durumdan şikayetçiyseniz kendi başınıza bir şey yapmadan önce doktorunuza danışın. 
Kadınlarda Yüzde Aşırı Tüylenme: Nedenleri ve Çözümleri
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yüz tüylerinin varlığı, tamamen doğal olsalar da çok az kişinin sorun etmediği bir durumdur.  Kadınlarda yüzde aşırı tüylenme durumu biraz daha karışıktır. Erkeklerin tipik bir özelliği olduğu için çok az sayıda kadın bu konuda kendini rahat hissetmektedir.

En kötü yanı, estetikle tamamen alakasız olmasıdır. Ayrıca, kadınlarda yüzde tüylenme vücutta yanlış giden bir şeyler olduğunun göstergesi olabilir. Kötüleşmeden önce bir çözüm bulmak için okumaya devam edin ve bu sorunun nedenlerini keşfedin.

Hirsutizm nedir?

Hirsutizm, kadınlardaki fazla tüylenmenin bilimsel adıdır. Hirsutizm, genelde yüzde aşırı tüylenme olarak bilinse de aşağıdakilerle beraber farklı alanlarda da görülebilir:

  • Yüz
  • Bacaklar
  • Göğüs
  • Sırt
  • Mide

Bu durum, erkeklik hormonlarının kontrolden çıkması ile alakalı olabilir. Aslında kadınlar, dengeyi sağlamak için az miktarda erkeklik hormonu salgılar. Ancak bu miktar herhangi bir soruna yol açmaz.

1. Yüzde aşırı tüylenmeye sebep olan genetik ya da ırksal etkenler

genetik faktörler

Hindistan ve Akdeniz ülkelerindeki kadınlar; Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın diğer bölgelerindeki kadınlara kıyasla yüzde aşırı tüylenmeye daha yatkındır. Ancak, ailenizde hirsutizmden muzdarip kadınlar varsa sizin de aynı durumdan şikayetçi olmanız muhtemeldir.

Ailenizdeki özellikle yüzünde aşırı tüy olan kadınlarla konuşun. Bu, normal bir durum mu yoksa tıbbi bir sorun mu olduğunu anlamanın en iyi yoludur. Eğer tıbbi bir sorunsa durumun ne olduğunu öğrenin.

2. Polikistik over sendromu

Polikistik over sendromu, kadınlarda en yaygın görülen sağlık sorunlarından biridir. Bazı kadınlarda, problemlere sebep olmadan veya tespit edilmeden yıllarca varlığını sürdürebilir. Bazı kadınlarsa bariz belirtiler gösterebilir ve bunlardan biri çenenin tüylenmesidir.

Eğer polikistik yumurtalık sendromunuz olduğunu biliyorsanız ancak şimdiye kadar yüzde aşırı tüylenme sorunu yaşamadıysanız,durumun kötüleşmediğini doğrulamak için bir doktora danışmanız oldukça önemlidir.

Böyle bir durumda tüylenmeyi kontrol etmenin en iyi yolu:

  • Durumun ilerlemesine dikkat etmek,
  • Durumu değerlendirmek için doktorunuzla görüşmek.
  • Doktorunuzun talimatlarını dinlemektir.

3. Cushing sendromu

yüzde aşırı tüylenme

Cushing sendromu, yüksek düzeyde kortizole maruz kalma sonucu oluşan hormonal bir durumdur. Artrit ve astım için ilaç alan kadınlarda çok yaygındır.

Bu durum aşırı tüylenmeye sebep olabilir. Epilasyonu deneyebilirsiniz ancak en iyisi ilaç kullanımı hakkında bilgilenmek için doktorunuzla konuşmanızdır.

Yüzdeki tüylerin kötüleşmesini engellemek için ne yapabilirsiniz?

Yüzünüzdeki tüylerden kurtulmak istemeniz oldukça normaldir. Doğal bir sorun olsa da, kötüleşmesini engellemek için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

1. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını azaltmaktan ya da bırakmaktan kaçının

ilaçlar

Aşırı tüylenme hormonlarla ilgili olduğundan, birçok kadın bu soruna neden olan ilaçları kullanmayı bırakır. En iyi ilaç, doğum kontrol hapları gibi görünse de doktorunuzun daima bir önceki durumunuza göre ilaç verdiğini unutmayın.

Yan etkileri veya çıkabilecek başka sorunları önlemek için ilk olarak doktora durumunuzu anlatın. O size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir. 

2. Sorunu kötüleştirebilecek epilasyon yöntemlerinden kaçının

Aşırı yüz tüylerinin güvensiz ve daha az çekici hissetmenize sebep olabileceğini biliyoruz. Bu nedenle, ilaç etkisine gösterene kadar bu durumu ortadan kaldırmak istemeniz çok normal.

  • Bunu yaparken batığa ya da tüylerin sertleşmesine sebep olmayan yöntemleri kullanmanızı öneriyoruz.
  • Tıraş bıçağı yerine krem veya sir ağda kullanın.

3. Yüz tüylerini sarıya boyamayı deneyebilirsiniz

sarışın kadın

Epilasyon iyi bir seçenek olsa da, herkes bu yönteme başvurmak istemeyebilir. Bu durumda, başka bir yöntem olarak tüylerin rengini açmayı deneyebilirsiniz.

Evde kolayca uygulayabilirsiniz ve bir  saatten daha az zamanınızı alır. Renk açıcı kitler tüm malzemeleri içerdiği için yapmanız gereken tek şey malzemeleri karıştırmak ve uygulamaktır.

Renk açma işini herhangi bir yan etkiye sebep olmadan başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için güneş kremi kullanmadan güneşe çıkmaktan kaçının.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.