Ağlamanın Sağlıklı Bir Şey Olduğunu Gösteren 6 Gerçek

Ağlamak duygularınızı yönlendirmenize yardımcı olur ve bu duyguların bastırılmasını, dolayısıyla da depresyon ve anksiyete gibi daha ciddi problemlere dönüşmesini önlemiş olursunuz.
Ağlamanın Sağlıklı Bir Şey Olduğunu Gösteren 6 Gerçek

Son Güncelleme: 06 Eylül, 2018

Birçok kişi ağlamayı zayıf karakterli olmakla ilişkilendirir. Bu o kadar yanlış bir düşünce ki. Ağladınız zaman içinizdekileri açığa çıkarır ve bastırılmış duygularınızı dışarı vurursunuz.

Ayrıca ağlamak sadece negatif duygulara özgü bir şey değildir –mutluluktan da ağlarız.

Toplumda hep güçlü durmak ve duygularınızı kimseye belli etmemek gerektiği gibi bir inanç vardır. O sağlam zırhlarınızı çıkardığınızda ise kendinizi savunmasız ve çıplak hissedersiniz ki bu da çok korkutucu olabilir.

“Erkek dediğin ağlamaz” sözünü de çok kez duymuşsunuzdur. O zaman ilk bizden duymuş olun: erkekler de genellikle eşit derecede hatta bazen kadınlardan daha fazla hassas duygulara sahip olabilir.

Onlar da diğer herkes kadar duyguları olsa bile maçoluk kavramı ve toplumsal algılar yüzünden duygularını gösteremezler.

Duygularınızı bastırmak psikolojik problemlere yol açar ve sizi daha da güçsüzleştirir. Acılarınızı kabullenmediğiniz veya ifade etmediğiniz sürece çaresini hiçbir zaman bulamazsınız.

Gözyaşlarınızdan utanmamalısınız çünkü ağlamak gayet normal bir şeydir. Öncelikle bir insan olduğunuzu gösterir. Bunun yanı sıra, duygusal ve fiziksel sağlığınız için de birçok faydası olduğunun bilincine varmalısınız.

Bu yüzden bugün, ağlamanın neden iyi bir şey olduğunu anlatan kısa bir liste hazırladık.

Bundan sonra içinizdeki hisleri bastırmak ya da saklamak yerine işin doğrusunu öğrenmiş olacaksınız. Size ağır gelen bu duygusal yükten artık kurtulun.

Gözyaşlarınızın akıp gitmesine izin vermek için 6 sebep

1. Stresi azaltır

stresli kadın

Her gün bir sürü stresli durumla baş etmek zorunda kalırsınız; negatif düşüncelerden tutun iş yerindeki problemlere ya da başkalarıyla olan ilişkilerinizdeki sorunlara kadar birçok stres faktörüne maruz kalırsınız.

Eğer duygularınızı iyi bir şekilde yönetmeyi bilmiyorsanız taşıdığınız yük size ağır gelebilir ve daha sonra pişman olacağınız şeyler yapmanıza ya da söylemenize sebep olabilir.

Stresin yarattığı bu baskıdan kurtulmanın en iyi yollarından biri ağlamaktır. Ağlamak negatif duygularınızı ve endişelerinizi dışarı atmanıza yardımcı olur. 

Nasıl ağladığınızın bir önemi yok, yalnız başına ya da sizi anlayan bir arkadaşınızın yanında olmanız fark etmez.

  • Gözyaşlarıyla beraber adrenokortikotropik olarak bilinen bir madde (stresle ilgili bir hormon) açığa çıkar. Bunun yanı sıra doğal ağrı kesici görevi gören prolaktin ve lösin ensefalin salınımı da olur.
  • Bu yüzden ağladıktan sonra biraz daha sakinleşirsiniz.

Bu yazımızı da ziyaret edin: Kahve ve Arkadaşların Faydaları

2. Acılarınızın üstesinden gelmenize yardımcı olur

Sevdiğiniz bir kişiyi kaybetmekten ya da kırık bir kalpten daha acı verici bir şey olamaz. Bu gibi anlarda duygularınız tam da su yüzüne çıktığında düşünceleriniz oldukça kaotik bir hal alabilir.

Acı çektiğiniz ya da dertli olduğunuz zamanlarda ağlamak kadar normal bir şey olamaz. Emin olun, bu içinizi boşaltmanın en iyi yoludur. Ağlamak negatif düşüncelerinizin somut haldeki dışa vurumudur, böylelikle bu acılarınız başa çıkabileceğiniz ve üstesinden gelebileceğiniz hale gelir.

Ayrıca tanımlayamadığınız bir şeyle yüzleşmektense duygularınızla bu şekilde daha kolay baş edebilirsiniz. Ağlamak duygusal ve fiziksel acıyı yenmenin ilk adımıdır.

Şu basit örneği ele alın. Bir çocuk bisikletten düşüp kendini yaraladığında ilk tepkisi düşmenin yarattığı fiziksel acıdan dolayı ağlamak olacaktır. Aynı şey duygularınız söz konusu olduğunda da geçerlidir: canınızı yakan şeyi dışarı vurmaya çalışırsınız.

3. Ruh halinizi iyileştirir

apati yaşayan kadın

Ağladığınız zaman beyniniz endorfin üretir ve bu da modunuzu önemli ölçüde yükseltir.

Daha önce de söylediğimiz gibi, içinize attığınız duyguların yarattığı baskıyı gözyaşlarıyla serbest bıraktığınız zaman bir rahatlama hissi gelir.

Bu da daha iyi hissetmenizi sağlar, ruh hali değişimlerinizi azaltır.

  • Üzüntünüzden dolayı ağlıyor olduğunuz gerçeğini düşünürsek elbette sonrasında tamamen mutlu olacaksınız diye bir şey yok ama modunuzda önemli bir değişim göreceksiniz.
  • Her şeyi daha net veya daha iyi bir bakış açısından görebileceksiniz. Zor zamanlardan geçiyor olabilirsiniz, bir çöküş içinde olabilirsiniz; ancak bundan daha güçlü bir şekilde çıkabilirsiniz.

4. Psikosomatik sorunları azaltır

Bir de şu açıdan bakın: eğer beyniniz bir şeylerin sizi üzdüğünü ya da kırdığını düşünüyorsa hemen bedeninizde negatif bir tepkime yaratır. Zihin öyle güçlü bir şeydir ki hem yararınıza hem de zararınıza çalışabilir.

Eğer duygularınızı, hislerinizi ve hatta düşüncelerinizi açığa çıkarmazsanız bunlar psikosomatik sorunlara yol açabilir. Depresyon, anksiyete ya da öz saygı eksikliği yaşayabilirsiniz.

Bütün bu sorunlar vücutta bazı tepkimeleri tetikler.

Örneğin, sürekli depresif ya da üzgün olan bir kişinin (bunu ifade etmeyerek) iştahı kesilebilir ve kişi sindirim bozukluklarına maruz kalabilir. Ayrıca solunumla ilgili ve kardiyavasküler hastalıklar geliştirmeye daha yatkın olur.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Bu yazımızı okuyun: Öz Saygınızı Geliştirmek İçin 7 İpucu

5. İlişkilerinizi güçlendirmenize yardımcı olur

ağlayan kadını teselli eden adam

Stres altında olduğunuz zaman normalden daha farklı davranışlar sergileme eğiliminiz olur. Üzgün, kızgın, kırgın ya da depresif hissediyorsanız ve bunu sisteminizden atmak için hiçbir şey yapmıyorsanız, etrafınızdakilere uygun olmayan sözler sarf edebilir ya da kötü davranabilirsiniz.

Böyle zamanlarda nasıl hissettiğinizi kimsenin anlamadığını ve acınızın, dertlerinizin üstesinden gelmek için kimseye ihtiyacınız olmadığını düşünebilirsiniz. Size yardımcı olmaya çalışanları kendinizden uzaklaştırmayı seçersiniz.

Kendinize bundan daha büyük kötülük yapamazsınız.

Değer verdiğiniz insanların sizi anladığını ve onlar için önemli olduğunuzu hissetmek kadar insanın için rahatlatan bir şey yok.

Çoğumuz problemlerimizin dinlenmesini isteriz. Ancak kalp kırıklığı yaşamaktan korkan bazı insanlar vardır ki diğer insanlara karşı güvenini kaybetmiştir. 

İnsanlara güvenmek yakın ilişkilerinizi güçlendirir çünkü güven dediğimiz şey, karşılıklı paylaşım yapmak ve başka bir kişinin sizi koruduğunu bilmek demektir. Birileri sizin mutluluğunuzu umursuyor ve gözetiyor demektir.

6. Daha iyi görmenizi sağlar

Ağlamak gözlerinizin etrafındaki mukus zarının kayganlığını korur.

Gözyaşlarınızı tutmak görüşünüzü ciddi anlamda etkileyebilir çünkü gözyaşının başlıca işlevlerinden biri gözlerinizin nemini korumaktır.

Gözyaşının, gözünüzün çeşitli kaynaklardan gelen uyarıcılara karşı gösterdiği birtakım kimyasal reaksiyonların bir sonucu olduğunu unutmayın. Bu uyarıcılar şunlar olabilir:

  • Etrafınızda bulunan şeyler
  • Gözünüzdeki mukusu değişime uğratan dış etkenler
  • Beyinle göz arasındaki biyokimyasal ilişkiler (anılar, duygular, hisler), kişiliğiniz ve ruh haliniz.
İlginizi çekebilir ...
Gözyaşı ve Ağlamak Hakkında Bilinmeyen Şeyler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Gözyaşı ve Ağlamak Hakkında Bilinmeyen Şeyler

Ağlamak, tüm canlılar için fizyolojik bir süreçtir. Ancak insanların gözyaşı dökmesi farklıdır. Farklı duyguları ifade etmek için ağlayan tek canlı...