Ahşap Zeminleri Cilalamak İçin 4 Doğal Yöntem

Ahşap zeminleri cilalamak için kullanabileceğiniz çeşitli doğal alternatifler vardır. Hatta, bu alternatifler sahip oldukları özellikler sayesinde ahşabı pek çok ticari ürüne göre daha iyi korumaya yardımcı olurlar.
Ahşap Zeminleri Cilalamak İçin 4 Doğal Yöntem

Son Güncelleme: 05 Mayıs, 2021

Ahşap zeminleri cilalamak için ev yapımı yöntemler mi arıyorsunuz? Evinizde çok etkili doğal seçeneklere zaten sahip olduğunuzu bilmelisiniz. Örneğin sirke, zeytinyağı, limon suyu ve bulaşık deterjanı gibi şeylerin hepsi işe yarar!

Bu yazımızda, bu işi basitleştirecek 4 yöntem keşfedeceksiniz. Ahşap zeminlerin mükemmel görünmesi ve uzun süre iyi durumda kalması için size tarifler ve bazı önemli ipuçları vereceğiz. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Ahşap Zeminleri Cilalamak İçin 4 Yöntem

Ahşap zeminler; evinizdeki her odaya sıcak, rustik ve rahat bir görünüm verir. Spesifik bir bakıma ihtiyaç duysalar da, eğer onlara uygun şekilde bakarsak uzun ömür de vaat ederler.

Doğru teknikleri uygulayarak ahşap zeminleri ideal bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Bu zeminleri, çoğunlukla doğal ve ev yapımı olan, aşağıda bahsedeceğimiz belirli ürünlerle cilalamanız yeterlidir.

Ayrıca, bunu yaparak kendinizi gereksiz yere toksik bileşenleri solumaya da maruz bırakmazsınız.

1. Sirke ve Uçucu Yağlar

Ahşap zeminleri cilalamak için elma sirkesi kullanan bir kişi.
Sirkeyi uçucu yağlar ile birleştirmek, ahşap zeminlerinizin kusursuz ve parlak görünmesini sağlamak için en iyi çözümlerden biridir.

Öncelikle sirke, insanların evlerini temizlemek için sıklıkla kullandıkları doğal bir ev malzemesidir. Ayrıca kokusunu kamufle etmek için onu biraz uçucu yağla birleştirmeyi seçiyoruz. Bu aynı zamanda odayı basit ve hoş bir şekilde aromatize etmeye de yardımcı olur.

 • ¹⁄3 bardak sirke (83 ml)
 • 1 bardak su (250 ml)
 • Seçtiğiniz uçucu yağdan 15 damla (limon, portakal, nane, okaliptüs, lavanta yağı ve benzerleri)

Bu yazımızı da okuyun: Evde Esansiyel Yağ Kullanmanın 7 Yolu

2. Zeytinyağı ve Sirke

Önermek istediğimiz ikinci yöntem, mutfağınızda mutlaka bulacağınız iki temel pişirme malzemesini birleştirmektir: Zeytinyağı ve sirke. İsterseniz, daha hoş bir koku oluşturmak için seçtiğiniz uçucu yağları da ekleyebilirsiniz.

Yağ ve sirke karışımı derinlemesine temizlik için idealdir. Aynı zamanda, zemine çok fazla parlaklık da verir.

Bununla birlikte, üretici ahşabınızın türü için su kullanılmamasını öneriyorsa, yalnızca ilk iki malzemeyi kullanın.

Basitçe aşağıdakileri bir sprey şişesine dökün ve iyice karıştırın.

 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı (60 ml)
 • 2 yemek kaşığı beyaz sirke (20 ml)
 • 2 bardak su (500 ml)

3. Zeytinyağı ve Limon Suyu

Doğal malzemelerle ahşap zeminleri cilalamak için bu üçüncü yöntemde, sirkeyi limon suyu ile değiştirmenizi öneririz. Bu narenciye meyvesi; yüksek antiseptik gücü, taze aroması ve içerdiği enzimler sayesinde parlaklık katma kapasitesi ile karakterizedir.

 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı (60 ml)
 • 3 yemek kaşığı limon suyu (30 ml)
 • 1 bardak sıcak su (250 ml)

4. Bulaşık Deterjanı ve Sirke

Son olarak, pratik ve ev yapımı bir yöntem, öncekilerden daha az doğal olmasına rağmen, bulaşık sabununu sirke ile karıştırmaktır. Bu seçenek, çok hassas olmayan ve çok fazla kir tutmuş ahşap zeminler için en iyisidir.

 • ½ bardak sirke (125 ml)
 • 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı (15 ml)
 • 2 su bardağı su

Ahşap Zeminleri Cilalamak İçin İpuçları

Ahşap zeminleri cilalamak için yağ kullanan bir kişi.
Bahsedilen ürünleri kullanmanın yanı sıra, ahşap zeminleri cilalarken diğer ipuçlarını aklınızda bulundurmak da iyi bir fikirdir. Örneğin, biriken tozu temizlemek için yüzeyi dikkatlice süpürmeli ya da bir elektrik süpürgesi kullanmalısınız.

Son olarak, zemini temizlemek için bir yönteme karar verdiğinizde, aşağıdaki şeyleri de dikkate aldığınızdan emin olun:

 • Ahşap zeminleri cilalamadan önce tamamen temizlemelisiniz. Bunları bir süpürge ile süpürebilir ya da toz veya küçük partiküller varsa elektrikli süpürgenizi de kullanabilirsiniz.
 • Eğer ahşabın fazla yağ nedeniyle çok kaygan olduğunu fark ederseniz, kuruyana kadar silebilirsiniz.
 • Zemini cilaladıktan sonra üzerine basmadan önce tamamen kurumasını beklemeniz çok önemlidir. Özellikle evde çocuklar ya da evcil hayvanlar varsa, aksiliklerden kaçınmak için geçişi engellemenin bir yolunu aramalısınız.
 • Zemine herhangi bir noktada herhangi bir sıvı dökülürse, ahşaba kalıcı olarak zarar vermekten kaçınmak için bunu derhal temizlemelisiniz.
 • Esansiyel yağları eklerken, saf ve yüksek kalitede olduklarından emin olmalısınız. Ahşaba zarar verebileceğinden, yalnızca aromatize etmek için pazarlanan sentetik esansları kullanmaktan kaçının.

Artık ahşap zeminleri cilalamak için zeminlerin uzun süre iyi durumda kalmalarına yardımcı olacak 4 ev yapımı yöntem biliyorsunuz. Dahası, bu son ipuçları, temizliği daha etkili ve sonucu daha parlak hale getirmenize de yardımcı olacak.

Bunları bir deneyin, sonuçları hemen göreceksiniz!

İlginizi çekebilir ...
Ahşap Mobilyalarınızdaki Çizikler İçin 8 Kolay İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ahşap Mobilyalarınızdaki Çizikler İçin 8 Kolay İpucu

Ahşap mobilyalarınızdaki çizikler, bu mobilyaların güzelliğini bozsa da kolay bazı yçntemlerle bu sorunu çözmek mümkün. Daha fazlası için yazımızı ... • KILONZO-NTHENGE, A., CHEN, F.-C., & GODWIN, S. L. (2016). Efficacy of Home Washing Methods in Controlling Surface Microbial Contamination on Fresh Produce. Journal of Food Protection. https://doi.org/10.4315/0362-028x-69.2.330
 • Jayasena, D. D., & Jo, C. (2013). Essential oils as potential antimicrobial agents in meat and meat products: A review. Trends in Food Science and Technology. https://doi.org/10.1016/j.tifs.2013.09.002
 • Rutala, W. A., Barbee, S. L., Aguiar, N. C., Sobsey, M. D., & Weber, D. J. (2012). Antimicrobial Activity of Home Disinfectants and Natural Products Against Potential Human Pathogens. Infection Control and Hospital Epidemiology.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.