Akne İzlerini Yok Etmek İçin Kullanabileceğiniz 4 Doğal Çözüm

Aloe vera cildinizi gençleştirir, limon doğal bir beyazlatıcı görevi görür, zerdeçal ise iltihap gidericidir. Bu malzemeler akne izlerini yok etme konusunda çok etkilidirler. 
Akne İzlerini Yok Etmek İçin Kullanabileceğiniz 4 Doğal Çözüm
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Akne izlerini yok etmek için bir çözüm arıyorsanız dikkatinizi bu seçeneklere verin.

Bu sorunla savaşmanın keyifli bir şey olmadığını biliyorsunuz. Gizlemesi de kolay değildir. Neyse ki cildinizdeki bu izlerden kurtulmak için güvenerek uygulayabileceğiniz bazı seçenekler var. Bu yüzden endişelenmeyin.

Akne İzlerinin Oluşmasının Nedenleri

akne izlerini yok etmek

Akne izlerinin pek çok sebebi var. Sizde neden akne çıktığını tam olarak öğrenmek istiyorsanız en iyisi bir dermatoloğa danışmanız olacaktır.

Bir uzmanı görmeye yetecek kadar zamanınız ve paranız yoksa akne izlerinin oluşmasının yaygın nedenlerinden bazılarını burada bulabilirsiniz:

 • Cildinizdeki yağ miktarının fazla olması. Fazla miktarda yağ doğru bir şekilde terlemeyi engeller. Bu da bir sivilceyi patlattığınızda yara izi kalmasına yol açacak tıkalı gözeneklerin oluşumuna sebep olabilir.
 • Bakterilerin birikmesi. Kıl foliküllerinin etrafında yaygınlaşan bakteriler. Yüzünüzü iyi bir şekilde yıkamadığınızda bu bakteriler akneleri artırır.
 • Aknelerin yanlış bir şekilde yok edilmeleri. Aknelerinizin olması canınızı sıksa da sivilcelerinizden yanlış yollarla kurtulmaya çalışmamanız önemlidir. Buna sivilceleri sıkmak, tahriş edecek maddeler kullanmak, sert ve kullanılmış süngerle ovmak da dahildir.

Bu yazıda size akne izlerini yok etmek için başvurabileceğiniz bir dizi doğal çözümden bahsedeceğiz.

Akne İzlerini Yok Etmek İçin Kullanabileceğiniz Çözümler

1. Aloe Vera

aloe vera ve aloe vera jeli

Aloe vera oldukça etkileyici olan doğal bir cilt gençleştirici. İltihap ve bakteri karşıtı özellikleri sayesinde akne izlerinden kurtulmanıza yardımcı oluyor.

Onu kullanmak için iki seçeneğiniz var:

 • Bir yemek kaşığı aloe vera (15ml) alın ve yüzünüz temizken dairesel hareketlerle masaj yaparak yüzünüze yedirin.
 • 30 dakika boyunca bekletin ve soğuk suyla yıkayın.
 • Bu masajı haftada 3 kez tekrarlayın.

Akne sizin için önemli bir problemse aşağıdaki tarifi deneyin. İzleri yok etmesinin yanında sivilceli görünümle savaşmaya da yardımcı olur.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı aloe vera (15 ml)
 • 5 damla çay ağacı esansiyel yağı

Hazırlanışı

 • İki malzemeyi bir araya getirin ve etkilenmiş bölgelere uygulayın.
 • 15 dakika sonra çıkarın.
 • Bu maskeyi her gün yatağa gitmeden 15 dakika önce uygulayın.

2. Limon

limonlar

Limon doğal bir beyazlatma ajanı gibi hareket eder. Bu yüzden cildinizdeki akne izlerini ve diğer izleri yok etmek için harika bir seçenektir.

Ayrıca ölü hücreleri yok eder. Böylece cildin yenilenmesini kolaştırır ve esnekliğini artırır. Limonun içindeki C vitamini kolajen üretimi için gereken temel maddelerdendir.

Sorunu yok etmek için aşağıdaki yöntemleri deneyin:

 • Normal ciltler: Limonun suyunu çıkarın. Bir pamuk yardımıyla doğrudan yara izlerinize uygulayın. 10 dakika bekletin ve durulayın. Hasarı olabildiğince çabuk yok edebilmek için günde iki kere uygulayın.
 • Yağlı ciltler: Bal cildinizi kurumaktan korur ve yağlanmayı kontrol altında tutar. Bir limonun suyunu çıkarın ve bir çay kaşığı balla karıştırın. (5ml) Yara izlerinize uygulayın ve 15 dakika boyunca bekletin. Durulayın ve bu işlemi her gün tekrar edin.
 • Kuru ciltler: 1 yemek kaşığı limon suyuyla bir adet E vitamini kapsülünün içeriğini karıştırın. Temiz cildin üzerine uygulayın ve bir gece boyunca bekletin. Sabah yüzünüzü yıkayın ve bu işlemi her gün tekrar edin.

Hassas bir cildiniz varsa veya her gün uzun süre güneş altında kalıyorsanız bu çözümden kaçınmanızı tavsiye ederiz.

3. Elma Sirkesi

elmalar elma sirkesi

Elma sirkesi hem mutfaklarda hem de mutfağın dışındaki alanlarla kullanılan çok popüler bir üründür. Akne izleri için harika bir temizleyici toniktir. Bunun sebebi bol miktarda sıkıştırıcı madde içermesidir.

Elma sirkesini cildinize uyguladığınızda kan dolaşımı iyileşir ve cildiniz yenilenir. Ayrıca pH seviyenizi dengeler ve bakterinin yayılmasını önler.

Aşağıdaki çözümleri deneyin ve favorinizi seçin:

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesiyle (15 ml) 1 yemek kaşığı suyu karıştırın. Sıvıyı etki altındaki bölgeye bir pamuk yardımıyla uygulayın. Bir gece bekletin ve ertesi sabah yüzünüzü yıkayın.
 • 2 yemek kaşığı elma sirkesiyle (30 ml) 1/2 kase suyu ve 2 yemek kaşığı balı (30 ml) karıştırın. Bir pamuk yardımıyla uygulayın ve 15 dakika sonra çıkarın. Bu işlemi her gün tekrarlayın.

4. Zerdeçal

zerdeçal ve zerdeçal tozu

Zerdeçal yüzyıllardır Hindistan’da antimikrobik, antioksidan ve sıkılaştırıcı özellikleri nedeniyle kullanılır. Anahtar madde zerdeçala rengini de veren kurkumin isimli maddedir.

Harika bir iltihap karşıtı ajan olduğu için, akneniz büyük, kırmızı sivilceler üretiyorsa zerdeçalı denemenizi tavsiye ederiz. Aşağıdaki tarifleri deneyebilirsiniz:

 • 1 yemek kaşığı zerdaçal tozuyla (15 g) limon suyunu karıştırın. Macun kıvamındaki karışımı akne izlerinin olduğu bölgelere uygulayın ve 15 dakika bekletin. Durulayın ve bu işlemi günde iki kez tekrarlayın.
 • 1 yemek kaşığı zerdeçal tozu (15 g), 1 yemek kaşığı doğal yoğurt (15 ml) ve 1 yemek kaşığı natürel sızma Hindistan cevizi yağını (15 ml) karıştırın. Bu karışımı akne izlerinize uygulayın. Kuruyana kadar bekletin ve soğuk suyla durulayın. Bu işlemi haftada 3 kez tekrarlayın.

Artık akne izleriyle savaşmak gözünüze o kadar da zor görünmüyor, değil mi?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 •  Sepúlveda Pérez, J. (2013). Manejo de las cicatrices de acné. [online] Semcc.com. Available at: http://www.semcc.com/master/files/Cicatrices%20acne%20-%20Dr.%20Sepulveda.pdf [Accessed 15 Sep. 2017].
 • Vergara Cedeño, S. (2014). Estudio del aloe vera (Sábila) en el tratamiento del acné moderado y percepciones de la enfermedad en los adolescentes estudiantes, propuesta de un gel dermatológico.. [online] Repositorio.ug.edu.ec. Available at: http://repositorio.ug.edu.ec/bitstream/redug/8077/1/BCIEQ-T-0057%20Vergara%20Cedeño%20Suanny%20Carolina.pdf [Accessed 15 Sep. 2017].

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.