Alüminyum Folyo ile Yapabileceğiniz 7 Şey

Alüminyum folyo için ne kadar çok kullanım alanı bulunduğuna şaşıracaksınız. Alüminyum folyodan daha fazla yararlanmaya başlamak isteyeceksiniz. İşte alüminyum folyonun en iyi 7 kullanımı.
Alüminyum Folyo ile Yapabileceğiniz 7 Şey

Tarafından yazılmıştır Andrea Caillet Bois

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Mutfakta, alüminyum folyo için bir çok kullanım alanı vardır. Folyoyu yemek pişirirken ve hatta yemeklerin daha uzun süre dayanmasını sağlamak için kullanabilirsiniz.

Bu nedenle, alüminyum folyo giderek daha fazla kullanılmaktadır. Alüminyum folyo kolayca şekil verilebilen ve çok sayıda nesneyi kolayca örten ince levhalar halinde gelir.

Ana kullanımları arasında, yiyeceklerin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olması vardır. Işığa (ışık yağları parçalar), kokulara ve bakterilere karşı bir bariyer sağlar ve temelde yiyeceklerin nem almasını veya kaybetmesini engeller. Sebzeleri, balıkları ve diğer çeşitli yiyecekleri pişirmek için de kullanabilirsiniz.

kağıt alüminyum

Alüminyum folyonun kullanım alanları

Ancak, alüminyum folyonun başka bir çok kullanımı daha vardır. Makasları bilemekten eklem ağrısını hafifletmeye kadar çeşitli şeyler için kullanabileceğiniz bir çok kullanışlı özelliğe sahiptir.

Folyoyu çok yönlü yapan ana özellikler şunlardır:

 • Termal toleransa sahiptir. Yüksek sıcaklıklara ve donmaya karşı dayanıklıdır.
 • Hem ısı hem de elektrik iletkenidir.
 • Alüminyum folyo hijyeniktir.
 • Su geçirmez. Suya ve neme karşı dayanıklıdır.
 • Bu folyo toksik değildir.
 • Korozyona dayanıklıdır.

Bu yazıda, alüminyum folyonun az bilinen kullanımlarına göz atacağız.

1. Ağrıyı hafifletir

Alüminyum, çeşitli ağrıları hafifletmek için kullanılabilen büyük bir anti-inflamatuar güce sahiptir. Bunu, vücut ısısını tutarak ve ileterek, ve böylece ağrılı bölgenin daha uzun süre sıcak kalmasını sağlayarak yapar.

Alüminyum Folyo boyun ağrısı

İster inanın ister inanmayın, vücudunuzun herhangi bir bölümüne uygulayabilirsiniz ve çoklu eklem ağrıları, kas ağrıları ve hatta yara izleri için güzel sonuçlar sağlar.

Bunu yapmak için:

 • Alüminyum folyoyu kesin ve ağrıyan bölgenin üzerine örtün.
 • Üstüne bir bandaj uygulayın.
 • Bir gece bu şekilde bırakın.
 • 12 gün tekrarlayın.

2. Hızlı ütü yapmanızı sağlar

Alüminyum Folyo mutfakta ütü yapan kadın

Ütü yapmak için harcadığınız süreyi azaltmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey kıyafetleriniz ve ütü masanızın arasına bir alüminyum folyo yerleştirmektir.

Böylece, alüminyum folyo ısıyı yansıtacak ve giysilerinizin her iki tarafını da aynı anda ütüleyeceksiniz.

3. Çamaşır kuruturken statik oluşmasını engeller

Alüminyum Folyo çamaşır makinesi

Giysiler genellikle yıkama sırasında “kaybolur”. Bunun sebebi, kurutma sırasında oluşan statik elektriğin çamaşırların birbirine yapışmasına neden olmasıdır.

Buna inanamayabilirsiniz, ama çamaşır makinesine üç adet 5 cm çapında alüminyum folyo topu yerleştirerek iki inanılmaz sonuç elde edersiniz:

 • Statik elektriği tamamen ortadan kaldıracaksınız, çünkü alüminyum yükü emecektir.
 • Kıyafetleriniz daha çabuk kuruyacaktır.

4. Batarya bağlantısını sabitler

Belki de yeni pilleri takmanıza rağmen uzaktan kumandanız işe yaramıyor. Kumandanın başına gelen şey, pili yerinde tutan yayların zaman içinde zayıflaması ve artık iyi tutmamasıdır.

Çözüm, batarya ile yay arasına küçük bir alüminyum folyo eklemektir. Çok iyi bir elektrik iletkeni olduğundan, uzaktan kumandanızın  tekrar  mükemmel bir şekilde çalışmasını sağlar.

5. Makasları biler

Onları ne kadar ve ne şekilde kullandığınıza bağlı olarak makasların giderek daha kötü kesmeye başladığı bir sır değildir. Kumaş veya saç keserken bu daha hızlı olur.

Bu nedenle, yapmanız gereken şey şudur: bir parça alüminyum folyo alın, üç kez katlayın ve makasla kesin. Kesmeye devam ettikçe, makasınızın giderek keskinleştiğini fark edeceksiniz.

6. Kek kabı olarak kullanılabilir

Yıldızlar, kalpler, bir ragbi topu ya da aklınıza gelen başka herhangi bir şekilde turtalar yapmak istiyorsanız ve sadece bir kez kullanacağınız bir kalıp için para harcamak istemiyorsanız, alüminyum folyodan daha iyisini bulamazsınız.

Daha sıkı ve dayanıklı hale getirmek için şeritleri katlayarak kullandığınızdan emin olun. Çok iyi bir ısı iletkeni olduğu için, tartınız istediğiniz şekilde mükemmel bir şekilde ortaya çıkacaktır.

7. Sızdırmaz poşeti olarak iş görür

Belki bazı yiyecekleri saklamak için torbalarını mühürlemeniz gerekiyor ve sadece sıradan bir taşıma çantanız var. Endişelenmeyin, alüminyum folyodan hava geçirmez bir çanta yapabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey, mühürlemek istediğiniz yerin üzerine alüminyum folyo koymak ve üzerinden ütüyle geçmektir. Birkaç saniye içinde, kendi ev yapımı mühürlü çantanıza sahip olacaksınız.

Alüminyum folyonun bu kullanımları hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir gün, en beklenmedik anda, sizi sıkıntıdan kurtarabilir!

İlginizi çekebilir ...
Bilmediğiniz 8 Farklı Alüminyum Folyo Kullanım Şekli
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bilmediğiniz 8 Farklı Alüminyum Folyo Kullanım Şekli

Alüminyum folyonun farklı alanlarda da kullanıldığını biliyor muydunuz? Farklı aluminyum folyo kullanım şekli için makalemizi okumaya devam edin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.