Anemi ile Savaşmak İçin Kullanılabilecek İnfüzyonlar

22 Şubat, 2020
Anemi yaşıyor ve bununla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyor musunuz? Anemi karşıtı bazı infüzyonlar ve birkaç öneri demir seviyelerinizin dengelenmesini sağlamanıza yardımcı olabilir.

Anemi birçok insanı etkileyen bir problemdir. Bu durum farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilse de en sık görülen sebebi demir emilimindeki bir bozukluk ile ilgilidir. Peki, anemi ila savaşmak için kullanabileceğiniz infüzyonlar olduğunu biliyor muydunuz?

İnfüzyonların çeşitli yararları vardır. Karın ağrılarını iyileştirmeye yardım edebilir ya da sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilirler. Ayrıca vücudunuzun demiri daha iyi emmesine yardımcı olabilirler. Bu yazımız boyunca bu durum için kullanabileceğiniz en iyi infüzyonlardan bazılarını öğreneceksiniz.

Anemi Karşıtı İnfüzyonlar

Önemli bir çalışmaya göre bazı infüzyonlar diğerlerinden daha fazla işe yarar çünkü daha az tannik asit içerirler (bu madde demir emilimini engeller). Uzmanlar bu infüzyonları yemeklerden en az bir saat sonra içmenizi önerir ki vücudunuz yiyeceklerdeki demiri emebilsin. Günde bir infüzyon içmeniz yeterlidir.

Hadi bu infüzyonlara bir göz atalım.

1. Rezene İnfüzyonu

Anemi ile savaşmak için kullanılan infüzyonlardan biri rezene infüzyonudur. Bu bitkinin bilimsel adı Foeniculum vulgare‘dir ve biz bu bitkiyi bir infüzyon olarak tüketmekten bahsedecek olsak da rezeneyi yemeklerinize de ekleyebilirsiniz.

Bu infüzyonu yapmak için:

 • 30 gram rezene yaprağı kullanın.
 • Bir litre su ekleyin.
 • Normal bir infüzyon gibi hazırlayın.
Rezene yumruları.
Ayrıca, demir bakımından zengin, lezzetli yemekler yemek için rezene soğanlarını birçok yemeğinize de ekleyebilirsiniz.

2. Anemi İle Savaşmak İçin Nane İnfüzyonu

Nane çoğu insanın mutfağında bulunan, yaygın kullanım alanlarına sahip bir bitkidir. Bu bitki sindirimi hızlandırmak ve büyük porsiyonlar yemek yüzünden oluşan ağırlık hissini azaltmak için mükemmeldir. Bununla birlikte nane size anemiden muzdarip olmanız durumunda da yardım edebilir.

Nanenin özelliklerinden biri zengin bir demir kaynağı olmasıdır. Bundan dolayı yemek yedikten en az bir saat sonra nane tüketmeniz daha iyi olacaktır. Günde en az iki kere olmak üzere bir nane infüzyonu içebilirsiniz. Bu açıdan, infüzyonu evinizde hazırlamak için nane yaprakları almanız en iyi seçenek olacaktır.

Bu yazımızı da okumalısınız: 5 Ev Yapımı Naneli İlaç: Bunlara Bayılacaksınız!

3. Tarçın İnfüzyonu

Anemi ile savaşmak için kullanılabilecek infüzyonlardan bir başkası da tarçın (Cinnamomum verum) infüzyonudur. İnsanların farklı yiyecekler ve tatlılar hazırlamak için kullandığı bu baharatı bu adımları takip ederseniz bir infüzyon olarak tüketebilirsiniz:

 • İki tarçın çubuğu ve 240 ml suya ihtiyaç duyacaksınız.
 • Suyu kaynatın.
 • Su kaynama noktasına ulaştığında tarçın çubuklarını ekleyin. 
 • Birkaç dakika kaynamasına izin verin ve sonrasında ocağı kapatın. Sıvı soğuduğunda için.

4. Anemi İle Savaşmak İçin Biberiye İnfüzyonu

Biberiye de (Rosmarinus officinalisdemir bakımından son derece zengindir. Ayrıca gaz ve karın ağrıları ile savaşırken size yardım etmesini sağlayan farklı özellikleri de vardır.

Biberiyenin hem kuru hem taze halinin bulunduğu bir fotoğraf.
Biberiye infüzyonu sadece gaz problemlerini rahatlatmaya yardımcı olmakla kalmaz, ayrıca zengin bir demir kaynağıdır.

Bu infüzyonu normal bir infüzyon olarak hazırlayabilecek olsanız da, hazır çay poşetleri yerine biberiye yaprakları almanız daha iyi olacaktır. Bu seçenek çok daha doğal ve etkilidir.

Anemi İle İlgili İpuçları

Anemi ile savaşmak için kullanabileceğiniz, yukarıda bahsettiğimiz tüm infüzyonlara ek olarak beslenme düzeninize demir bakımından zengin yiyecekler de eklemelisiniz. Uzmanlara göre bu mineral bakımından zengin olan bazı yiyecekler şunlardır:

 • Et, kümes hayvanları ve balık
 • Tam tahıllar ve baklagiller
 • Kök ve yumru sebzeler

Ayrıca, yemekleriniz ile birlikte bir kadeh de beyaz şarap tüketmek hem tahıllardaki hem de bitki bazlı yiyeceklerdeki demirin emilimini arttırmaya yardımcı olacaktır. Ancak, uzmanlar önerilen miktar olan bir kadehi aşmamanızı önerir.

Anemi ile savaşmak için kullanabileceğiniz infüzyonları artık bildiğinize göre bu infüzyonları yemeklerden hemen sonra asla içmemeniz gerektiğini hatırlamanız çok önemlidir. Bu şekilde yiyeceklerden aldığınız demirin emilimini engellemediklerinden emin olabilirsiniz.

Bu yazımızı da keşfedin: Demir Eksikliği Anemisi: Diyet Kılavuzları

Beslenme düzeninize yukarıda bahsettiklerimiz gibi demir bakımından zengin yiyecekleri eklemek ve doktorunuzun tavsiyelerini takip etmek de son derece önemlidir. Demir seviyelerinizi stabilize etmek için bazı ek demir takviyeleri almanız gerekebilir.

Peki ya siz anemi ile savaşmak için bu dört infüzyondan birini kullandınız mı? Size yardımcı oldular mı?

 • Fernández-Palacios, Lorena, Ros-Berruezo, Gaspar, Barrientos-Augustinus, Elsa, Jirón-de-Caballero, Elizabeth, & Frontela-Saseta, Carmen. (2017). Aporte de hierro y zinc bioaccesible a la dieta de niños hondureños menores de 24 meses. Nutrición Hospitalaria34(2), 290-300. https://dx.doi.org/10.20960/nh.1161
 • Gallegos-Zurita, M. (2016, October). Las plantas medicinales: principal alternativa para el cuidado de la salud, en la población rural de Babahoyo, Ecuador. In Anales de la Facultad de Medicina (Vol. 77, No. 4, pp. 327-332). UNMSM. Facultad de Medicina.
 • Madaleno, I. M., & Montero, M. C. (2012). El cultivo urbano de plantas medicinales, su comercialización y usos eitoterapeuticos en la ciudad de Río Cuarto, provincia de Córdoba, Argentina. Cuadernos Geográficos, (50), 63-85.
 • Mercado-Mercado, Gilberto, Rosa Carrillo, Laura de la, Wall-Medrano, Abraham, López Díaz, José Alberto, & Álvarez-Parrilla, Emilio. (2013). Compuestos polifenólicos y capacidad antioxidante de especias típicas consumidas en México. Nutrición Hospitalaria28(1), 36-46. https://dx.doi.org/10.3305/nh.2013.28.1.6298