Anemiyle Savaşmak İçin Yemeniz Gereken 10 Yiyecek

Anemiyle savaşmak için demir içeren yiyecekler yemenin yanı sıra C vitaminini de beslenme programınıza eklemelisiniz. Çünkü C vitamini demirin emilmesini destekler. 
Anemiyle Savaşmak İçin Yemeniz Gereken 10 Yiyecek

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Anemi yemek yemekle ilgili bir sağlık sorunudur. Çoğu zaman yetersiz beslenme nedeniyle ortaya çıkar. Kötü beslenme anemiye sebep olabilirken iyi beslenme de anemiyle savaşmak için bir çözüm olabilir.

Bu yazıda anemiyle ilgili bilmeniz gereken bazı detaylardan bahsedeceğiz ve size anemiyle savaşmak için kullanabileceğiniz belli ipuçları vereceğiz.

Anemi nedir?

Anemi, kırmızı kan hücrelerinin miktarının veya boyutlarının azalması ile oluşan bir durumdur. Benzer şekilde düşük hemoglobin seviyesiyle de ilişkili olabilir.

Genel olarak anemi kötü beslenmenin ve demir, folik asit ve B12 vitamini gibi mikrobesinlerin azlığı sonucund meydana gelir.

Anemi Türleri

anemi kan örneği

Aneminin en yaygın türü demir eksikliğiyle ilişkili olandır. Bu minerali içeren yiyecekleri yemezseniz demir azlığı oluşabilir. Öte yandan bağırsak fonksiyonlarının yetersiz olması da demir eksikliğine yol açabilir. Çünkü bu durum besinlerin emilimini önleyecektir.

Benzer şekilde hemoraji nedeniyle oluşan aşırı kan kaybı, cerrahi operasyon veya regl de demir eksikliğine neden olabilir.

Demir eksikliği kırmızı kan hücrelerinin normal bir şekilde yenilenmesini önler. Bu yüzden vücudumuz ihtiyacımız olandan daha az kırmızı kan hücresi üretir. Ayrıca vücudunuzun ürettiği az miktardaki kırmızı kan hücresi genellikle çok küçüktür ve hemoglobin seviyeleri de çok düşüktür.

Anemi, folik asit veya B12 vitamini eksikliği nedeniyle de oluşabilir. İlk durumda organik bir şekilde üretilen kırmızı kan hücreleri büyüktür ancak çok kırılgandırlar.

Semptomlar

İşte anemi sorunu yaşayan birinin karşılaştığı başlıca semptomlar:

  • Halsizlik
  • Kesintisiz ve yoğun bir şekilde üşümek
  • Çarpıntı
  • Baş ağrısı

Genellikle en fark edilir belirti solgunluktur. Ayrıca fark edilir ölçüde güç kaybı ve kötü ruh hali gibi belirtiler de nettir.

Anemiyle Savaşmak İçin Diyet

Aneminin nedeni belli mikro-besinlerin azlığı veya yokluğudur. Bu yüzden bu vitaminleri ve mineralleri içeren yiyecekleri tüketmek iyileşmenize yardımcı olabilir.

Öncelikle bilmeniz gereken şey vücudunuzun günlük ihtiyacıdır. Sağlıklı bir birey, hamilelik gibi sıra dışı durumlar hariç, genelde günlük şu miktarda demire, folik aside ve B12 vitaminine ihtiyaç duyar:

  • Demir: Erkekler için 8, kadınlar için 18 mg
  • Folik asit: About 400 mikrogram
  • B12 vitamini: 2.4 mikrogram

İşte anemi sorunuyla karşılaşma riskinizi azaltmak ve anemiyle savaşmak için size yardımcı olabilecek en faydalı yiyeceklerden bazıları:

1. Kaba Yonca

Kaba yoncanın (alfalfa filizleri) her 100 gramında 1 miligram demir bulunur. Ayrıca C vitamini de içerirler. Bu da anemiyle savaşmak için size yardımcı olacaktır çünkü C vitamini demirin emilimini destekler.

2. Yulaf

yulaf taneleri

Tükettiğiniz her 100 gram yulaf sayesinde vücudunuz 5 miligram demir kazanır. Bu yüzden bir kase yulaf günlük demir ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 50’sini karşılayabilir.

3. Kırmızı Et

Kırmızı ette de demir vardır. Her 100 gram ette 3 miligram demir bulunur. Ancak yiyeceğiniz etin çok yağlı olmamasına dikkat edin.

4. Kuru İncir

Anemiyle savaşmak için size yardımcı olabilecek bir diğer yiyecek de kuru incirdir. Kuru incirin her 100 gramında 4.2 miligram demir vardır. Taze incirde de demir bulunur ancak kuru incire göre daha az miktardadır. 100 gram taze incir 0.6 miligram demir içerir.

5. Kivi

iki kase doğranmış kivi

100 gram kivide 98 miligram C vitamini bulunur. Bu oldukça yüksek bir miktardır. Kivi vücut için demir sağlamaz ama içinde bulunan C vitamini diğer kaynaklardan aldığınız minerali vücudunuzun daha iyi özümsemesini sağlar.

6. Yeşil Mercimek

100 gram yeşil mercimekte 3.3 miligram demir vardır. Bunun yanı sıra yeşil mercimekte folik asit ve bakır gibi önemli besinler de bulunur.

7. Bira Mayası

Bira mayasında önemli miktarda ve çeşitlilikte mineral, az rastlanan element ve protein bulunur. Ayrıca B vitaminin her türlüsü bira mayasında mevcuttur.

8. Miso

Miso, soya, tahıl ve deniz tuzu kullanılarak yapılan bir çeşnidir. Misonun her çeşidinde demir vardır. Ancak hatcho isimli türü en faydalısıdır. Hatcho’nun 100 gramında 7.1 miligram demir vardır.

9. Antep Fıstığı

antep fıstıkları anemiyle savaşmak

Anemi anemiyle savaşmanıza yardımcı olabilir. Çünkü 100 gram antep fıstığında 3.9 miligram demir vardır.

Ayrıca antep fıstığının her 100 gramında 1.2 miligram bakır bulunur. Bakırın eksikliği durumunda da anemi oluşabilir. Bu yüzden iki besin bir araya gelerek anemiyle savaşmanız için sizi destekleyebilir.

10. Pancar

Pancarın 100 gramında 0.80 miligram demir vardır. Ayrıca C vitamini ve folik asit de içerir.

Tüm bu besinler bir araya geldiğinde sizi anemiden koruyan bir bariyer oluşturabilirler. Her durumda iyileşme sürecinizde size yardımcı olabilecek bir profesyonele danışmayı unutmayın.

Danıştığınız uzman size ihtiyaçlarınıza uygun olacak şekilde hangi yiyecekleri yemeniz gerektiğini söyleyecektir. Anemiyle savaşmak için bir beslenme programını kontrollü bir şekilde uygulamanız gerektiğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.