Arı Poleninin Sağlığınız İçin Yapabilecekleri

Arı poleninin sahip olduğu özellikler nedeniyle sağlığınız için yapabileceklerini sizi şaşırtabilir. Kaçırmayın!
Arı Poleninin Sağlığınız İçin Yapabilecekleri

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Arı poleninin sağlığınız için neler yapabileceğini biliyor musunuz? Daha önce hiç denediniz mi? Baldan daha az popüler olmasına rağmen aslında çok farklı şekillerde insana iyi gelir. Balın polenden daha fazla popüler olması aslında bakarsanız şaşılacak bir durum değildir zira bal hem çok lezzetli hemde mutfakta ve bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan bir üründür.

Arı poleni nedir?

Yararları hakkında konuşmadan önce, arı poleninin ne olduğunu öğrenmelisiniz. Arılar, günlük çalışmalarının bir parçası olarak bitkilerden polen toplar. Bu sırada, polen, tükürük bezlerindeki nektar ya da salgılarla karışır.

Daha sonra topladıkları poleni, bal ve balmumuyla kapladıkları arı kovanının belirli bölümlerinde tutarlar. Mum fermantasyonun gerçekleşmesine izin verir, bu da poleni daha besleyici hale getirir. Bir süre sonra, fermente olan polen arılar tarafından yiyecek olarak kullanılır.

Sonuç olarak, yağlar, vitaminler, mikro besinler, aminoasitler ve flavonoidler de dahil olmak üzere 250’den fazla bileşenle zenginleştirilmiş bir toz ortaya çıkar.

Arı poleninin sağlığınız için yapabilecekleri

Artık arı poleninin nereden geldiğini biliyorsunuz, sıra onun faydaları hakkında konuşmaya geldi. Aşağıda, çok sayıda ve oldukça ilginç olduklarını göreceksiniz:

1. Size enerji verir

koşan insanlar

Her şeyden önce, arı poleni insana enerji verir. Yoğun bir programa sahip olan ve eve geldiklerinde başka bir şey yapmaya mecali kalmayan yorgun insanlara özellikle iyi gelir. Enerji açısından bu kadar zengin olmasının nedeni protein, karbonhidrat ve B vitamini içermesidir.

Diğer protein ve karbonhidrat kaynaklarında olduğu gibi, arı poleni ekstra kalori içermez. Bu da onu, marketlerden satın aldığınız granola barlar, ekmekler ya da tahıllardan daha iyi bir seçim yapar.

2. Cildinizin daha iyi görünmesini sağlar

Cildinizin daha iyi görünmesi için her türlü temizlik maddesini ve maskeyi denemekten bıktınız mı? Egzama ya da sedef hastalığınız var mı? O zaman arı poleninin bir başka faydası da cildinizin görünümünü önemli ölçüde iyileştirebilme yeteneğidir. Hatta, muhtemelen şu anda bile onu içeren ürünler kullanıyorsunuz.

Cildinize bu kadar iyi gelmesinin nedeni, onu koruyan ve hücrelerini yenileyen vitaminler ve aminoasitlerle dolu olmasıdır. Bu sonuçları elde etmek için, diyetinize arı poleni ekleyebilir ya da aşağıda tarifini paylaştığımız bu maskeyi deneyebilirsiniz:

Malzemeler

 • 1/2 bardak doğal yoğurt
 • 1 çay kaşığı doğal arı poleni

Hazırlık

 • Yüzünüzü ılık su ve doğal bir sabunla yıkayın.
 • Yoğurt ve poleni karıştırın.
 • Dairesel hareketlerle yüzünüzü ovarak maskeyi uygulayın.
 • 30 dakika bekletin.
 • Son olarak, ılık suyla durulayın.

3. Solunum sisteminizi korur

arı poleninin öksürüğe iyi gelmesi

Astımınız mı var? Eğer öyleyse, iltihaplanma ve bu kronik hastalık nedeniyle sık sık yaşanan akciğer problemlerinden haberiniz vardır.

Arı poleninin faydalarından biri de, akciğerlerinizdeki iltihaplanmaları azaltan antioksidanlar içermesidir. Bu da, problemlerinizi önemli ölçüde iyileştirebileceği anlamına gelir. Daha uzun süren bir etki için, arı polenini beslenme planınızın düzenli bir parçası haline getirin.

4. Arı poleni alerjilere yardımcı olur

Günlük hayatımızda alerjilere neden olabilecek çok sayıda etkene maruz kalırız. Bazen bu alerjiler geçicidir ve tedavi edilmesi kolaydır ancak diğer zamanlarda kronik bir problem halini alabilir.

Arı poleninin bir başka yararı, içeriğindeki alerji semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olan histaminden kaynaklanır. Bununla birlikte, histamin tek başına her şeyi çözemeyeceğinden, durumun kötüleşmesini önlemek adına bir doktora başvurmayı unutmayın.

5. Güçlü bir antioksidandır

diyabeti olan kadın

2015 yılında yürütülen bir çalışma, arı poleninin içinde bulunan enzimlerin bizlere ciddi hastalıklar konusunda büyük ölçüde yardımcı olabileceğini gösterdi
 • Kanser
 • Diyabet
 • Hipertansiyon
 • Kalp damar hastalıkları

Miso, peynir ve sirke gibi fermente gıdaların benzer etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, aynı faydaları arı poleni tüketerek elde etmek daha kolay olabilir. Tek yapmanız gereken şey sabah rutininize arı poleni eklemek.

Arı poleninden nasıl yararlanabilirim?

Arı poleni henüz çok yaygın olarak tüketilmese de, kolaylıkla temin edilebilir. Genellikle aşağıdaki formlarda karşınıza çıkar:

 • Doğal toz: Doğal gıda pazarlarından arı poleni satın alabilir ve doğal yoğurt ya da yeşil smoothie içine ekleyebilirsiniz. Biraz acı bir tada neden olabilir, ancak lezzeti hiç değiştirmeyebilir de. Yarım çay kaşığı bal ekleyerek acı tadı giderebilirsiniz.
 • Kapsüller: Toz sizin için uygun değilse, arı poleni kapsülleri satın alabilirsiniz. Genellikle bütçe dostu olan bu ürünü satın almadan önce gerçekten doğal olduğunu kontrol edin. Alışverişinizi saygın mağazalardan yapın ve her zaman ürün etiketini okuyun.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.