Arkadaş Baskısı Konusunda Çocuklarınıza Nasıl Yardım Edebilirsiniz

Arkadaş baskısı çocukların özgüvenini ve kararlarını etkileyebilir. Desteğinizi göstermeniz ve çocuklarınızın özgürlüklerini kaybetmemelerine yardımcı olmanız önemlidir.
Arkadaş Baskısı Konusunda Çocuklarınıza Nasıl Yardım Edebilirsiniz

Tarafından yazılmıştır Daniela Colmenares

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Arkadaş baskısı, çocukları ve ergenleri yaşamlarında etkileyen bir gerçektir. Hayatlarının ne giydikleri ve diğer insanlarla nasıl başa çıktıkları ya da bunlardan kaçındıkları gibi çeşitli yönlerini etkiler. Arkadaş baskısı çocukların alkol ve uyuşturucu kullanmak, cinsel ilişkiye girmek ve benzeri davranışlar göstermelerine neden olabilir. Bu, birçok ebeveynin günümüzde endişelendiği konulardan biridir.

İnsanlar doğaları gereği sosyal varlıklardır. Bu nedenle birçok insan, başkalarının görüş ve eleştirilerine dikkat eder. Bu özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde geçerlidir. Bu zamanlarda, ebeveynlerin çocukların sosyal engellerle yüzleşmeleri için rehberlik yapmaları ve yardım etmeleri çok önemlidir.

Çocuğunuza evde öğrettiğiniz her şey, arkadaş baskısı altında olduklarında onlara yardım edecek şeylerdir. Sonuçta, yaşamınızdaki ilk kararlar ebeveynleriniz tarafından verilir. Bu nedenle, ilk önce kendi başınıza karar vermeniz gerektiğinde, bu çok zor olabilir.

Bu nedenle, ebeveyn olarak işiniz, çocuklarınızı yönlendirerek ilk birkaç yıllarında onlara yardımcı olmaktır, böylece kendi başlarına iyi seçimler yapabilirler.

Arkadaş Baskısı Nedir?

arkadaşları çocukla alay ediyor

Her yerde arkadaş baskısını görebilirsiniz. Okullarda ve hatta üniversitelerde çok daha yaygındır. Bu yerlerde çocuklar ve gençler, aynı yaşta ortak ilgileri olan insanlardan oluşan küçük sosyal gruplara ayrılır. Bu gruplar kendi başlarına sorun değillerdir, ancak diğer grupları çok fazla etkileyebilirler.

Bu farklı sosyal gruplarda, genellikle bir veya birkaç lider vardır. Normalde, çoğu durumda başkalarının “popüler” kabul ettiği çocuklar lider konumuna yükselir. Bu tür bir sosyal gruba girebilmek için normalde çeşitli gereksinimlerden geçmeniz gerekir. Ayrıca, aynı zevklere sahip olmanız, benzer kıyafetler giymeniz, benzer düşünmeniz ve hatta aynı şekilde konuşmanız gerekir.

Bu gruplar genellikle birkaç kişiden oluşur. Ancak, genelde kararları veren bir kişi vardır. Bu kişi liderdir. O zaman, herkes bu gruplara ait olmak için belli gereksinimleri karşılar. Bunlar fiziksel görünüm, sosyal statü ve yaptıkları farklı aktiviteleri içerebilir.

Arkadaş Baskısı Gören Çocuklarınıza Neden Yardım Etmelisiniz?

Bir baba ya da anne olarak, ergenliğin çok zor bir zaman olduğunu unutmamalısınız. Bu zamanda, çocuklarınız kim olduklarını, sorumluluklarını, yeteneklerini ve dünyadaki yerlerini keşfederler. Onları dinlemek, onları anlamak ve onlara yardım etmek, çocuklarınızla aranızda güven oluşturmanın harika bir yoludur.

Arkadaş baskısı her zaman olumsuz değildir. Ancak, çocuklarınıza doğru ve yanlış arasındaki farkı ve bunların sınırlarının ne olduğunu öğretmeniz gerekir. Çocuğunuzun tutumundaki herhangi bir değişikliği fark etmeniz sizin için önemlidir. Bu sayede, oluşabilecek sorunların daha da kötüye gitmesini önleyebilirsiniz.

Ek olarak, çocuklarınızın her eylemlerinin sonuçları olduğunu anladığından emin olun. Gerektiğinde “Hayır” demeyi öğrenmeli ve bir şeyler yapmayı reddettikleri için kendilerini suçlu hissetmemelidirler. Kararlarını arkadaş baskısından dolayı değil kendi istekleriyle vermeyi bilmeleri gerekir.

Ebeveynlerin Çocuklarının Öz Saygısında Rolü

kızının sorunlarını dinleyen anne

Çocuklarınızın öz saygılarını geliştirmelerinde önemli bir rol oynarsınız. Zevklerini ve sevdikleri etkinlikleri kayıtsız şartsız kabul ettiğinizde, kararlarını onaylamış olursunuz. Bununla birlikte kendilerine güven duymalarına yardımcı oluyorsunuz. Bu sayede çocuklarınız kendi başlarına bir şeyler yapmış gibi hissedebileceklerdir. Ek olarak, öz saygının temelini oluşturan şey kendilerini değerli ve desteklenmiş hissetmeleridir.

Öz saygının ana bileşenlerinden biri, kendinizi bir yere ait hissetmenizdir. Aile, şüphesiz, kendinizi bir yere ait gibi hissettiğiniz ilk ve en önemli yerdir. Ayrıca, çocukların koşulsuz sevgiyi alması gereken yer burasıdır. Öz saygının yüksek olmasının temel bir gereksinimi evde kabul edilmiş hissetmektir.

Bu aşama hem siz hem de çocuklarınız için zordur, bu yüzden çok sabırlı olmalısınız. Arkadaş baskısıyla nasıl yüzleşeceğinizi ve çocuklarınızın özgüvenini nasıl güçlendireceğinizi bilmenize yardımcı olacak bazı ipuçları vereceğiz.

Onlara Sosyal Olmayı Öğretin

Sosyalleşme hayat boyu devam eden bir süreçtir. Çocukların ilk kez etraflarındaki şeylere ilgi duymalarıyla başlar. Aslında, çoğu çocuk arkadaş edinmede sorun yaşamaz.

Ancak bazılarının arkadaş edinme konusunda sıkıntıları olur, çünkü sosyal becerileri iyi değildir. İyi haber şu ki, çocuklar ailelerinin yardımı ile arkadaşlık kurmayı öğrenebilirler.

Çocuklarınızı, iyi bir arkadaş olmak için ne yapmaları gerektiği hakkında uzun konuşmalar yaparak sıkmayın. Bunun yerine onlara örnek olarak, arkadaşlığın ne anlama geldiğini gösterin. Onlara yeni tanıştıkları insanlara nasıl davranmaları gerektiğini öğretin.

Örneğin, arkadaşlarınızı, çocuklarınızı da getirip bir öğleden sonrayı birlikte geçirmeye davet edebilirsiniz. Sonra çocuklarınız arkadaşlarınızla nasıl anlaştığınızı izleyecektir.

Ek olarak, çocuklarınızın kendi yaşlarındaki insanlarla oyun oynamasını izleyebilirsiniz. Tuhaf bir tutum görürseniz, kendi güvensizlikleri hakkında yardımcı olmak için akşamları onlarla konuşabilirsiniz.

Çocuğunuzu Yetenekleri Konusunda Teşvik Edin

Çocukların kısa, orta ve uzun vadede hayalleri ve hedefleri vardır. Birçok çocuk, yaşlandıklarında spor yıldızı, avukat ya da herhangi bir meslek sahibi olmak istediklerini söyleyebilir. Küçük olsalar bile onları destekleyin. Çocuğunuz cerrah olmak istiyorsa, ona hastanecilik oynaması için doktor seti alın. Eğer biraz daha büyükse, onu ilk yardım kursuna yazdırabilirsiniz.

Onları sevdikleri kurslara kaydetmek, çocuklarınızın entelektüel gelişimlerini ve güvenlerini arttıracaktır. Bu karar alma süreçlerinde onlara yardımcı olacaktır. Öğrenmelerini sınırlamayın. Herhangi bir konu hakkında soru sorarlarsa, mümkün olduğunca açık ve net bir şekilde cevap verin. Bu konuda fazla bir şey bilmiyorsanız, birlikte araştırıp öğrenebilirsiniz.

Çocuğunuzun Arkadaşlarıyla Tanışın

Çocuklarınıza küçükken arkadaş edinmeleri konusunda yardımcı olmak size düşer. Çoğu zaman, sizin arkadaşlarınızın çocuklarıyla arkadaş olur. Ancak, çocuklarınız okulda evde olduğundan daha fazla zaman geçirmeye başladıklarında arkadaşlarının kim olacağına onlar karar verecekler.

Burada iletişim temel bir rol oynar. Arkadaşlarının kim olduğunu sormak, kararlarının iyi olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Tüm arkadaşlarıyla bir etkinlik düzenleyebilirsiniz. Bu şekilde, hepsinin nasıl olduğunu ve birlikte ne yapmaktan hoşlandıklarını görebilirsiniz.

Çocuğunuzun Arkadaş Baskısına Uğramasının Sonuçları

kötü alışkanlıklara sahip genç kız

Genel olarak, çocuklar ve gençler bir araya geldiğinde, daha cesaretlidirler. Bu özellikle daha fazla sonuç doğuran eylemler için geçerlidir. Bu grupların kuralları çiğnemek için maceralar veya aktiviteler planlamaları yaygındır. Örneğin, bazıları dersten kaytarır veya izinsiz bir yere giderler.

İlk başta küçük görünebilir, ancak arkadaş baskısı başladığında, gençler daha ciddi şeyler yapmaya başlar. Örneğin, sigara içmeye, küçük hırsızlıklar yapmaya, ebeveynlerine yalan söylemeye veya diğer çocuklara zorbalık etmeye başlayabilirler.

Bu grupların üyeleri çocuklarınız için iyi arkadaş değillerdir. Sadece onları yönlendirir ve kendi kontrolleri altına alırlar, bunlar arkadaşlığın özellikleri değildir. Bu nedenle, çocuklarınızın bu insanların çok iyi arkadaşlar olmadığını anlamalarına yardımcı olun. Ayrıca, bu eylemlerin arkadaş baskısına boyun eğerlerse daha da kötüye gideceği ve ciddi sonuçları olduğunu hatırlatın.

Sonuç

Olumsuz arkadaş baskısı çocuklarınızın bireyselliklerini ve kendi kararlarını alma haklarını tehdit eder. Bu nedenle davranışlarındaki değişikliklerin farkında olmalısınız. Sonuçta, onların rol modelisiniz. İyi kararlar verirseniz, onların da iyi seçimler yapma olasılıklarını yükseltmiş olursunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.