Aromaterapi ve Adet Sancısı

Bazı uçucu yağların içerisindeki aromaların adet sancısı gibi birtakım problemleri dindirdiği bilinmektedir. Bu yazımızda sizlere, yapılan araştırmaların bu konuyla ilgili neler söylediğini ve bunları evde nasıl uygulayabileceğinizi inceliyoruz.
Aromaterapi ve Adet Sancısı

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Aromaterapi, adet sancısı ve diğer sancılar için eski çağlardan beri kullanılan tamamlayıcı bir yöntemdir. Bu terapi yönteminde farklı bitkilerden elde edilen uçucu yağlar kullanılır. Yapılan bazı araştırmalara göre bu yağların antienflamatuar ve sakinleştirici bir etkisi bulunmaktadır.

Her ne kadar ağrılı menstrüasyon dönemleri için ana tedavi yöntemi olmasa da, pek çok kadın hassas dönemlerinde bu yöntemi kullanmakta ve önemli bir rahatlama hissi yaşamaktadır. Peki konuyla ilgili olarak yapılan çalışmalar bize neler söylüyor? Bu terapinin evde uygulaması nasıl yapılabilir? Şimdi konunun detaylarını inceleyelim.

Aromaterapi Nedir?

Tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olan aromaterapide, rahatlatıcı ve ağrı dindirici özelliklere sahip farklı içerikler ve uçucu yağlar kullanılır. Bu maddeler nefes yoluyla ya da cilde uygulanarak (başka bir taşıyıcı yağ ile birlikte) alınır.

Aromaterapi, geleneksel Çin tıbbında son derece popüler bir yöntemdir. Eklem iltihabı, kas ağrıları, solunum problemleri ve diğer pek çok rahatsızlığın tedavisinde etkili olduğuna inanılmaktadır. Ancak sağladığı faydaları destekleyecek yeterince kanıt bulunmadığından dolayı halen modern tıbbın bir parçası olarak kabul edilmemektedir.

aromaterapi hazırlığı
Elde edilen karışıma ve sonrasındaki uygulamaya katkı sağlayan aroma, yağların içerisinde bulunur.

Aromaterapi Adet Sancısına Nasıl İyi Gelir?

Aromaterapinin en yaygın kullanım alanlarından biri adet sancısına yöneliktir. Uzun yıllar boyunca ağrılı menstrüasyon yaşayan kadınlar, semptomların etkisini azaltmak için bu yöntemi kullanmaktadırlar. Her ne kadar etkinliğine yönelik yeterince bilimsel çalışma bulunmasa da, faydalarını gözler önüne seren pek çok hikayeye rastlamak mümkündür.

Hem nefes yoluyla hem de cilde uygulama yöntemiyle yapılan bu terapinin adet kramplarını ve menstrüasyonla ilgili diğer semptomları azalttığı düşünülmektedir. Peki bu gerçekten de doğru mudur? Bazı bilim insanlarına göre bu sorunun cevabı aslında plasebo (ilaçmış gibi verilen fonksiyonsuz madde) etkisinde gizlidir.

Ancak bunun yanında kullanılan yağların analjezik ve antienflamatuar etkisinin bulunduğuna yönelik hipotezler de bulunmaktadır. Sonuç olarak bu yöntem, periyot döneminde karın bölgesinde ortaya çıkan sancı ve enflamasyonun azalmasına yardımcı olur.

Aromaterapi ve Adet Sancısı Konusunda Araştırmalar Ne Diyor?

Daha önce de altını çizdiğimiz gibi aromaterapinin menstrüal sancıyı dindirdiğine ilişkin yeterince veri bulunmamaktadır. Ancak yine de bu yöntemin sancılı adet dönemlerinde olumlu etkilerinin bulunduğunu gösteren araştırmalar yapılmıştır.

Örnek olarak, Journal of Clinical Medicine adlı dergiye yayımlanmış olan bir çalışmada, aromaterapide uçucu yağların terapötik olarak kullanımının ağrılı menstrüasyonun etkilerini azaltabileceği ifade edilmektedir. Bu olumlu etkiler hem masaj şeklinde cilde uygulayarak hem de nefes yoluyla alınarak elde edilebilir.

Öte yandan Journal of Alternative and Complementary Medicine tarafından yayımlanan bir makalede ise lavanta, adaçayı ve gül esanslı yağlarla yapılan aromaterapinin – bölgesel olarak uygulandığında – adet kramplarının şiddetinin azalmasında etkili olduğu belirtilmektedir.

Bunlara ek olarak yapılan bir çalışmada, tarçın, karanfil, gül ve lavanta gibi uçucu yağların karışımı ve baden yağı ile yapılan masajın adet dönemindeki ağrı ve hatta aşırı kanamanın bile azalmasına yardımcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak şu anda bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Evde Aromaterapi Seansı Nasıl Yapılır?

Aromaterapinin en önemli avantajlarından biri, herkesin bu yöntemi güvenli bir şekilde uygulayabilir olmasıdır. Yani kendiniz evde birkaç içerikle bu terapiyi deneyebilirsiniz. Sadece temel uçucu yağlar ile zeytinyağı, hindistan cevizi ya da badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ bulundurmanız yeterli olacaktır.

Kullanılacak Malzemeler

 • 5 damla uçucu yağ (lavanta, gül, adaçayı, papatya)
 • 1 çorba kaşığı taşıyıcı yağ (15 gram)

Uygulama

 • Öncelikle uçucu yağ damlalarını taşıyıcı yağa (Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ya da badem yağı) karıştırın.
 • Daha sonra bu karışımı nazik bir biçimde karın bölgesine masaj yaparak uygulayın.
 • Bu uygulamaya yuvarlak hareketler şeklinde 5 – 10 dakika süreyle devam edin.
 • Eğer ağrı sürekli varsa, bu masajı günde 3 ya da 5 kez uygulayabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Seçenek

 • 5 ila 10 damla uçucu yağı kaynar suyla dolu bir kaba damlatın.
 • Daha sonra kabın üstüne gelerek buharı içinize çekin.
 • Aynı işlemi bir koku yayıcı ile de yapabilirsiniz.
adet dönemi sancısı çeken bir kadın
Adet sancısı ve krampları her kadın için oldukça rahatsız edicidir. Bu problem, kadınların gündelik işlerini yapmalarını engelleyecek dereceye kadar ulaşabilir.

Aromaterapi İle İlgili Uyarılar

Aromaterapi seanslarının büyük oranda güvenli olduklarını söyleyebiliriz. Buna rağmen, yağları uygulamadan önce küçük bir test yapılması önerilmektedir. Bunu yapmak için çok küçük bir miktar yağı cildinize sürerek bir gün bekleyin. Eğer bu süre sonunda herhangi bir tahriş, reaksiyon ya da rahatsızlık oluşmazsa bir sorun yaşamadan kullanabilirsiniz demektir.

Nefes yoluyla alınan bazı yağlar kimi insanlarda alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle kullanıldığında tıkanıklık, hapşırma ya da diğer alerjik semptomlar oluşursa uygulamaya devam etmemek doğru olacaktır.

Aromaterapi: Adet Sancısına Karşı Tamamlayıcı Bir Yöntem

Adet sancısını dindirme söz konusu olduğunda aromaterapi faydalı bir tamamlayıcı yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Her ne olursa olsun bunun ilk uygulanacak olan bir tedavi seçeneği olmadığının ve etkisinin geçici olacağının bilinmesi gerekir.

Eğer ağrılı menstrüasyon çok sık bir biçimde yaşanıyor ve kişinin günlük yaşantısını ciddi bir biçimde etkiliyorsa, en doğru seçenek bir doktora gitmektir. Uzman bir hekim tamamlayıcı testler yapmanın gerekli olup olmadığına karar verecek ve diğer terapötik tedaviler konusunda sizi yönlendirecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Silva J, Abebe W, Sousa SM, Duarte VG, Machado MI, Matos FJ. Analgesic and anti-inflammatory effects of essential oils of Eucalyptus. J Ethnopharmacol. 2003 Dec;89(2-3):277-83. doi: 10.1016/j.jep.2003.09.007. PMID: 14611892.
 • Cooke B, Ernst E. Aromatherapy: a systematic review. Br J Gen Pract. 2000;50(455):493-496.
 • Lakhan SE, Sheafer H, Tepper D. The Effectiveness of Aromatherapy in Reducing Pain: A Systematic Review and Meta-Analysis. Pain Res Treat. 2016;2016:8158693. doi:10.1155/2016/8158693
 • Masaoka Y, Takayama M, Yajima H, Kawase A, Takakura N, Homma I. Analgesia Is Enhanced by Providing Information regarding Good Outcomes Associated with an Odor: Placebo Effects in Aromatherapy?. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:921802. doi:10.1155/2013/921802
 • de Cássia da Silveira E Sá R, Lima TC, da Nóbrega FR, de Brito AEM, de Sousa DP. Analgesic-Like Activity of Essential Oil Constituents: An Update. Int J Mol Sci. 2017;18(12):2392. Published 2017 Dec 9. doi:10.3390/ijms18122392
 • Marzouk, T. M. F., El-Nemer, A. M. R., & Baraka, H. N. (2013). The Effect of Aromatherapy Abdominal Massage on Alleviating Menstrual Pain in Nursing Students: A Prospective Randomized Cross-Over Study. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2013, 1–6. https://doi.org/10.1155/2013/742421

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.