Arter Duvarlarını Temizlemek İçin 6 Yöntem

Eğer evde yapabileceğiniz bu yöntemlerle arter duvarlarını temizlerseniz, kalp sağlığınızı iyileştirebilirsiniz ve yaşam kalitenizi tehlikeye atacak komplikasyonlardan uzak durmuş olursunuz.
Arter Duvarlarını Temizlemek İçin 6 Yöntem
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Solimar Cedeño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Eğer arter duvarlarını temizlemek gereksiz diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Arterlerin tıkanması çok ciddi bir sağlık problemidir çünkü kardiyovasküler hastalıklara yol açabilir.

Çoklu doymamış yağları fazla tüketiyorsanız ve hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, arterleriniz kolesterolle tıkanır ve kanınız pıhtılaşır. Bu da kalbinize giden kan akışını azaltabilir. Bunun sonuçları yavaş yavaş görülür ve ilerler. Eğer tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Bu durumdan kaynaklabilecek bazı hastalıklar aşağıdaki gibidir:

 • Göğüs ağrısı
 • Felç
 • Kalp krizi

Neyse ki, arterlerinizi bir boru sistemiymiş gibi temizleyebilecek yiyecekler vardır. Bu sayede, kan akışı daha kolay sağlanır ve  oksijen, antioksidanlar ve besin maddeleri vücudun her yerine ulaşmış olur.

Arter duvarlarını temizlemeye yardımcı olan bazı ilaçlar olsa da, daha ucuz olduğu ve daha kolay bulunabildiği için doğal tedavileri kullanmanızı öneriyoruz. Bu sayede vücudunuzdaki toksinlerden kurtulabilir ve hayatınızı değiştirebilirsiniz.

Arter Duvarlarınızı Nasıl Temizlersiniz?

1. Sarımsak tüketin

arter duvarlarının tıkanması

Sarımsak, arterlerdeki kötü kolesterol (LDL) seviyelerini düşüren ve iyi kolesterol (HDL) seviyelerini yükselten anti oksidan özelliklere sahiptir.

B vitaminleri bakımından zengin olan sarımsak damar sertleşmesini azaltır ve bu sayede de kan pıhtılaşmasını önler. Arter duvarlarını temizlemek için, tıpkı bir ilaç gibi aç karna sarımsak yutabilirsiniz. Bu, arter duvarlarını temizlemek için basit ve etkili bir yöntemdir.

Ayrıca, sarımsağın etkisini güçlendirmek için onu diğer şifalı yiyeceklerle birleştirebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 diş sarımsak
 • 1 adet limonun suyu
 • 1 bardak su (250 ml)

Hazırlanışı

 1. Sarımsağı ve limon suyunu kaynayan suya koyun ve suyun ılıklaşmasını bekleyin.
 2. Ardından, 3 gün boyunca buzdolabında bekletin. Süzün ve tekrar buzdolabına koyun.
 3. Yılda bir kez, kırk gün boyunca her yemekten önce bu karışımdan bir kaşık için.

2. Elmalı yöntemler

Elma, kolesterolü düşüren lifler ve kalp krizi riskini %50 oranında azaltan flavonoidler içerir. Elmayı tek de tüketebileceğiniz gibi, aşağıdaki yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Elmalı smoothie

Malzemeler

 • 2 adet elma (200 gr)
 • 3 adet havuç

Hazırlanışı ve tüketimi

 1. Pürüzsüz bir karışım elde edene kadar elmaları ve havuçları blenderdan geçirin.
 2. İçeceği buzdolabında muhafaza edin ve yedi gün boyunca aç karna bu karışımdan bir bardak için.

Elma sirkesi

Malzemeler

 • ½ bardak elma sirkesi (125 ml)
 • 1 diş sarımsak

Hazırlanışı ve tüketimi

 1. Sarımsağı ve elma sirkesini blenderdan geçirin.
 2. Bir hafta boyunca kahvaltıdan önce bu karışımdan bir kaşık tüketin ve ardından bir bardak su için.

3. Nar suyu

Nar suyunda çok fazla antioksidan ve polifenol vardır. Bu nedenle, arter damarlarını temizlemek ve kolesterolü düşürmek için en iyi seçeneklerden bir tanesidir.

Kan dolaşımınızı iyileştirmek ve narın özelliklerinden faydalanmak için, narı meyve olarak tüketmeyi veya suyunu içmeyi öneriyoruz. Tercihen aç karna, haftada bir kez nar tüketin.

4. Zerdeçal

arter duvarlarında kan akışı

Zerdeaçal, tadı ve iyileştirici özellikleri nedeniyle sık kullanılan bir baharattır. Yağların sindirimine ve emilimine yardımcı olan safra üretimini artırır.

Zerdeçal ayrıca, kandaki kolesterol seviyelerini kontrol altına alır ve felç ve arterioskleroz riskini azaltır. Zerdeçalı balıklar, sebzeler, etler ve her türlü yiyecekle birlikte tüketebilirsiniz. İsterseniz aşağıdaki tarifi de uygulayabilirsiniz:

Malzemeler

 • 1 bardak bitkisel süt (250 ml)
 • ½ çay kaşığı zerdeçal (7.5 gr)
 • 1 yemek kaşığı bal (25 gr)

Hazırlanışı ve tüketimi

 1. Sütü, zerdeçalı ve balı karıştırın.
 2. Yemeklerden sonra haftada bir veya iki kez tüketin.

5. Haftada üç kez balık tüketin

Soğuk su balıkları tüketmek önemlidir çünkü balık omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Balık tüketmek kötü kolesterolü düşürür ve kalp sağlığını korur.

Sardalye, hamsi, somon, uskumru ve ringa balığı tüketmenizi özellikle tavsiye ediyoruz. Balığın yanında brokoli ve pazı tüketmek de yaşam kalitenizi artırmaya yardımcı olacaktır.

6. Zencefil kalp sağlığı için çok önemlidir

Zencefil,  Asya’da tıbbi amaçlarla kullanılan bir çeşnidir. İçerdiği antioksidan özellikler sayesinde arterleri toksinlerden temizlemeye yardımcı olur.

Ayırt edici tadı yemeklerinizi lezzetlendirir. Bu sayede yemeklerinize ekleyerek iyileştirici özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Eğer zencefilin etkisini artırmak istiyorsanız, zencefil çayı hazırlayın.

Malzemeler

 • 1 bardak su (250 ml)
 • 1 yemek kaşığı zencefil (5 gr)
 • 2 çay kaşığı bal (15 gr)

Hazırlanışı ve tüketimi

 1. Suyu ve zencefili ısıtın.
 2. Birkaç dakika demlenmeye bırakın ve içerisine balı ilave edin.
 3. Bir hafta boyunca yatmadan için.

Son olarak, eğer kalp sağlığınızı korumak istiyorsanız sigara içmeyin ve her gün yarım saat egzersiz yapın. Ayrıca sebze ve meyve tüketmeyi de ihmal etmeyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Aviram M, Rosenblat M. Pomegranate for Your Cardiovascular Health. Rambam Maimonides Med J. 2013;
 • Siegel G, Malmsten M, Pietzsch J, Schmidt A, Buddecke E, Michel F, et al. The effect of garlic on arteriosclerotic nanoplaque formation and size. Phytomedicine. 2004;
 • Zhao CN, Meng X, Li Y, Li S, Liu Q, Tang GY, et al. Fruits for prevention and treatment of cardiovascular diseases. Nutrients. 2017.
 • Wu HC, Horng CT, Tsai SC, Lee YL, Hsu SC, Tsai YJ, et al. Relaxant and vasoprotective effects of ginger extracts on porcine coronary arteries. Int J Mol Med. 2018;
 • Wongcharoen W, Phrommintikul A. The protective role of curcumin in cardiovascular diseases. International Journal of Cardiology. 2009.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.