Artritten Muzdarip Kişiler İçin En İyi Diyet

Doktorunuzun tavsiyelerini dinlemenin yanında, beslenmenizi değiştirerek de bu hastalığın semptomlarını azaltabilirsiniz.
Artritten Muzdarip Kişiler İçin En İyi Diyet

Son Güncelleme: 11 Eylül, 2018

Artrit, eklemlerde dejenerasyona ve iltihaplanmaya neden olan bir sağlık problemidir. Bu sorun, hastalar için çok acı verici olabilir. Bu nedenle bu sorunun ilerlemesini önleyebilmeniz için bazı önlemler almalısınız. Bu makalede, artritli kişiler için en uygun diyetin nasıl olması gerektiğini anlatacağız.

Sağlıklı bir diyeti takip etmek zor olsa da, mutlaka denemenizi öneriyoruz. Çünkü bunu yapmazsanız, acınız daha da büyüyecek ve hastalığınız iyice ilerleyecektir. Bunlara ek olarak, ideal bir yaşam kalitesine sahip olmak için doktorunuzun bütün tavsiyelerine uymaya çalışın.

Artritten muzdarip kişilerin diyetinde bulunması gereken besinler

Bu hastalığın neden olduğu problemlerle mücadele etmek için, ne yediğinize çok fazla dikkat etmelisiniz. Aşağıda bahsedeceğimiz gıdaları mümkün olduğunca diyetinize eklemeye çalışın.

Somon

Artritli kişilerin diyetinde bulunması gereken yiyeceklerden ilki somondur. Bu besin, anti-enflamatuvar etkiye sahip olan omega 3 yağ asitleri bakımından çok zengindir.

Bu gıdanın faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için haftada iki porsiyon yemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer bütçeniz somon için yeterli değilse, orkinos veya sardalye de yiyebilirsiniz.

Her zaman aynı yemeği yemekten kaçınmak için, bu farklı balık türlerini sırasıyla yiyebilirsiniz.

Soya

soya ve maydanoz

Vejetaryenseniz eğer, balık sizin için bir seçenek olamaz. Bu durumda soya fasulyesi ve benzerlerini deneyebilirsiniz.

Bu baklagil, omega 3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Bu besini çeşitli formlarda tüketebilirsiniz:

  • Soya peyniri
  • Filizlenmiş fasulye
  • Tane fasulye 
  • Süt

Soya çok eksiksiz bir besindir; yağ oranı az olan bu besin, lif ve protein bakımından ise çok zengindir. Bu nedenle enflamasyona iyi gelir ve genel olarak sağlığınıza faydalar sağlar.

Çok yönlü bir besin olduğu için, günün herhangi bir öğününde istediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Bu besini diğer besinlerle nasıl birleştireceğinizi öğrenmeniz sizin için yeterli olacaktır.

Kaliteli bitkisel yağlar

Zaten sızma zeytinyağının kalp için son derece  yararlı olduğunu ve iltihapla savaştığını biliyoruz. Ancak, zeytinyağı dışında başka sağlıklı yağlar da bulunmaktadır.

Bitkisel yağların çoğu aynı özelliklere sahiptir ancak zeytinyağının en iyi iki alternatifi avokado tohumu yağı ve ayçiçek yağıdır. Her iki yağ da aslında zeytinyağından daha fazla omega 3 yağ asitini içinde barındırır ve en önemlisi yemeklerinize yeni bir lezzet verir.

Artritli insanların kaçınması gereken besinler

Enflamasyonun etkilerini azaltmak için her zaman kaçınmanız gereken yiyecekler şunlardır:

Kızarmış ve işlenmiş gıdalar

Yağda kızartılmış gıdaların tüketimini azaltmak, artritli kişiler için kaçınılmazdır. Çünkü bu tür gıdalar enflamasyona neden olur veya varolan enflamasyonun etkilerini iyice arttırır.

kızarmış gıdalar

Bu tür kızarmış gıdalar yerine, buğulanmış, ızgara, haşlanmış veya fırınlanmış gıdaları seçmenizi öneriyoruz. Bazı kişilerin alışkanlıklarında dolayı bu gıdaları yemeyi bırakması zordur. Ancak istediğiniz sonuçları elde etmek için sadece iradeli olmaya ihtiyacınız var.

Bu değişiklikleri kendi başınıza yapmak size zor geliyorsa eğer, sizin için özel bir diyet planı tasarlayabilecek bir beslenme uzmana gitmelisiniz. Bu sayede birkaç ay içinde mükemmel sonuçlar elde edebileceksiniz, zaten sonrasında diyetisyene ihtiyacınız kalmadan bu diyetleri kendiniz oluşturabileceksiniz.

Şeker ve tatlandırıcılar

Artritli hastaların kaçınması gereken diğer maddeler ise, şeker ve tatlandırıcılardır. Ne yazık ki, günlük hayatta satın aldığınız ürünlerin çoğunda bu maddeler bulunmaktadır.

Bu sebeple en ideali doğal ürünleri seçmeniz olacaktır; bu şekilde tüm yiyeceklerinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Organik bal, akçaağaç pekmezi, agav şurubu ve şekerotu yiyeceklerinizi doğal yollardan tatlandırabilir.

Başka bir seçenek ise çeşitli baharatları kullanmanız olabilir. Yemeklerinizi hazırlarken bazı otlardan (nane ve fesleğen gibi), doğal tatlandırıcılardan (vanilya özü gibi) veya baharatlardan (anason ve kakule gibi) faydalanmaya çalışın.

Bu Yazıyı Da Okumak İsteyebilirsiniz: Doğal ve Sağlıklı Tatlandırıcıları Keşfedin

Süt ürünleri

süt ürünleri ve şişeler

Artritli kişiler, mümkün olduğunca süt ürünlerinden kaçınmalıdır. Bu yiyecek grubuna dahil olan besinler, eklemlerin etrafında tahrişe ve iltihaba neden olabilir.

Bu yukarıda söylediğimiz durum her zaman için gerçekleşmeyebilir; bu ürünleri tüketirken dikkatli olmalı ve vücudunuzu devamlı olarak gözlemlemelisiniz.

Eğer süt ürünlerinden uzak durmanız gerekiyorsa, et ürünlerini veya protein bakımından zengin besinleri diyetinize eklemeye çalışın. 

İlginizi çekebilir ...
Romatoid Artriti Tedavi Edin ve Sağlığınıza Geri Kavuşun
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Romatoid Artriti Tedavi Edin ve Sağlığınıza Geri Kavuşun

Geleneksel tıbba göre, romatoid artrit, genel inflamasyona neden olan tedavi edilemez bir otoimmün hastalıktır. Ancak sizi rahatlatacak çareler var...