Aşık Olduğumuzda Vücudumuza Olan 5 Harika Şey

Hiç kimse, aşık olduğu zaman her şeyin değiştiği gerçeğini inkâr edemez. Hayatı boyunca sürekli bir sonraki aşkın peşine düşen insanlar vardır çünkü bu duyguyu mümkün olduğunca çok yaşamak isterler.
Aşık Olduğumuzda Vücudumuza Olan 5 Harika Şey

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Aşık olduğunuzda, yükselen adrenalin seviyelerinden dolayı bazı davranış değişiklikleri ve farklı duygular yaşamaya başlarsınız.

Ama neden böyle oluyor? Bugünün makalesinde bu konuya değineceğiz. Aşkın, kalpten daha çok beyindeki kimyasal değişikliklerle bağlantılı olduğunu göreceksiniz.

1. Aşık olunca adrenalin düzeyleriniz önemli ölçüde artar

sevgiliye hediye almak

Aşık olduğunuz zaman anksiyete yaşadığınızı ve sevdiğiniz kişiyle beraber olduğunuzda kalbinizin kontrolsüzce attığını fark ettiniz mi? Tüm bunlar adrenalin sayesinde gerçekleşir. Evet, aşırı spor egzersizleri yaparken ya da risk altında olduğunuzu fark ettiğinizde sizi harekete geçiren madde adrenalindir. Şüphesiz, aşık olmak yüksek hızda motosiklet sürmekten daha az risk taşır… vücut bunlara aynı şekilde tepki verir.

Adrenalin düzeyleriniz yükselse de ciddi bir sorun geliştirmeniz muhtemel değil. Sadece davranışlarınızdaki değişikliklere dikkat edin ve o adrenalin hissini yaşamak için bir ilişkiden diğerine atlıyor olabileceğinizi fark edin.

İkincisi, mümkünse kaçınmanız gereken sağlıksız bir eylemdir. Vahşi duyguların, her şey basitleşip ve rahatlayınca kaybolmaya başlaması normaldir.

2. Stres ile daha iyi başa çıkabileceksiniz

Hayatınız zaten yoğun ve stresli mi? Durum böyleyse, aşık olduğunuzda vücudunuzun kortizol salgıladığını bilmek sizi mutlu mutlu edecektir. Bu kimyasal karşı karşıya kaldığınız strese bir yanıt geliştirir.

En bariz belirti, daha önce aniden öfkelenmenize, kalakalmanıza, ya da ağlamanıza neden olan durumların artık gülümsemeyle son bulmasıdır. Bu, eşinizin sizi kurtarmak için gelmiş bir melek olmasından dolayı değil, vücudunuzun bir nevi anestezi etkisinde olmasından kaynaklanır.

Eğer stres ya da üzüntü yaratan psikolojik dönemlerden geçtiyseniz, bu yanıt sayesinde ilaçlarınızı almayı bırakmayın. Çok daha iyi hissetseniz bile, bu geçici bir duygudur ve giderek azalacaktır.

3. Daha seksi hissedersiniz ve cinsellik için daha istekli olursunuz

cinsellik ve aşk

Cinsel arzu herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ama aşık olduğunuzda yükselen dopamin seviyeleri bu hissi yoğunlaştırır. Ayrıca vücudunuza ve fiziğinize daha fazla güvenmenize yardımcı olacaktır. Bu yüzden, aşık olduğunuz zaman görünümünüzde istediğiniz değişimleri tetiklemek için iyi bir zamandır.

Bir şey akılda tutmak gerek. Bu duygusallık ve macera arzusu sonsuza dek sürmez. Birçok çift başta sadece cinselliğe odaklanır ama zamanla aşkın bu aşaması sona erebilir.

Bu değişiklikleri anlamak ve ilişkinin daha az yoğun, daha dayanıklı yönlerini geliştirmeye odaklanmak önemlidir, örneğin:

  • Ortak hobiler
  • İyi iletişim
  • Birlikte özel zaman oluşturma

Bu şekilde, dopamin seviyeleri azaldıktan sonra sizi bir araya getiren şeylere sahip olmaya devam edebilirsiniz.

Aynı zamanda cinsellik arzunuzun kontrolü kaybetmenize neden olmamasını sağlamak önemlidir. Cinsel ilişkiye her zaman güvenli girin ve kendinizi riske atmayın.

4. Korku bir bariyer olmaktan çıkar

Aşık olduğunuzda salgılanan adrenalinin bir yan etkisi de daha önce düşünülemez olan şeyleri yapmaya cesaret edebilmenizdir. Şimdi kendinizi daha meyilli hissedersiniz ve o kişi ile yeni şeyler yaşamaya hazır olursunuz.

Bu yeni partneriniz ile özel anılar oluşturmak ve sizi rahatsız eden şeyleri yapmaya son vermek için iyi bir zamandır. Sadece onları analiz etmeden ciddi kararlar alma konusunda dikkatli olun. Hep hayalini kurduğunuz balon gezisine çıkmaya karar vermek harika bir histir, ama kolunuza onun adı ile dövme yaptırmadan önce iyi düşünün.

Birçok insanın düşündüğünün aksine, korku tamamen olumsuz bir duygu değildir. Korkunun işlevi potansiyel riskli durumları tespit etmenize yardımcı olmaktır. Tabi ki bazen bu anlamsız görünebilir, ama aynı zamanda sağlam temelli korkuları vardır ve bunları ayırt etmeyi öğrenmeniz gerekir.

5. Yeni ortağınızdan uzak olduğunuz zaman anksiyete hissedersiniz

aşık kadın mesajlaşırken

Bir ilişkide olduğunuzda bir tür bağımlılık geliştirirsiniz, bu yüzden ondan uzak olduğunuzda rahatsızlık ya da güvensizlik hissetmeniz normaldir.

Bu sizi geceleri uyanık tutan bir şeydir ve hatta kontrol edilemeyen bir kıskançlığa yol açabilir.

Bunlardan herhangi birini fark ettiniz mi? Öyleyse, neler olduğunu anlamak ve bunun üzerine düşünmek için kendinize zaman verin. Unutmayın, aşık olduğunuzda iyi hissetmelisiniz, endişeli değil.

Tümüyle etkisi ilginçtir, çünkü bir yandan kendinizi daha seksi hissedersiniz ve ilişkiniz için her şeyi yapmaya hazır olursunuz. Ama diğer yandan, partnerinizle sürekli birlikte olmak istersiniz.

Aşık olduğunuzda bu tür şeyler hissettiğinizi fark ettiniz mi?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Moral, F. (2001). Aspectos psicosociales de la comunicación y de las relaciones personales en Internet. Anuario de Psicologia.
  • Moral de la Rubia, J. (2014). Diferencias entre mujeres y hombres en enamoramiento y relaciones sexuales. Estudios Sobre Las Culturas Contemporáneas.
  • Balaguer Prestes, R. (2005). Amor online: refugios, resistencias e inicios posmodernos. Textos de La CiberSociedad.
  • Trujillo, R. B., Montaño, J. A. A., & Flores, G. (2000). Dopamina: Síntesis, liberación y receptores en el Sistema Nervioso Central. ResearchGate.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.