Aşil Tendonu Tedavisi için 5 Yöntem

Tendiniti önlemek ve rahatlatmak için uygun ayakkabılar kullanın. Ayakkabılarınız size gerekli desteği vermelidir; aksi takdirde sorun yaşayabilirsiniz. Makalemizde konu daha fazla bilgi edinin!
Aşil Tendonu Tedavisi için 5 Yöntem

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Aşil tendonu inflamasyonuna tendinit denir. Bu rahatsızlığa ve ağrıya neden olan bir sorundur. Bu ağrıyı tedavi etmezseniz günlük aktivitelerinizi yapmakta sıkıntı çekebilirsiniz.

Bizim tavsiyemiz sorunu tedavi etmek için gereken zamanı ayırmanızdır. Doktorunuz birkaç gün dinlenmenizi isterse, dinlenin. Süreci hızlandıran bazı ameliyat seçenekleri vardır.

Anck aşil tendonu üzerinde yapılan operasyonlar tehlikeli olabilir. Doktorunuzun önerilerini takip etmenin yanı sıra, tendinite yardımcı olabilecek bazı ilaçlar hazırlayabilirsiniz.

1. Aşil tendonu iltihabı için dört adımdan oluşan tedavi

Bu tedavi dört adıma ayrılan bir ilk yardım tedavisidir:

Dinlenme

 • Ayağın altında sürekli olarak gerginlik olması genellikle tendinite sebep olabilir.
 • Bunun için yürümek, koşmak ve benzeri aktiviteleri yapmak için ayırdığınız zaman ve gösterdiğiniz çabaya dikkat etmeniz gerekir.
 • Birkaç gün için, ayağınızdaki stres ve gerginliği azaltmak iyi bir fikirdir.
 • Eğer dinlenmek için birkaç gün ayırırsanız, bu sizin yararınıza olur.

Buz

buz küpleri

Tedavinin ikinci aşaması aşil tendonu üzerine düzenli buz uygulamaktır. Bu ısıyı yavaşça düşürecektir. Aynı zamanda, iltihaplanmayı azaltır ve acıyı alır.

Kompres

 • Aşil tendonu çevresine, özellikle de uyumadan önce kompres uygulayın.
 • Tendonunuzu düzgün tutmaya özen gösterin. Bu herhangi bir gerginlik kaçınmanızı sağlar ve ayağa destek olur.
 • Bunun için, bir kompres bandajı ya da çorap kullanabilirsiniz. Gün boyunca doktorunuzun önerdiği uygun ayakkabıları giymelisiniz.

Yükseklik

 • Ayağınızı biraz yüksekte tutmak, bu alanda kan akışını artırmaya yardımcı olur.
 • Ayrıca yer çekimi, aşil tendonu üzerindeki gerilimi azaltmak için yardımcı olur.
 • Bu alanda kan damarları ve kılcal damarların fazla gerilmesini önler.

2. Hint yağı ile masaj yapın

Hint yağı tedavisi ve masaj kullanarak, tendinit ile ilgili sorunların azaltılmasında büyük yol katedebilirsiniz. İçeriğindeki bol miktarda linoleik asit sayesinde etkileri hemen görülebilir.

hint yağı ile tedavi
 • Masaja yavaş yavaş başlayın.
 • Bu başlarda çok acı verici olabilir. Ama masaj ile aşil tendonunun rahatlayacağından emin olabilirsiniz.
 • Daha uzun süreli bir etki elde etmek için daha güçlü masaj yapabilirsiniz.
 • Masajı yaptıktan sonra, bir kompres bandajı takın ya da çorap giyin.

Daha fazlası için: Tendon İltihaplanması İçin Doğal Çözümler

3. Sigarayı bırakın

Sigara, sağlığın bozulma nedenlerinden biridir. Özellikle de kan dolaşımını etkiler. Eğer aşil topuğunuzda tendinit ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız sigara içmeyi bırakın. Bu, iyileşme sürecini fark edilebilir derecede artıracaktır.

Bu alışkanlıktan vazgeçmek herkes için kolay bir şey değildir. Ancak, eğer attığınız her adımda duyduğunuz acıdan kurtulmak istiyorsanız buna kesinlikle değecektir. Bu kötü alışkanlık ilaçların, masajın ve kullandığınız diğer tedavilerin etkilerini geciktireceğini her zaman aklınızda tutun.

4. Uygun ayakkabı kullanın

Aşil tendonunda tendinit doğru şekilde yürümeyi engeller. Ancak, olay tamamen bundan ibaret değildir: Yanlış ayakkabı kullanırsanız, sorun daha da kötüleştirebilir.

Bunu önlemek için, yeterince destek sağlayan bir çift ayakkabı kullandığınızdan emin olun. Tendon üzerinde sabit baskı oluşturan ayakkabılardan uzak durun.

Ayrıca yanları yumuşak olan ayakkabıları tercih etmelisiniz. Ayakkabının arkası ve tabanı yeterince destek sağlayabilecek kadar kalın olmalıdır. Eğer herhangi bir şüpheniz varsa, doktorunuza danışın.

Bu durum sinir bozucu olabilir ve doğru ayakkabıları almak biraz pahalı olabilir. Ancak iyileşme sürecini hızlandırmak gereklidir. Alışveriş yapmadan önce seçtiğiniz ayakkabılarla biraz yürüyün.

5. Aşil tendonunu ısıtmak için esnetin

aşil tendonunu ısıtmak

Esneme, sadece egzersizden sonra yapmanız gereke bir şey değildir. Aslında, her sabah esneme hareketleri yapmanız önerilir. Bu, günün stresinden önce vücudunuzu hazırlamaya yardımcı olur.

Beklenmedik ayak burkmaları, kramp, gerginlik ve tendinit herhangi bir alanda meydana gelebilir. Bunun sebebi, bölgenin göstereceği çabaya ve altına gireceği strese hazır olmamasıdır.

Sadece 10 ya da 15 dakikalık bir esneme yeterlidir. Bu, herhangi bir ağrı ya da tendinit sorununu önlemenize yardımcı olacaktır. Azar azar başlayın ve bölgeyi zorlamadığınıza emin olun.

Eğer yaptıklarınız belirtileri ve ağrıyı gidermiyorsa, ve bunlar dayanılmaz hale geliyorsa, en yakın zamanda doktorunuza görünün. Hiçbir şey yapmamak sadece gereksiz komplikasyonlara ve acıya neden olur.

Ana görsel © wikiHow.com’dan alınmıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Tom Bisio. Tratamientos y terapias de la medicina deportiva china. Disfruto y hago, 2006.
 • Lynda HueyRobert Forster. Manual completo de ejercicios hidrodinámicos. Editorial Paidotribo, 2003.
 • Eugene Sherry, Stepahm F. Wilson. Manual oxford de medicina deportiva. Editorial Paidotribo, 2002.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.