Aspirin ve Bal ile Peeling

Aspirin ve bal ile yapılan bu maske, bütün cilt tipleri için faydalıdır. Cildi ölü derilerden arındırır, parlatır ve canlı görünmesini sağlar. Ayrıca yüzünüzü aknelerden arındırır.
Aspirin ve Bal ile Peeling
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Aspirin ve bal ile peeling maskesi yapmak oldukça kolaydır. Sağlığa faydalı olmasının yanı sıra, cildinizi daha parlak ve ferah hale getirerek cilt görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. Aşağıda aspirin ve bal maskesinin neden harika bir seçenek olduğundan bahsedeceğiz.

Yüz Maskesi İçin Harika Bir Seçenek

Bu kombinasyon, balın ve aspirinin içerdiği özellikler sayesinde güzellik amacıyla oldukça sık kullanılır. Aspirin, asetilsalisilik asidin ticari adıdır ve pek çok ağrı kesicide kullanılan popüler bir analjeziktir. 

Aspirin ve balı bir araya getirdiğinizde, bu karışım cildinizdeki ölü hücreleri arındıran bir peeling görevi görür ve ciltteki kusurları tedavi eder.

Aspirin ve Bal Cilt Bakımı İçin Faydalıdır

doğal peeling

Ateşi düşürmesi ve analjezik ve anti-enflamatuvar özellikleri sayesinde, aspirin popüler bir ilaçtır. Genellikle, pek çok ilk yardım çantasında bulunur. Bununla birlikte, tek özelliği bunlar değildir. Aspirin kullanarak, cildiniz ve kafa deriniz için evde bakım ürünleri hazırlayabilirsiniz.

Cilt kuruluğunu ve sertliğini tedavi etmede aspirin oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra, kepek ve diğer saç problemleri için de etkilidir. Aspirin ve bal ile hazırlanan bir peeling kullanmanın, yüzünüze pek çok faydası vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Ciltteki lekelerin rengini açmaya yardımcı olur ancak bu durum cilt renginize ve lekelerin ne kadar koyu olduğuna bağlıdır.
 • Aspirinin içerdiği anti-enflamatuvar özellikler, enfeksiyonların ve aknenin tedavisine yardımcı olur.
 • Bu karışım küçük yaraları daha çabuk iyileştirdiği için sivilcelere de iyi gelir.

Bal İnanılmaz Derece Faydalıdır

Bal, harika bir doğal üründür. Yarım kilodan daha az bir balı elde edebilmek için gerekli olan meyve özünü toplayabilmek amacıyla, 60.000 bal arısının 2 milyondan fazla çiçeğe konması gerekir. İnanılmaz değil mi?

Bal, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve demir gibi mineraller ve enzimler bakımından zengindir. Ayrıca, C, B ve K vitaminleri de içerir.

Homeopatik tıp, balı pek çok farklı şekilde kullanır. Tüketilebilmesinin yanı sıra, bal kozmetik amaçlı olarak yüz maskelerinde de kullanılabilir. Balın pek çok faydası vardır.

Aspirin ve bal peelingi, antimikrobik ve antiseptik özellikler sağlar. Ayrıca cildinizi pürüzsüzleştirir ve nemlendirir.

Aspirin ve Bal Peelingi Nasıl Yapılır?

balın faydaları

Bu peeling tüm cilt tipleri için uygundur. Bununla birlikte, eğer hassas bir cildiniz varsa, dikkatli olmalısınız ve maskeyi 15 günde bir yapmalısınız. Eğer cildiniz yağlı veya karmaysa, bu maskeyi haftada iki kez tekrarlayın. Akneye yatkın ciltler için bu maske kullanımını tavsiye ediyoruz çünkü siyah nokta ve sivilceler bu maske sayesinde azalır.

Kabarcık, kistik akne veya nodül gibi daha ciddi cilt sorunlarınız varsa, bu karışım içerisine aloe vera da ekleyebilirsiniz. Aloe vera, bu cilt sorunlarında bakteriyel enfeksiyonlar gelişmesini engelleyen güçlü bir antibiyotiktir.

Bal ve aspirin ile hazırlanan bu peeling, gözenekleri kapatmaya ve ciltteki ölü hücreleri arındırmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, ciltteki yağlanmayı dolayısıyla da siyah noktaların görünümünü azaltır.

Eğer bu malzemelerden bir tanesine alerjiniz varsa veya maskeyi kullandıktan sonra alerjik bir reaksiyon fark ederseniz, hemen kullanmayı bırakın.

Malzemeler

 • 2 veya 3 adet aspirin
 • 1 veya 2 yemek kaşığı saf su (15 – 30 ml)
 • 1 yemek kaşığı bal (25 gr)

Hazırlanışı

 • İlk olarak, aspirinleri ezin. Hapları iki kaşık arasına koyarak kolaylıkla ezebilirsiniz. İsterseniz köpüren aspirin de tercih edebilirsiniz.
 • Bir kaşık suyu ve toz aspirini iyice karıştırın. Eğer gerekirse, bir miktar daha su ekleyebilirsiniz.
 • Ardından, içerisine bal ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Bu maskeyi uygulamadan önce, makyajınızı temizlediğinizden emin olun.
 • Şimdi, maskeyi tüm yüzünüze dağıtın ancak gözle temasından kaçının.
 • Peeling etkisi yaratmak için parmak uçlarınızla hafifçe masaj yapın.
 • Daha iyi etki edebilmesi için, maskeyi 6-7 dakika yüzünüzde bekletin.
 • Son olarak ise, yüzünüzü bol ılık su ile durulayın.

Olası Varyasyonlar

Yağlı veya akneye meyilli bir cilde sahipseniz, önceki tarife bir yemek kaşığı limon ekleyebilirsiniz. Limon, C vitamini içerdiğinden, balın antimikrobik etkilerini artırır. Bunun sonucunda ise, kistik akne gibi ciddi cilt sorunları ortadan kalkmaktadır.

Bir diğer seçenek ise, aloe vera eklemektir. Kanamayı kesici özellikleri sayesinde, aloe vera gözenekleri kapatır, iltihabı azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Bunların yanı sıra, aloe vera nemlendiricidir.

Kuru ciltler için, aspirin ve bal karışımına iki yemek kaşığı yoğurt ekleyebilirsiniz. Bu fermente süt ürünü, cildi nemlendirir ve kuru ciltlere ışıltı kazandırır.

Eğer bu tedavilerle ilgili bir sorunuz olursa, cilt doktorunuza danışabilirsiniz. Benzer şekilde, maskeyi uyguladıktan sonra cildiniz kızarırsa, maske kullanımını hemen bırakın ve bir doktora danışın.

İlginizi çekebilir ...
Kepek Sorunu İçin Aspirin Kullanmanın Yolları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kepek Sorunu İçin Aspirin Kullanmanın Yolları

Antimikrobiyal ve antifungal özellikleri nedeniyle aspirin kepek sorunu ile mücadele etmek için yardımcı olabilir.Nasıl kullanacağınızı yazımızda ö...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.