Atletik Pubalji: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Atletik pubalji genellikle sporcuları etkiler ve kasık bölgesinde şiddetli ağrı ile karakterizedir. Bu yazıda, bu sorunla nasıl başa çıkılacağını keşfedin.
Atletik Pubalji: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Atletik pubalji kasık bölgesini etkileyen bir problemdir ve “kasık sakatlanması”, “hokey hernisi”, “hokey kasığı”, “Gilmore Kasık”, “kasık rahatsızlığı” veya “spor fıtığı” gibi farklı isimlerle bilinir.

Son isim, çoğu sporcunun fiziksel olarak kendilerini zorladıkları için bundan muzdarip olduğu gerçeğinden kaynaklanıyor. Özellikle birkaç tekrar veya yön veya tempo değişikliği gerektiren egzersizler yapan sporcularda yaygındır.

Bu makalede, bu durumun nedenlerini, işaret ve semptomlarını ve bununla başa çıkmanın en iyi yolunu keşfedeceksiniz.

Nedenler

Atletik pubalji tekrarlayan ve sürekli hareketlerden sonra kasa aşırı yüklenme nedeniyle oluşur. Bu nedenle, genellikle spor yapan insanlarda görülür.

Bununla birlikte, bu durumu mümkün olduğunca önlemeye çalışmak için aklınızda bulundurmanız gereken bazı riskler vardır.

Bunlardan bazıları aşağıdadır:

 • Zayıf fiziksel hazırlık. Hareketsiz bir yaşam tarzı nedeniyle iyi durumda değilseniz, spor veya egzersiz yapmaya başlamaya karar verdiğinizde atletik pubaljiden muzdarip olabilirsiniz.
 • Yeterli ısınma süresi olmaması. Bu durumun riskini azaltmanın bir yolu, egzersiz yapmadan veya spor yapmadan önce kaslarınızı uygun şekilde ısıtmaktır. Bunu hızlı bir biçimde yapmak ve doğru şekilde yapmamak atletik pubaljiye yol açabilir. Bu nedenle, ısınmaya zaman ayırmalısınız.
 • Anatomik özellikler. Kasık bölgesinde travma veya fiziksel durum bu durumdan muzdarip olma riskini artırabilir.

Spor seçimi söz konusu olduğunda, bu hususları (özellikle anatomik özellikleri) kontrol etmek önemlidir, bu nedenle “spor fıtığı” semptomlarının birçoğunu yaşamanıza neden olacak birini seçmemelisiniz.

Bu makale ilginizi çekebilir: Hayatınızı İyileştirecek 5 Egzersiz Türü

Atletik Pubalji Belirtileri

atletik puballji nedenleri

Atletik pubalji, kalça bölgesinde hareketi zorlaştırabilecek iddetli ağrı ile karakterizedir.

Bu durumu yaşamak oldukça tatsızdır. Ne de olsa, en karakteristik semptomu kasık bölgesindeki eklemler ve alt karın bölgesine yayılabilen ağrıdır.

İşte atletik pubalji semptomlarının gelişme stili:

 • Fiziksel egzersizden önce veya sonra ağrı. Bu, gecikmeli kas ağrıları veya zayıf postür ile karıştırılmaması gereken ilk uyarı işaretidir. Ağrı hafif olabilir ve genellikle geçer.
 • Spor yaparken yoğun bir rahatsızlık. İlk aşamadan sonra, ağrı egzersiz sırasında ortaya çıkar. Acı, durmanızı gerektirecek kadar yoğun olabilir.
 • Sınırlı hareketler. Bu aşamada, egzersiz yapmadığınız veya spor yapmadığınızda bile acı hissedeceksiniz. Sorun şu ki, bu noktada, hareketlerinizin bir dereceye kadar sınırlı olduğunu göreceksiniz.

Gördüğünüz gibi, ağrı ilerler, bu da kas zayıflığı olduğuna dair bir işarettir. Bunu çözmenin yolu uygun tedaviye başlamaktır.

Atletik Pubalji Tedavisi

Bu durumun içinde bulunduğu aşamaya bağlı olarak farklı tedavi seçenekleri vardır.

Bunlardan bazıları aşağıdadır:

 • Güçlendirme ve esneme egzersizleri. Atletik pubaljide söz konusu olan kasları güçlendirmeye yardımcı olurlar. Bu egzersizler fizik tedavi, osteopati ve elektrostimülasyonu içerecek rehabilitasyon programının bir parçası olacaktır.
 • Anti-enflamatuar ilaçlar. Eğer ağrı şiddetli ise ve spor uygulamalarında kesintilere neden olursa, bu ilaçlar ağrıyı hafifletmek için kullanılır.
 • Özel ısınma egzersizleri. Atletik pubaljiden muzdarip insanlar bu sorunun kronikleşmesini önlemek için özel ısınma egzersizleri yapmalıdır.
 • Cerrahi. Eğer durumunuz şiddetliyse, doktorunuz bölgedeki basıncı ve ağrıyı azaltmak için ameliyat önerebilir.

Gördüğünüz gibi, bu sporcularda yaygın bir sorundur. Bu nedenle, spor yapıyorsanız ve kasık bölgesinde herhangi bir ağrı hissederseniz doktora gitmenizi öneririz. Erken tanı, ciddi ve zayıflatıcı ağrıyı önleyebilecek bu durumu tedavi etmenize olanak sağlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ahumada, L. A., Ashruf, S., Espinosa-de-los-Monteros, A., Long, J. N., Jorge, I., Garth, W. P., & Vasconez, L. O. (2005). Athletic pubalgia: definition and surgical treatment. Annals of plastic surgery55(4), 393-396.
 • Taylor, D. C., Meyers, W. C., Moylan, J. A., Lohnes, J., Bassett, F. H., & Garrett JR, W. E. (1991). Abdominal musculature abnormalities as a cause of groin pain in athletes: inguinal hernias and pubalgia. The American journal of sports medicine19(3), 239-242.
 • Zoga, A. C., Kavanagh, E. C., Omar, I. M., Morrison, W. B., Koulouris, G., Lopez, H., … & Meyers, W. C. (2008). Athletic pubalgia and the “sports hernia”: MR imaging findings. Radiology247(3), 797-807.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.