Ayakların Altına Soğan Koyarak Uyumak Ne İşe Yarar?

Ayakların altına soğan koyarak uyumak, soğan, hava üzerinde yarattığı etki ile solunumu kolaylaştırdığı için etkili olur. Yani geçmeyen bir öksürüğünüz varsa soğan size yardımcı olabilir.
Ayakların Altına Soğan Koyarak Uyumak Ne İşe Yarar?

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Daha önce hiç soğuk algınlığını önlemek için yanınıza kesilmiş bir soğan koydunuz mu? Böyle bir şey yapmamış olsanız bile bu yöntemin varlığından haberdarsınızdır. Bu yöntemi ilk kez duyan herkes şaşırıyor hatta gülüyor. Gerçekten işe yaradığını öğrendiklerinde ise şok oluyorlar.

Ayakların altına soğan koyarak uyumak, soğan, hava üzerinde yarattığı etki ile solunumu kolaylaştırdığı için etkili oluyor. Yani, geçmeyen bir öksürüğünüz varsa soğan, mucizevi bir şekilde size yardımcı olabilir.

Bu yöntemin tek dezavantajı soğanın odayı dolduran kokusudur. Bu kötü kokuyu dengelemek için doğal veya kimyasal hava spreylerine başvurabilirsiniz.

Soğan, olağanüstü özelliklere sahiptir. Bu yüzden geleneksel tıpta yeri büyüktür. Her kültürde soğanın ana malzeme olarak kullanıldığı yemek tarifleri vardır.

Bugün, ayağın altına soğan koyarak uyumak ne işe yarar, bundan bahsetmek istiyoruz.

Neden ayaklar?

Sağlık dendiğinde ilk akla gelen organın ayaklar olduğu söylenemez. Genelde yalnızca dolaşım sorunları yüzünden ağrıdıklarında ve zarar gördüklerinde onlarla ilgileniriz. Bu da, ayaklarda vücudumuzdaki hayati organlarla bağlantısı olan muazzam miktarda sinir ucu olduğunu unutmamıza neden olur.

Bu bağlantı noktalarına meridyen denir. Akupunktur noktalarıyla uyuşurlar. Meridyenler, uyarıldıklarında, vücudun geri kalanına erişebilen büyük bir elektrik potansiyeline sahiptirler.

ayaklar sinir uçları

Bu yüzden ayakların altına soğan koyarak uyumak, bu olağanüstü sebzenin faydalı özelliklerinden (arındırma, antiseptik…) yararlanmamızı sağlar. İç organlarımızı korumamıza yardımcı olur.

Ayakların altına soğan koyarak uyumak ne işe yarar?

Gelin, bu yöntemin avantajlarına bir göz atalım:

1. Enfeksiyonlarla vedalaşın

Soğan doğal bir antibiyotiktir. Bu nedenle ayakların altına soğan koyarak uyumak vücuttaki enfeksiyonları gidermeye yardımcı olur.

Ancak bu, soğanı doktorunuzun verdiği antibiyotiklerin yerine kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Yine de tedavinizin etkisinin artmasını ve tedavi sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır.

2. Toksinlerin atılımını kolaylaştırın

Toksinler kanda biriktikçe sağlığa zarar veren kalıntılardır. Soğandaki fosforik asit, toksik maddeler için mıknatıs görevi görür ve vücudun bunları daha kolay yok etmesine yardımcı olur.

Bu tedaviyi düzenli olarak uygulayarak uzun vadede sağlığınızı geliştirebilirsiniz.

3. Vücudunuzun su ihtiyacını karşılayın

Soğanın yüzde 90’ının su olduğunu biliyor muydunuz? Akupunktur noktalarına baktığımız zaman, meridyenlerin elektrik enerjisinin, vücudun ihtiyacı olan suyu en uygun biçimde sağladığını görürüz.

soğan ve soğan suyu

Bu nedenle, gün içinde unutkanlık veya meşguliyet nedeniyle yeterince su içemediğiniz zaman ayaklarınızın altına soğan koyarak uyumanızı öneririz.

4. Bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Soğan, bolca E ve C vitamini içerir. Bu vitaminler, vücudumuzun savunma mekanizmalarının gerektiği gibi çalışmalarını sağlarlar. Ayrıca mükemmel antioksidanlardır. Bu sayede hücresel yaşlanmayı da yavaşlatırlar.

Yani bu yöntem sayesinde bıçak altına yatmadan veya kimyasal maddelere başvurmadan yaşlanma karşıtı bir tedavi uygulamış olursunuz.

Bu yöntem nasıl uygulanır?

çorap ayak soğan
  • Soğanın pek çok çeşidi vardır. Bu işlem için en uygun türler kırmızı ve beyaz olan soğanlardır. En kolay bulabileceğiniz soğan türünü seçin.
  • Soğanı dilimleyin ve her iki ayağın kemer noktasına yerleştirin. Uyarmanız gereken meridyenler bu noktada bulunur.
  • Siz uyurken hareket etmemeleri için çorap giyin ve uykuya dalın!

Daha önce de belirttiğimiz gibi, tedavinin en kötü yanı deri üzerinde kalan kokudur. Bu kötü kokuyu ortadan kaldırmak için, sonrasında ayağınızı paslanmaz çelikten yapılmış bir şeyle fırçalamanızı öneririz. Kulağa saçma gelse de bu nahoş kokuyu gidermek için uygulayabileceğiniz en iyi yöntem budur.

Bu kokunun yatak odasına da sindiğini fark ederseniz, narenciye ve karanfil kullanarak demleme bir karışım hazırlayın. Karışımı yatak odasındaki bir komidinin üstüne veya çekmeceye koyun. Koku yavaş yavaş kaybolacaktır.

Hoş olmayan kokuları gidermek için satılan spreylerden de kullanabilirsiniz. Her iki yöntem de işe yarar ama ilki daha uzun süre etkili olur.

Bu yöntem kesinlikle işe yarayacaktır. İş yerinde geçen uzun bir haftanın sonrasında enerjinizi geri getirmek için haftada bir kez de uygulayabilirsiniz. Biz yine de her gece yapmanızı öneririz. Yan etkisi yoktur. Yalnızca fayda sağlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.