Ayrılık Sonrası Kendinizi Yeniden Keşfedin

16 Mayıs, 2019
Ayrılığı bir trajedi olarak görmek yerine, onu bir birey olarak gelişmek ve kendinize vakit ayırmak için bir fırsat olarak görmelisiniz.

Bir ayrılık sürecindeyseniz ya da ayrılık sonrası aşamadaysanız, biraz kaybolmuş hissediyor olabilirsiniz. Belki nereye gideceğinizi bilmiyorsunuz. Ama bu hissi yaşamak tamamen normaldir. Çünkü ayrılıktan sonra kendinizi tekrar keşfetmeniz gerekiyor.

Biriyle birlikte yaşadıysanız ya da çok fazla zaman geçirdiyseniz, hayatınız artık yalnız yaşadığınız zamanlardaki gibi değildir. Örneğin, belki de programlarınız, aktiviteleriniz ve hobileriniz, partnerinizle olan hayatınıza uyacak şekilde değişmiştir. Eğlence tarzınızı ve arkadaşlarınızı bile paylaşıyor olabilirsiniz.

Ama, ayrılık kapıyı çaldığında aniden bomboş hissedersiniz. Belki de, ayrılık sonrası kim olduğunuzu ya da ne isteyeceğinizi bile bilmiyorsunuzdur.

Muhtemelen, kendiniz hakkında düşünmediniz bile. Bir çift olarak düşünüyordunuz ve şimdi kendinizi tekrar bulmanız gerekiyor.

Ayrıca okuyunuz: Yapabileceğiniz En Cesurca Şey Bırakmak Olabilir

Ayrılıktan sonra kendinizi keşfetmek harika bir deneyimdir

Ayrılık yaşayan çift

Ayrılık sonrasında kim olduğunuzu keşfetmek size korkunç gelmiş olabilir. O kadar kaybolmuş ve acı çekmişsinizdir ki umudunu tamamen kaybetmişsinizdir. Ya da, yeniden mutlu bir şekilde yaşama isteğinizi kaybetmiş hissedersiniz.

Ama, bu giden ilişki sizi güçlendirmekten başka hiçbir şey yapmadı. Ve bunu ilerlemek ve bir birey olarak gelişmek için bir fırsat olarak görmeniz gerekli.

Bir ayrılıktan sonra kim olduğunuzu keşfetmek çok güzeldir. Onlara ayıracak vaktiniz olmadığı için vazgeçtiğiniz, yapmadığınız çok şey var. Bunun nedeni, partnerinizin tüm zamanınızı alıyor olmasıdır.

İşte şimdi, hep istediğiniz tenis derslerini almanın vakti geldi. Ya da kendinizi çok özgür hissetmenizi sağlayan o yürüyüşleri yapabilirsiniz. Ayrıca, ayrılıktan sonra, bir süredir bir kenara koyduğunuz hayatınızdaki tüm önemli insanları da keşfedersiniz. Örneğin, arkadaşlarınız olabilir.

Dışarı çıkacak veya birlikte plan yapacak kimseniz olmadığına inanıyorsunuzdur. Bunun nedeni, partneriniz için arkadaşlarınızdan vazgeçtiğinizden bu yana biraz zaman geçmiş olması.

Bir ayrılık ve bunu takip eden özkeşif, elinizden kayıp giden ilişkilere değer vermenize yardımcı olacaktır. Aşkın çılgınlığına kapılıp arkadaşlarınızın uzaklaşmasına izin verdiniz. Ama bu ilişkilere değer vermeyi öğrenmek, gelecekte aynı şeyin gerçekleşmesini önleyecektir.

Unutmayın, eğer onlara ilgi gösterirseniz, arkadaşlarınız her zaman yanınızda olacaktır. Onlar size destek olacak ve saygı gösterecektir. Ve onlar sizi yargılamayacaktır. Bunun yerine, hem hatalarınızla hem iyi özelliklerinizle sizi olduğunuz gibi kabul ederler.

Hayat devam ediyor

Çiçekli Kadın

Acı çekmek ve suçlu hissetmek doğaldır, çünkü bir zamanlar güzel olan ilişkiniz sona erdi. Ama, bu ayrılık sonrası yaşanan acı geçecektir. Hayat devam ediyor. Ve, yasla birlikte gelen acıları geride bırakmanız gerekiyor.

İlişki yürümediği için üzülüp kendinizi suçlamamalısınız. Ayrıca, olayların kurbanıymış gibi de hissetmemelisiniz. Ayrılıktan sonra hayatın devam ettiğini göreceksiniz. Ve ilişkinizin sona erdiğini ve bunun aslında normal bir şey olduğunu göreceksiniz.

Her şeyin bittiğini, hiçbir zaman başkasını bulamayacağınızı ve mutlu olmayacağını hissetmeniz normaldir. Partnerinizin verdiği güvende olma duygusu artık yok. Onun yerine yalnızlık için büyük bir yer var.

Bu yalnızlık sizi korkutuyor ve siz de bundan kaçınmaya çalışıyorsunuz. Bununla birlikte, bu yalnızlığa eğer doğru bir şekilde yaklaşırsanız kendinizi daha iyi tanımaya başlayacaksınız. Ve, bu yolunuza daha iyi devam etmenize yardımcı olacaktır.

  • Partnerinizle daha önce ne yapardınız? Çoğu durumda, bunlardan vazgeçmek zorunda kalmazsınız. Onları kendiniz ya da arkadaşlarınızla birlikte yapmaya devam edebilirsiniz.
  • Partnerinizle ne yapmaktan hoşlanırdınız ya da hoşlanmazdınız? Artık sizi doyuran ve çok mutlu eden şeyleri yapma vakti geldi.
  • Bu ilişkiden bir şeyler öğrendin mi? Olanları, yapılan hataları, başarıları ve bunların hepsinden neler öğrendiğinizi analiz edin. Bu şekilde, bu öğrendiklerinizi gelecekteki tüm ilişkilerinize uygulayabilirsiniz.
  • Yalnızlıktan mı korkuyorsunuz? Ona sarılın! Belki önceden yalnız kalmaya cesaret edemiyordunuz işte bu harika bir fırsat. Kendinizi keşfetmek için en iyi yol bu.

Ayrıldıktan sonra kendinizin keşfetmeniz gerçekten güzel, ama kolay değil. Çoğu zaman, bu süreçte size rehberlik etmesi açısından profesyonel yardım da almak iyi olabilir.

Psikolog Ofisinde Kadın

Sizi neyin doyurduğunu öğrenin, kimse olmadan sizi mutlu eden şeyleri fark edin. Ayrıca, bir ilişkide olduğunuzda bir kenara koyduğunuz insanları kim olduğunu fark etmeniz önemlidir. Ayrılık sonrası hayat bir felâket değildir. Gelişmek için bir fırsattır!