Bacaklarda Şişkinlik: Rahatlama İçin 8 İpucu

Bacaklarınıza masaj yapmak ve diüretik yiyecekler tüketmek, kan dolaşımını hızlandırır ve bu sayede de bacaklardaki şişkinliği ve onunla ilişkili semptomları azaltır.
Bacaklarda Şişkinlik: Rahatlama İçin 8 İpucu
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bacaklarda şişkinlik, fazla çaba sarf etmenin, dolaşım sistemi sorunlarının veya ödemin bir sonucu olabilir. Bu semptom genellikle kadınları etkiler ve bazen hareketi zorlaştırabilen bir ağırlık hissi olarak tanımlanır.

Şişkinlik, sadece dinlenerek geçen ağrılı süreçleri tetikler. Bunun yanı sıra, şişkinliğe mücadele etmesi zor olan uyuşma ve karıncalanma hissi de eşlik edebilir ve yaşam kaliteniz azalabilir.

Bu durum çoğu zaman tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçse de, doğal yollardan semptomları azaltmanın bazı yöntemleri vardır. Aşağıda, bacaklarda şişkinlik meydana gelmesinin ana sebeplerinden ve hızlı bir rahatlama sağlayabilmek için uygulayabileceğiniz 8 yöntemden bahsedeceğiz.

Bacaklarda Şişkinliğin Sebepleri

bacaklarda şişkinlik

Bu durumun ana sebebi, vücudun alt kısımındaki kan dolaşımının kötü olmasıdır. Yer çekimi ve vücut kilosu, kan akışının kalbe düzgün bir şekilde geri gitmesini zorlaştırır.

Buna ek olarak, bir diğer yaygın tetikleyici faktör ise böbrek problemleri yüzünden oluşabilen ödemdir. Böbreklerin işleyişi ile ilgili sorunlar genellikle aşırı sodyum tüketimin bir sonucudur. Bununla birlikte, böbrek hastalıkları çeşitli hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Bacaklarda Şişkinliğin Diğer Sebepleri

 • Uzun bir süre boyunca oturmak veya ayakta dikilmek
 • Hamilelik
 • Fazla kilolu veya obez olmak
 • Diyabet veya tansiyon ilacı kullanmak
 • Kalp veya böbrek yetmezliği
 • Romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklar
 • Topuklu gibi zararlı ve uygunsuz ayakkabılar giymek
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı
 • Fiziksel travmalar

Bacaklarda Şişkinliğin Semptomları

Bacaklarda şişkinlik, dizler ve baldırlar gibi bölgelerde gözle görülür bir iltihapla karakterizedir. Bununla birlikte, bu rahatsızlıklık diğer semptomları tetikleyebilir ve semptomların şiddeti altında yatan sebebe göre değişiklik gösterebilir.

En yaygın semptomlar aşağıdaki gibidir:

 • Bacaklarda ağırlık ve yorgunluk hissi.
 • Bacaklarda karıncalanma, kaşınma ve kramp.
 • Bacaklar kızarır ve dokunulduğunda sıcaktır.
 • Herhangi bir fiziksel çaba sarf edildiğinde ağrı artar.
 • Varisli damarlar görülür.

Bacaklardaki Şişkinliği Azaltmanın Doğal Yolları

Eğer bacaklardaki şişkinlik bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, bu durumu tedavi etmek için anti-inflamatuvar ve ağrı kesici ilaç kullanımı gerekir.

Bununla birlikte, sebep her ne olursa olsun, aşağıdaki ipuçları ilaç tedavisine ek olarak uygulanarak iyileşme sürecini hızlandırabilir

1. Ayaklarınızı yukarı kaldırın

bacakları yukarı kaldırmak

Ayaklarınızı birkaç dakikalığına yüksek bir yere kaldırmak, kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Böylece, kalbe kan akışı kolaylaşır. Buna ek olarak, bu basit aktivite kaslarınızı rahatlatır ve bacaklardaki gerginliği azaltır.

2. Rahat ayakkabılar giyin

Rahat ve hava geçiren ayakkabılar giymek, şişkinliği azaltır. Bu nedenle, topuklu ve dar ayakkabılar giymek yerine, günlük hayatta düz tabanlı ayakkabılar tercih etmelisiniz.

3. Su tüketimini artırın

Günde 6-8 bardak su içmek, ayak ve bacaklarda rahatsızlığa sebep olan inflamatuvar dengesizlik riskini azaltır. Su içmek, lenfatik drenajı artırır ve dokularda biriken sıvıların vücuttan atılmasına yardımcı olur.

4. Soğuk duş alın

soğuk duş almak

Bacaklardaki şişkinliği azaltmanın en iyi doğal yöntemlerinden bir tanesi soğuk sudur. Düşük ısı kan akışını hızlandırır ve varisli damar gibi durumların oluşmasını önler. Ayrıca, kasları rahatlatır ve ağrıyı azaltır.

5. Doğal diüretikler tüketin

Ananas, kereviz ve enginar gibi diüretik yiyecekler tüketmek, bacaklardaki ödemle mücadele etmek için idealdir. Bu yiyecekler böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar ve bunun sonucunda da idrar üretimi artar ve ödem vücuttan atılır.

6. Biraz egzersiz yapın

Özellikle bacaklarınızda hareketi kısıtlayan bir iltihap sorunu yaşıyorsanız, fiziksel egzersizin size faydası olabilir. İlk olarak, egzersiz sayesinde kilonuzu kontrol edebilirsiniz. Kilo, şişkinlikte tetikleyici bir faktördür. Ayrıca, ödemle mücadele edebilir ve kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz.

7. Epsom tuzu kullanın

epsom tuzunun faydaları

Epsom tuzu ile küvette banyo yapmak, bacaklardaki şişkinliğin en klasik tedavilerinden bir tanesidir. Buna ek olarak, kasları rahatlattığından epsom tuzu bacaklardaki sertliği de azaltır. Ayrıca, içerdiği hafif analjezik etki sayesinde ağrıyı hafifletir ve kasların dinlenmesini sağlar.

8. Masaj yapın

Tercihen esansiyel yağlar kullanılarak yapılan masaj, lenf ve dolaşım sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar ve bu sayede de bacaklardaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, masaj sayesinde toksinler, ödem ve şişkinliğe sebep olan diğer sorunlar ortadan kalkar.

Özetlemek Gerekirse

Sonuç olarak, sık sık bacaklarınız şişiyorsa veya şişkinlik geçmiyorsa ihmal etmeden bir doktora görünün. Bazen, yukarıda bahsettiğimiz ipuçlarını uygulasanız da teşhis konulmayan durumlar sebebiyle başka komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bu nedenle, aklınızda soru işareti kalırsa, bir uzmana danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gunderson, Craig G., and John J. Chang. “Risk of deep vein thrombosis in patients with cellulitis and erysipelas: a systematic review and meta-analysis.” Thrombosis research 132.3 (2013): 336-340.
 • Steichen, O., and C. Bachmeyer. “Pierna hinchada y roja.” EMC-Tratado de Medicina 22.2 (2018): 1-6.
 • Valencia, Cayo Martín. “Patologías dolorosas de brazos y piernas.” Natura Medicatrix: Revista médica para el estudio y difusión de las medicinas alternativas 20.3 (2002): 140-141.
 • United Kingdom National Health Service. Swollen ankles, feet and legs (oedema). (2018). Recuperado el 14 de mayo de 2020. https://www.nhs.uk/conditions/oedema/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.