Bağırsak Parazitleri İle Savaşmak İçin Süt ve Nane Karışımı

Bağırsak parazitleri ile savaşmak için, sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeniniz olması önemlidir. Ayrıca, bedeninizi sağlıklı tutmak için, senede bir veya iki kez kurtları yok edecek bir tedavi uygulamanız önerilir.
Bağırsak Parazitleri İle Savaşmak İçin Süt ve Nane Karışımı

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bağırsak parazitleri, pek çok kişi belirtilerini başka rahatsızlıklarla karıştırdığı için, genelde fark edilmeyen sessiz bir sağlık sorunudur. Ancak, bağırsak parazitleri tedavi edilmediğinde bedeninizi ciddi şekilde etkileyebilir ve rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yazımızda, sizlerle, bağırsak parazitleri ile savaşmak için çok etkili olan doğal bir tedavi paylaşacağız. Süt ve nane ile hazırlayacağınız bu doğal karışım, bağırsaklarınızın tekrar sağlıklı olmasına yardımcı olacak.

Bağırsak Parazitleri

bağırsak paraziti olan kadın

Nerede yaşıyor olursanız olun, bağırsak parazitleri dikkat etmeniz gereken bir sağlık sorunudur. Örneğin, evcil hayvanlarınız varsa senede en az bir veya iki kez kurtları yok edecek bir tedavi uygulamalısınız. Bu özellikle çocuklar için çok gereklidir. Hatta, bu sağlık sorunundan en çok muzdarip olanlar çocuklardır.

Böyle bir rahatsızlığınız olup olmadığını anlamanın en iyi yöntemi, en yaygın bağırsak paraziti belirtilerini bilmektir. Bu belirtiler genelde fark edilmez veya başka rahatsızlıklarla karıştırılır.

En yaygın rastlanan belirtilerden bazıları:

 • Ağrı, ağırlık, şişme, kabızlık veya ishal benzeri sindirim sorunları.
 • Baş ağrısı.
 • İştah bozukluğu.
 • Yorgunluk.
 • Ruh halinde değişiklikler: gerginlik, kolay rahatsız olma vb.
 • Anüsün kaşınması.
 • Dışkıda farklılıklar.
 • Ani kilo kaybı.

Kurtlardan Kurtulmak

Parazitlerden kurtulmak basit bir iş değildir. Parazitler, sizden beslendikleri için hayatta kalabilirler. Yediğiniz pek çok yiyecek onların güçlenmesine hatta, büyüyüp yayılmasına neden olabilir.

Bağırsaklarınızı parazitlerden arındırmaya karar verdiğinizde aklınızda tutmanız gereken ilk şey, diyetiniz konusunda çok sıkı olmanızın gerekeceğidir. Parazitleri besleyen yiyecekleri tüketmeyi kesmezseniz, uygulayacağınız hiçbir tedavi işe yaramayacaktır. Bu yüzden, parazitlerden kurtulmak için bir tedavi uyguladığınız dönemde çeşitli yiyecekleri yememelisiniz. Bu yiyeceklerden bazıları:

 • Süt ürünleri.
 • Alkollü içecekler.
 • Şeker ve aşırı tatlı meyveler.

Özet olarak uygulanacak yöntem, çok sıkı bir diyet ve bir anti-parazit tedavisidir. Bu yazımızda size, süt ve naneden oluşan bir karışım öneriyoruz. Bu karışımı tüketirken, arınmanızı çiğ sarımsak ve balkabağı çekirdeği tüketerek destekleyebilirsiniz.

Bu yazımıza da bakmak isteyebilirsiniz: Evde Sarımsak Yağı Nasıl Yapılır?

Parazitlerden Kurtulmak İçin Süt ve Nane Karışımı

Bu iki malzemeden oluşan karışım, bağırsak parazitlerinden kurtulmak için çok eski zamanlardan beri uygulanan etkili ve doğal bir tedavidir. Ancak, bu tedaviyi uygularken demin de dediğimiz üzere çok sıkı bir diyet ile tedavinize eşlik etmelisiniz. Bu sayede, başka bağırsak ve sindirim sorunları oluşmasını da önleyebilirsiniz.

Nane sadece aroması hoş olan ve sindirime iyi gelen bir bitki değildir. Nanenin parazit önleyici özellikleri de vardır.

Bağırsak Parazitleri İle Savaşmak İçin Malzemeler

bir kase nane

Bağırsak parazitleri ile savaşmaya yardımcı bu karışımı hazırlamak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

Malzemeler

Hazırlanışı

 • Malzemeleri bir tencereye koyup kaynatın.
 • Kaynamaya başladığında altını kapatıp, içebileceğiniz bir sıcaklığa gelene kadar soğumaya bırakın.
 • Bu karışımı içmeden önce, taze olarak hazırlamanızı öneriyoruz.

Kullanımı

Etkisinden tam olarak faydalanabilmek için bu karışımı aşağıdaki şekilde kullanmalısınız:

Karışımı, hazırlayıp soğuduktan sonra aç karınla için.

Karışımı içtikten sonra, katı bir şeyler yemeden önce en az yarım saat bekleyin.

Bu karışımı 9 gün boyunca hazırlayıp, için.

Bu tedaviyi yılda en az iki kez uygulayın. Bu karışımı özellikle de evcil hayvanlarınız varsa, ister bir tedavi olarak isterseniz de bir önlem olarak kullanabilirsiniz.

Bağırsak Parazitleri İle Savaşmak İçin Diğer Tedaviler

Bağırsak kurtlarından kurtulmak, pek çok kişi için biraz zor olabilir. Bu yüzden bazı kişiler ilaç kullanmayı tercih ederler. Ancak, bu ilaçların bazıları bağırsak florasını etkileyerek kabız olmanıza neden olabilir.

Bu sebeple, ilaç almak istemiyorsanız bu nane ve sütlü karışımı veya benzer başka bir karışımı tüketmeyi seçebilirsiniz. Bu durumda, probiyotik de tüketmenizi öneriyoruz. Probiyotikler bağırsak işlevleri için çok faydalıdır. Ayrıca, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve parazit oluşumunu önlemeye yardımcı olurlar.

Bu yazımızı da okuyun: Probiyotikler Ne İşe Yarar?

Hijyen ve Diyet

Ek olarak, hijyeninize de ekstra özen göstermelisiniz. Çocuklar, ellerini sık sık ağızlarına soktuklarından dolayı, parazitlere daha kolay maruz kalırlar. Gün içerisinde sık sık ellerinizi yıkamaya özen gösterin.

Ayrıca, gıda alerjileri veya hassasiyetleri gibi çeşitli rahatsızlıklar da parazit sorununun ortaya çıkma riskini arttırırlar. Eğer çeşitli gıdalara karşı alerji veya hassasiyetiniz varsa, bu konuda da dikkatli olun.

Son olarak, her gün hem çiğ hem de pişmiş sebze ve tam tahıl içeren, sağlıklı bir diyet uygulamayı unutmayın. Lif, bağırsaklarınızı temiz tutmak için gereklidir.Benzer şekilde, yemek dışında bol miktarda su içmek, vücudunuzun lifleri daha rahat sindirmesini sağlayarak parazitleri önlemeye yardımcı olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Castrillón Muñoz, Eduardo, Terapia de pareja: una mirada a sus procesos. Revista Colombiana de Psiquiatría [en linea] 2008, 37
 • Moral de la Rubia, José, Frecuencia de relaciones sexuales en parejas casadas: diferencias entre hombres y mujeres. Estudios sobre las Culturas Contemporáneas [en linea] 2011, XVII (Sin mes)
 • Ribeiro Ferreira, Manuel. (2004). Relaciones de género: equilibrio entre las responsabilidades familiares y profesionales. Papeles de población10(39), 219-237.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.