Bahçe Nanesi ve Harika 5 Faydası

Bahçe Nanesi ve Harika 5 Faydası

Son Güncelleme: 03 Şubat, 2019

Rahatlatıcı olduğu kadar canlandırıcı da olan bahçe nanesi (Mentha spicata), birçok nane çeşidinden en meşhur olanıdır. Bu bitki, Yunan ve Romalılar döneminde yaygın bir şekilde kullanıldıktan sonra unutulup 18. yüzyılda, mideyi rahatlatmak için tedavi amaçlı tekrar kullanılmaya başlanmıştır.

Orta Çağ’da ise nefesi ferahlatmak ve dişleri beyazlatmak için kullanılıyordu. Bu yazıda, bahçe nanesinin faydalarından bahsedeceğiz. Okumaya devam edin!

Günümüzde bahçe nanesi çok popülerdir. Bu bitkinin içindeki mentol, bazı sağlık problemlerini ve güzellik sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Aşağıda bu bitkiyi tüketmenin faydalarını açıklıyoruz.

1. Bahçe Nanesi Sindirime İyi Gelir

Bu harika bitki mide problemlerini rahatlatmaya yardımcı olur. Gaz giderici ve rahatlatıcı etkileri sayesinde gaz, karın şişkinliği, mide bulantısı, kolit ve sindirim problemleri gibi sorunların çözümünde etkilidir.

Ayrıca bu bitki, hassas bağırsak sendromu rahatsızlığının etkilerini de azaltabilir. Bahçe nanesiyle ilgili yürütülen bir araştırmada görüldüğü üzere, nane yağı tüketen katılımcıların %75 ‘inin semptomlarında 4 hafta içinde rahatlama görülmüştür.

Bahçe nanesi, sindirim sistemindeki kasları gevşeterek mide sorunlarını rahatlatmaya yardımcı olur. Bu sorunları azaltmak için bir bardak bahçe nanesi çayı demleyebilir veya birkaç nane yaprağını çiğneyebilirsiniz.

2. Baş Ağrısı

Bahçe nanesinin sağlığa bir diğer faydası ise, baş ağrılarını gidermeye yardımcı olmasıdır. Bahçe nanesinin baş ağrısını geçirmek konusunda etkili olması için iki farklı şekilde kullanabilirsiniz.

Nabzın olduğu bölgeler bahçe nanesi veya yağı ile ovulabilir; böylece baş ağrısı ve gerginliği rahatlatır.Aynı zamanda, naneyi koklamak da göğüsteki ağırlığı azaltıp rahatlatma sağlamaktadır.

3. Grip ve Soğuk Algınlığı

bahçe nanesi

Bahçe nanesinde bulunan mentol, mukus tabakasını incelterek sinüsler ve göğüsteki tıkanmayı açar ve mukus tabakasından kurtulmayı sağlar. Bu bitki, boğaz yanmasını da azaltmakta etkilidir. Buhar makinenize ya da kaynar suya birkaç damla bahçe nanesi yağı ekleyin ve derin derin soluyun.

4. Tahriş Olmuş Cilt

Rahatlatıcı özellikleri sayesinde bahçe nanesi; böcek ısırıkları, yanmalar ve zararlı bitkilerden kaynaklanan tahrişleri rahatlatır. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken şey, bütün eteri yağlar gibi bahçe nanesi yağı da cilde düzgün şekilde yayılmadığı takdirde cildi tahriş edebileceğidir.

5. Ağız Kokusu

Aynı zamanda antibakteriyel ve antimikrobal özellikleri sayesinde bahçe nanesini çiğnemek veya bu ürünü içeren bir gargara kullanmak, kötü kokulu nefesi temizleyip, ağızdaki fazla bakteriler yüzünden meydana gelen diş eti sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

This might interest you...
Nanenin Kullanımını ve Özelliklerini Keşfedin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Nanenin Kullanımını ve Özelliklerini Keşfedin

Nane dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ancak kökeni Akdeniz Bölgesine dayanır. Bu bitkinin sağlığa pek çok faydası vardır.