Bahçenizi Dekore Etmek İçin Fenerler Nasıl Yapılır

Dekoratif dış mekan fenerleri geceleri genellikle karanlık olan alanlarınıza ekstra ışık ekleyebilir. Hatta bu fenerleri geri dönüştürülmüş materyallerden bile yapabilirsiniz.
Bahçenizi Dekore Etmek İçin Fenerler Nasıl Yapılır

Son Güncelleme: 17 Ağustos, 2020

Bahçenizi dekore etmek için güzel fenerler yapmayı öğrenmek ister misiniz? Evinizin bu kısmındaki ışık çok önemlidir. Doğal ışık en iyisi olsa da, gece sırasında diğer ışık kaynaklarınız da olması iyidir.

En iyisi de, mağazadan lambalar ya da fenerler almanıza gerek olmamasıdır. Biraz yaratıcılık ile bunların hepsini evde, geri dönüştürülebilir malzemeler ile yapabilirsiniz. Bu yazımızda size bazı ilginç fikirler vereceğiz. Bunlara bir göz atın!

Dekoratif Fenerler Yapmanın 5 Yolu

Dekoratif ışıklar son yıllarda daha popüler hale gelmiştir. Bunun nedeni insanların bahçelerini ve teraslarını geceleri de kullanmak istemeleridir. Hatta, buralar aileler ve arkadaş grupları için, özellikle de özel günlerde, yaygın bir sosyal alan haline gelmiştir.

Bundan dolayı, pek çok insan geceleri aydınlatma yapmanın ve bu alanlara dekoratif bir dokunuş eklemenin yollarını aramaktadır. Çok fazla seçenek bulunsa da bazı insanlar basit ve romantik dış mekan fenerlerini tercih ederler. Aşağıda size bazı seçenekler göstereceğiz.

1. El Yapımı Metal Fenerler

Metal kutu ile yapılmış bir fener.

Bu güzel ışıkları yapmak için sadece birkaç teneke kutuya ihtiyacınız var. İdeal olarak, bu kutular daha geniş olmalıdır, bu hem ışıklandırma hem de estetik için daha iyidir. Bunları iyice temizlediğinizden emin olun!

Yapılışı

 • Öncelikle daha iyi bir sonuç elde etmek için kutuları boyayın.
 • Sonrasında yüzeye bir tasarım çizmek için bir şablon kullanın.
 • Sonrasında, tasarımın dış hatları boyunca delikler açmak için çiviler ve bir çekiç kullanın. Eğer mümkünse bunu daha hızlı ve daha kolay hale getirmek için bir matkap kullanın.
 • Ayrıca, eğer fenerinizi asmak istiyorsanız altında da birkaç delik açın. Bu hazır olduğunda, bir ip ya da tel ekleyin ve istediğiniz yere yerleştirin.
 • Son olarak, içine bir mum ya da küçük bir ampul yerleştirin.

2. Kağıt Torbalar İle Yapılan Dış Mekan Fenerleri

Asılmış kağıt fenerler

Kağıt torbadan fenerlerin bir dezavantajı diğerlerine nazaran daha tek kullanımlık olmalarıdır. Ancak, özel bir durumda hızlıca aydınlatma sağlamak için iyi bir seçenektirler. Buna ek olarak, çevreyi daha romantik ve güzel kılarlar.

Hazırlanışı

 • Aslında, mağazadan bu kağıt torbaları satın alabilirsiniz. Ancak, eğer tercih ederseniz, bunları kendiniz de yapabilirsiniz.
 • Bunu yapmak için bazı geri dönüştürülmüş kağıt torbalar, kum, makas, kalem ve LED ışıklara ihtiyaç duyacaksınız. Sonrasında, torbanın üstüne kalemle bir tasarım çizin.
 • Tasarımı kesin, ancak altında kum ile doldurmak için yer bıraktığınızdan da emin olun.
 • Son olarak, LED mumları içine koyup fenerlerinizi istediğiniz yerlere yerleştirin.

3. Cam Kavanozdan Fenerler

Kavanozlarla yapılmış iki fener.

Dış mekan fenerleri yaparken çok kullanışlı olabilecek bir diğer geri dönüştürülebilir materyal de cam kavanozlardır. Bu, başka tasarımlar eklediğinizde zarif ve romantik görünür. Bu fikir size iyi geldi mi? Hadi yapalım!

Yapılışı

 • Öncelikle cam kavanozları iyice temizleyin ve içlerine bir avuç çakıl ya da taş koyun. Eğer istiyorsanız bunları tuz, mercimek ya da diğer herhangi bir tahılla da doldurabilirsiniz.
 • Sonrasında içine, tercihen sivrisineklerden kurtulmanızı sağlayacak, bir mum koyun.
 • Son olarak, farklı tasarımlar ekleyebilirsiniz: bunları boyayabilirsiniz, dantel ekleyebilirsiniz, ya da etrafına bir kurdele bağlayabilirsiniz. Ayrıca, etraflarına bir ip ekleyerek asılı fenerler de yapabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Cam Şişelerle Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır

4. Ahşap Dış Mekan Fenerleri

Bir sehpanın üzerinde duran ahşap bir fener.

Bazı ahşap parçaları ile çok güzel dış mekan fenerleri yapabilirsiniz. Hatta, bu son derece çok yönlü olduğu için bu fenerleri farklı şekillerde bile yapabilirsiniz: kareler, üçgenler, ve daha fazlasını yaratabilirsiniz. Hepsi yaratıcılığınıza dayanıyor.

Hazırlanışı

 • Tercih ettiğiniz kalınlıktaki birkaç ahşap parçasını toplayın. Buna ek olarak, bir tahtayı da birkaç parçaya bölebilirsiniz.
 • Sonrasında fenere şeklini verin ve parçaları çiviler ya da ahşap tutkalı ile birleştirin.
 • Fenerin dışını kumaş ya da renkli kağıtlarla kaplayın. Ancak, kağıdın o kadar da uzun süre boyunca dayanmayacağını unutmayın.
 • Son olarak içine bir mum ya da ampul ekleyin.

5. Akvaryumlardan Yapılan Dış Mekan Fenerleri

Cam kaselerden yapılmış fenerler.

Daha zarif ve orijinal fenerler mi istiyorsunuz? O zaman cam akvaryumlar ile yapılan bu fikri denemekten çekinmeyin. Şekilleri ve boyutları dolayısıyla bahçenizin belirli bölgelerine daha fazla ışık eklemek için mükemmeldirler.

Hazırlanışı

 • Akvaryumların yüzeyini istediğiniz gibi dekore edin.
 • Sonrasında içlerine küçük taşlar, çakıllar, tuz ya da başka herhangi bir küçük element ekleyin.
 • Son olarak içine bir mum ekleyip akvaryumu yeni evine yerleştirin.

Eğer bahçenizin ya da terasınızın geceleri çok karanlık olduğunu düşünüyorsanız bu güzel dış mekan fenerlerinden bazılarını deneyin. Görebileceğiniz üzere bunları yapmak oldukça kolaydır ve bu mekanlara çok özel birer dokunuş eklerler.

İlgini çekebilir ...
Oturma Odası: Geri Dönüşümlü 5 Fikir
Sağlığa bir adımRead it in Sağlığa bir adım
Oturma Odası: Geri Dönüşümlü 5 Fikir

Bugün oturma odanızı geri dönüşümlü malzemelerle dekore etmeniz için size yardımcı olabilecek 5 fikri paylaşmaya karar verdik.