Beden Sağlığı için Faydalı Beş Yiyecek ve İçecek

11 Mart, 2019
Bize çeşitli gıdaların sağlığımız için zararlı olduğu söylenmişti. Ama son birkaç yıl içerisinde yapılan sayısız çalışma; bu yiyeceklerin beden sağlığı için o kadar da zararlı olmadığını hatta tam tersine sağlığımız için yararlı olup bizi çeşitli sorunlardan koruyabileceğini ortaya çıkardı.

Bu gıdaların arasında, beden sağlığı açısından mucizevi etkileri olan çikolata ve yeşil çay da bulunuyor. Yine de bazı yiyecekler üzerinde hala çok konuşulmuyor, ama onlar da aynı derecede yararlı olabilirler.

Yapılan son çalışmalar…

Pennsylvania, Scranton Üniversitesinden bir grup araştırmacı; patlamış mısırın düşük su seviyesi nedeniyle yoğun miktarda antioksidan içerdiğini keşfettiler.

patlamis-misir

Ama mikrodalga patlamış mısırlarına dikkat edin,  çünkü yüksek miktarda (sağlığa yararlı olmayan) karamelize şeker veya tereyağı içerir ve kalori oranı çok yüksektir. Doğal seçenekleri tercih edin.

Siyah Çay

Çalışmalara göre, siyah çay da beden sağlığı için çok yararlı olabilecek içeceklerden birisi. Günde üç bardaktan daha fazla siyah çay içenlerin damar hastalığı riski %70 daha az. Ayrıca, günde en az iki bardak çay içmek beyin fonksiyonlarını ve dikkati arttırıyor.

Şu da ilginizi çekebilir: 15 Dakikada Bedeninize Enerjisini Geri Kazandırın

Kahve

kahve1

Kahve gün boyunca enerjinizi yüksek tutmanıza yardımcı olur. 2012 yılında yapılan bir çalışma, kahvenin bizi kanserden koruyabileceğini kanıtladı; ancak kahve içerken dikkatli olun, çünkü eğer çok fazla içerseniz sinirleriniz gerilebilir.

Bu çalışmaya göre, günde üç bardaktan fazla kahve içen insanların ağız veya gırtlak kanserine yakalanma riski neredeyse %50 daha az.

Yumurta

Yumurtanın, yüksek kolesterol ile özdeşleştirilmesinden kaynaklı hep bir kötü ünü olmuştur. Ama pek çok uzman, içerdiği yüksek folik asit, kalsiyum, demir ve selenyum sayesinde, sağlık için çok yararlı olabileceği konusunda hemfikirler. Yumurta çok besleyici bir gıdadır, ve sağlıklı bir beslenme düzeninin parçası olabilir.

Yumurta bizim uzun bir süre tok hissetmemizi sağlar. Bu zengin besin, karaciğeri sağlıklı tutmasının yanında hafıza ve beyin fonksiyonları için de çok önemli olan kolin maddesini içerir.

Bu yazımıza da bir göz atın: Bedeninizi Arındıracak 10 Çay

Peynir

peynir

2011 yılında, Copenhagen Üniversitesi’nden araştırmacılar peynir açısından zengin bir beslenme düzeninin kötü kolesterol seviyesine etkisi üzerine bir çalışma yaptılar. Yaptıkları bu çalışmada, daha çok peynir yiyen insanların kötü kolesterolünün yükselmediğini fark ettiler.

Tam tersine, insanlar tereyağı yemeyi bırakıp yerine peynir yemeye başladıklarında kötü kolesterol seviyeleri düştü. Araştırmacılar, bunun nedeninin peynirin, kötü kolesterolü daha iyi kontrol eden kalsiyum açısından daha zengin olması olduğuna sonucuna vardılar.

Tabii ki, bu sadece peynir yiyen bir fanatiğe dönüşmeniz gerektiği anlamına gelmiyor! Unutmayın ki, peynir de içerdiği yağ açısından oldukça zengin ve bu nedenle kontrollü tüketilmesi gereken bir gıda.