Bekar Anne Olmak: Sizi Neler Bekliyor

Tek ebeveynli aileler her zaman olmuştur. Çocuk yetiştirmek oldukça zor bir şeydir. Tek başına çocuk yetiştirmek ise çok daha zordur. Zor olacak evet ama bekar bir ebeveyn olarak hala mutlu çocuklar yetiştirebilirsiniz.
Bekar Anne Olmak: Sizi Neler Bekliyor

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bekar anne olmak hiç kolay değildir. Fakat, her zaman bekar anneler olmuştur. Bu muhteşem kadınlar çocuklarını kendi başlarına ya da çok az yardım alarak yetiştirir ve eğitirler. İleride de mutlu ve sevgi dolu yetişkinler olan, mutlu ve sevgi dolu çocuklar yetiştiren milyonlarca bekar anne vardır.

Bekar Anne Olmak

Annelik, kadın olmanın harika bir parçasıdır. Fakat aynı zamanda bu oldukça karmaşık da olabilir. Eğer eşinizin yardımına güveniyorsanız, annelik daha katlanılabilir olabilir, ancak bu durum her zaman böyle değildir.

Zehirli bir ilişki çocuklara pek de iyi örnek olmaz. Bebeğin babasından ayrılmalarına rağmen çocuklarını doğurmaya karar veren birçok kadın vardır.

bebeğiyle uzanan anne

Ayrıca sorumsuz erkekler tarafından terk edilmiş kadınlar da vardır.

Her ne kadar bekar anne olmak önceden yaptıkları planlarına dahil olmasa da, ve bu durum onları oldukça korkutsa da, birçok kadın sevgi ve cesaretle bu zor görevi üstlenir.

Kadınlar arasında daha da popüler hale gelen bir diğer şey ise kadınların kendi başlarına anne olmaları için suni döllenme yöntemine başvurmalarıdır. Bu kadınlar ilişkilerinde hayal kırıklığına uğramışlardır ya da doğru kişiyi bulamamışlardır ve biyolojik saatleri işlemektedir.

Durum ne olursa olsun, bekar anne olma kararını almak, zorlukları ve ödülleriyle birlikte gelir.

Bekar Anne Olmanın Zorlukları

Çocuğunuzu kendi başınıza büyütmeye karar verdiyseniz artık siz de bir bekar annesiniz. Bir babanın eksikliği çocuklarınızın hayatında asla bir leke olmamalıdır. Sorunlar olacaktır, ama hepsi çözülebilir. Sağlıklı, sevgi dolu ve mutlu çocuklar yetiştirme gücüne sahipsiniz.

Tabii ki bir partnerinizin olduğu durumdan daha zor olacak, ama imkansız değil. Bekar annelere önerilebilecek temel şeyler şunlardır:

Destek Ağınızı Organize Edin

Çok büyük ihtimalle, tamamen yalnız değilsinizdir.

Hamileliğiniz, doğum anınız ve çocuğunuzu yetiştirdiğiniz süreçte sizi destekleyebilecek kişilerin kimler olduğunu düşünün ve bulun. Aileniz, kardeşleriniz, kuzenleriniz ya da arkadaşlarınız sizin destek ağınızdır.

Eşiniz sorumluluklarını görmezden geliyorsa, kendinizi umutsuz hissetmeyin. Etrafınızda anne olacağınız için çok heyecanlı olan bir sürü insan olacak ve bu insanlar ellerinden geldiğince sizi desteklemeye hazır olacaklar.

Bazıları karmaşık görevlerde, bazıları ise daha basit durumlarda size destekleyebilecekler fakat aldığınız her destek bu annelik görevinin çok daha kolay görünmesine yardımcı olacaktır.

İşinizi, Zamanınızı ve Bütçenizi Organize Edin

Çocuğunuzu büyütmenin tüm masrafları sizin cebinizden çıkacak, bu yüzden doğaçlama yapmak için yer yok. Muhtemelen hem çocuğunuz için hazır olacak hem de iş hayatıyla mücadele ediyor olacaksınız.

İşinizin aynı zamanda çocuğunuzla ilgilenmenize izin verebilecek bir iş olduğundan emin olmanız gerekir. Onları anaokuluna ya da okula bırakma ve sonra da oradan alma, ev ödevlerinde yardımcı olma, doktora götürme gibi görevleri yerine getirebilmelisiniz.

masada resim yapan anne kız

Bu sebeple, bütçenizi hesaplarken hastane, yiyecek, kıyafet, eğitim ve tabii ki tatil ve eğlence masrafı gibi şeyleri dikkate alması gerekecektir.

Kendinizi yıpratmadan, zamanlamanızı yapmalısınız. Sorumluluklarınızı yerine getirmek ve aynı zamanda eğlenmek için yeterince zamanınız olduğundan emin olun. Dahası, işler umduğunuz gibi gitmediğinde, çok fazla sabrınızın olması gerekmektedir.

Bugün yapmadıklarınızı yarın yapabilirsiniz.

Kendinizi Büyük Soru İçin Hazırlayın

Çocuğunuz babası ile ilgili soru sorduğunda rahatsız hissetmekten kaçının. Bundan etkilenmeniz ya da daha da kötüsü; çocuğunuzun bundan etkilenmesi hiçbir işe yaramaz.

Suni döllenme yoluyla hamile kalma kararı aldıysanız, çocuklarınız nereden geldiklerini sorduklarında ne kadar doğal bir yanıt verecekseniz, aynı şekilde bu konu hakkında da doğal olarak konuşabilmelisiniz.

Eğer eşiniz sizi terk ettiğinde ya da vefat ettiyse, bunalmış hissetmeden konuşabilmeniz gerekir. Bu zaman alacak, fakat elbet acı ya da öfkeyle konuşamayacağınız bir noktaya varacaksınız .

Unutmayın, çocuklarınızın babası hakkında, hatta direkt olarak çocuklarınızla bu konu hakkında konuşmak zorunda kalacağınız pek çok zaman olacaktır.

Kötü Konuşmaktan ya da Suçlamaktan Kaçının

Çocuğunuzun babası ile talihsiz bir ilişki yaşadıysanız, sinirli olmaktan, bıkkınlıktan ya da kin tutmaktan kaçının.

Özellikle de çocuklarınızı bu durum için suçlamaktan kaçının. Çocuklarınızın size karşı bir sorumlulukları yoktur ve ilişkinizin yürümemesinin sebebi onlar değildir.

Çocuklarınızın nereden geldiklerini bilmeye hakları vardır ve onlara mümkün olan en doğru ve tarafsız bilgiyi verme sorumluluğuna sahipsinizdir. Çocuklarınızda babaları hakkında olumsuz izlenimler yaratmaktan kaçının. Hatırlaması zor olsa da, baba çocuğunuzun hayatının %50’sinden sorumludur.

Nereden geldiklerini doğru bir şekilde bilmelerini sağlayın ve kendi kararlarını vermelerine izin verin. Çocuğunuza suni döllenme ile gebe kaldıysanız bu durum özellikle önemlidir. Eninde sonunda, babalarının nerede olduğunu soracaklardır.

Affetmeyi Öğrenin

Söylemesi kolay fakat size terk eden bir babayı affetmeniz oldukça zordur.

Bu zaman alacak bir süreçtir. Başlarda onu affettiğinizi söyleyebilirsiniz fakat gerçekten affetmeniz çok daha sonra gerçekleşecektir.

bekar anne

Eğer eşiniz vefat ettiyse ya da sizi terk ettiyse, yalnızca onu değil; kendinizi de affetmeniz gerekir. Her an olanlardan kendinizi sorumlu hissetmeye başlayabilirsiniz.

O kişiyle bir çocuk yapmaya karar vermiştiniz ve size bu harika fırsatı vererek anne olmanızı sağlayan oydu. Kendinizi bağışlayın.

Affetmeyi öğrenmeniz gerektiği gibi, çocuğunuzun da hem sizi hem de babasını nasıl affedeceğini öğrenmesine yardım etmeniz gerekmektedir. Affetmek, hayattaki en önemli şeylerden biri olan çocuğunuzla aranızdaki yakınlığı sağlayan harika bir sevgi göstergesidir.

Bir Uzmanın Desteğine Başvurun

Bir süper anne her şeyi yapabilecek biri değildir. Süper anne, ne zaman ekstra yardım isteyeceğini bilen annedir. Kendiniz ya da çocuklarınız için psikolojik yardıma ihtiyacınız varsa, yardım aramaktan çekinmeyin.

Çoğu insanın karanlık duygularını gizlemeye çalışmasının birçok nedeni olsa da, bunun size ya da çocuğunuza hiçbir faydası yoktur. Aile terapisi yaşadığınız duygusal zorlukları anlamanız ve çözmeniz konusunda hepinize yardımcı olabilir.

Böyle bir hizmet için bütçeniz yoksa, yerel destek gruplarına, sosyal medyadaki gruplara ya da sosyal merkezler önerebilecek aile danışmanlarına başvurun.

Son Olarak…

Hiçbir zaman bir babanın yerini alamayacak olsanız da, anne olarak yapabileceğinizin en iyisini yapın. Çocuğunuzu bekar bir anne olarak yetiştirmek için iki katı sevgi, sabır, anlayış ve bağlılık göstermelisiniz.

Zor, ama başarabilirsiniz ve çocuklarınız bunun için size teşekkür edecekler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.