Bel Ağrısını Önlemek İçin 3 Sağlıklı Alışkanlık

Vücudumuzun farklı şiddette sakatlanmalara maruz kalma eğilimi daha fazla olan bölgeleri arasında bel de vardır. Bel ağrısını engellemek için günlük yaşamımızda iyi alışkanlıklar benimsememiz gerekmektedir, ancak bunun yanında bu durumu önlemek için farklı tedaviler de vardır.
Bel Ağrısını Önlemek İçin 3 Sağlıklı Alışkanlık

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Bel bölgesi rahatsızlıkları tetikleyen çeşitli yaralanmalara özellikle eğilimlidir. Neyse ki, her bireyin rahatsızlığının nedenine ve bireyin ihtiyaçlarına bağlı olarak bel ağrısını önlemek için yardımcı olabilecek birkaç tedavi türü vardır.

Lumbar bölge torasik ile sakrum kemiği arasındadır. Omurganın son beş omurunu oluşturur ve omurganın en katı kısmıdır. Bu bölgedeki ağrının nedenleri egzersiz eksikliğinden kötü vücut pozisyonuna, aşırı zorlanmaya ve strese kadar pek çok sebep olabilir.

Aşağıda bel ağrısını önlemek için tamamlayıcı tedaviler olarak kullanılabilecek üç metot hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu yazımız da hoşunuza gidebilir: Bel Ağrılarını Doğal Yollardan Azaltmanın Yolları

Bel Ağrısının Ana Nedenleri

Ani ya da hızlı hareketler yapmak, veya aşırı yükler kaldırmak bel ağrısının tipik tetikleyicileridir. Bel bölgesindeki bir ya da birden fazla omur iltihaplanırsa ve zamanında uygun bir şekilde tedavi edilmezse bu kontraktürlere ve fıtıklaşmış disklere yol açabilir. Ayrıca, ilgili hastalıklar arasında osteoartrit ve spondilolistez de bulunmaktadır.

Eğer kalçanızı, bacağınızı, ve hatta ayağınızın ucunu etkileyen şiddetli bir ağrıdan muzdaripseniz muhtemelen fıtıklaşmış bir diskiniz vardır. Diğer yandan, hareketsiz bir yaşam tarzı da genellikle lumbar osteoartrite yol açar. Etkilenen omurların herhangi birinin üzerindeki baskıdan dolayı bir sinir sıkıştıysa spondilolistezden muzdarip olabilirsiniz.

Bel ağrısı ayrıca enfeksiyonlar, romatizma ya da osteoporoz gibi diğer rahatsızlıklar dolayısıyla da ortaya çıkabilir. Benzer şekilde, anksiyete ya da stresli bir günlük yaşam da omurlarda gerginliğe ve dolayısıyla ağrıya neden olabilir.

Bel Ağrısını Önlemek İçin Esneme Egzersizleri

Bel ağrısını önlemek için esneme hareketleri yapan bir kadın.
Kaslarınızı esneterek gerginliği azaltabilir ve bu şekilde bel ağrısını önleyebilirsiniz.

Bel ağrısını önlemenin yollarından bir tanesi düzenli olarak esnemektir.

Gerçek şu ki, bu tür bir sinir bozucu ağrı birden ortaya çıkmaz. Aksine, omurlarınız sizi bir şeylerin yanlış gidiyor olduğu konusunda uyarma eğiliminde olacaktır. Eğer onları yeterince hızlı bir şekilde tedavi etmezseniz acı verici ve etkisizleştirici hale gelebilecek bazı küçük rahatsızlıklar dahi fark edebilirsiniz.

Çoğu esneme egzersizi etkilenen bölgeyi aktifleştirip gevşetmek için yumuşak hareketler yapmayı içerir. Esnemek son derece basittir ve bel ağrısı ve diğer pek çok ağrıyı engellemek için harika bir yoldur.

Öncelikle beliniz için şu esneme egzersizini deneyin: bir sandalyeye oturun ve göğsünüz bacaklarınıza değecek şekilde öne doğru eğilin. Kollarınız yanınızda asılı şekilde durmalıdır, ki omuzlarınız da rahatlayabilsin.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz: Sırt Ağrısı için En İyi Yoga Pozisyonları

Bel Ağrısını Önlemek İçin İyi Nefes Alın

Nefes alma egzersizleri kadar basit bir şey, pek çok vücut ağrısına çözüm olabilir. Uygun bir şekilde durmak ve farkındalıkla nefes almak omurganızdaki gerginliği hafifletmeye yardımcı olabilir.

Andrew Well Arizona Üniversitesi Bütünleştirici Tıp Enstitüsünün direktörüdür. Kendisinin bel ağrısını hafifletmeye yönelik stratejisi 4, 7, 2 nefes alma stratejisidir. Bu; dört saniye boyunca nefes almak, yedi saniye boyunca nefesinizi tutmak ve iki saniye boyunca nefes vermeyi içerir.

Bu tip bir egzersizin işe yaraması için yatmalı ve tüm prosedürü sadece burnunuzdan nefes alarak yapmalı, bunu da günde üç ya da dört kere tekrarlamalısınız.

Güç Antrenmanları İle Bel Ağrısını Engelleyin

Bel ağrısını önlemek için kürek çekme egzersizi yapan bir adam.
Sırt kaslarını geliştirmek doğru bir şekilde durmamıza ve bu bölgeyi daha fazla koruyabilmemize yardımcı olacaktır.

Bu tip bir aktivitenin arkasındaki sebep şudur: belinizin yanındaki kasları güçlendirdiğinizde bel ağrınızı önleme çabalarınız çok daha etkili olacaktır. Ayrıca, karın, omuzlar ve pelvisteki kaslar gibi sırtınızdaki yükü almaya yardımcı olacak kaslar üzerinde de çalışabilirsiniz.

Diğer yandan, spor salonunda egzersiz yaparken bel bölgesine özellikle dikkat etmeniz de çok önemlidir. Bunu yapmak için kalça fleksörleriniz ve dizardı kirişiniz için de egzersizler yapmalısınız.

Durum ne olursa olsun, en iyi tavsiye vücudunuza aşırı yüklenmemek ve başa çıkabileceğinizden daha ağır kilolarda ağırlıklar kullanmamaktır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan fazlasını yapmayın.

Sonuç Olarak

Sırt ağrısını engellemek için günde birkaç kere, özellikle de uzun saatler boyunca oturduktan sonra esnemek hem önemlidir, hem de iyi bir fikirdir. Benzer şekilde, omurganızdaki gerginliği atmak ve rahatlatmak için uygun bir şekilde dinlenmek; kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirmek için ise iyi beslenmek elzemdir.

Son olarak, ağırlık kaldırmasanız bile ani hareketler yapmanın lumbar omurları ciddi bir şekilde yaralayabileceğini hatırlamak önemlidir. Özellikle de ağır yükler kaldırıyorsanız bu tip yoğun ya da ani hareketler yapmaktan kaçınmanız gerekir.

İlginizi çekebilir ...
Okul Sırt Çantaları ve Sırt Ağrısı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Okul Sırt Çantaları ve Sırt Ağrısı

Okul sırt çantaları ve sırt ağrısı arasında bir ilişki olsa da çözüm sırt çantalarından vazgeçmek değil, onları uygun bir şekilde kullanmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.