Kalça Ağrısını Önlemek İçin 6 Faydalı Tavsiye

Bazı egzersizler oldukça faydalı olsa da, söz konusu kalça ağrısını önlemekse vücudunuzun egzersizlere nasıl tepki verdiğini görmeli ve kendinizi rahatsız hissederseniz onları yapmayı bırakmalısınız. 
Kalça Ağrısını Önlemek İçin 6 Faydalı Tavsiye

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Kalça ağrısı pek çok faktör nedeniyle ortaya çıkabilen yaygın bir durumdur. Kendinizi rahatsız hissediyorsanız veya kalçanızda bir ağrı olduğunu düşünüyorsanız, kalça ağrısını önlemek için vereceğimiz 6 tavsiyeye bir göz atın.

Öncelikle kalça ağrısının tam olarak nerede olduğunu bilmek önemlidir; çünkü bu, oluşma sebebi hakkında değerli ipuçları verecektir.

Rahatsızlık kalçanın dış kısmında, uyluğun üst kısmında veya kıçın dış kısmındaysa o zaman ağrı kas sorunlarıyla ilişkili demektir. Genelde bu tür bir rahatsızlığa kasların, bağ dokuların, tendonların ve eklemi çevreleyen diğer yumuşak dokuların enflamasyonu yol açar.

Kalça ağrısı, sırtın alt kısmı gibi vücudunuzun farklı bölgelerindeki belli hastalıklar ve durumlar nedeniyle de ortaya çıkabilir. En yaygın olanlardan biri artirit veya eklemlerin yıpranması ve aşınmasıdır.

Kalça önemli bir bölgedir çünkü gövdeyle vücudun aşağı kısımlarını birleştirir ve yürürken dengeyi sağlar. Bu yüzden o bölgede gerginlik veya sancı hissederseniz, kalça ağrısını önlemek için aşağıdaki tavsiyelere bakabilirsiniz.

Kalça Ağrısını Önlemek İçin 6 Faydalı Tavsiye

1. Dengeli beslenin

Dengeli bir beslenme programı, kemikleri ve eklemleri güçlendirmek için önemlidir. Balık gibi demir ve fosfor açısından zengin yiyecekleri tüketin çünkü onlar eklemleri güçlendirmeye yardımcı olurlar.

Ayrıca A, C ve D vitamini alımınızı artırın çünkü bu vitaminler kolajen sentezini desteklerler.

Eklem şişkinliğini önlemek için en çok aşağıdaki meyveler ve sebzeler tavsiye edilir:

 • Turunçgiller
 • Mango
 • Ananas
 • Havuç
 • Kavun
 • Çilek
 • Enginar
 • Sarımsak

2. Magnezyum ve vitamin desteği alın

vitamin hapı içen kadın

Magnezyum, kalsiyum, fosfor ve potasyumdan sonra hücrelerde en fazla bulunan dördüncü mineraldir. Enerji üretmenize, proteinleri ve yağları sentezlemenize yardımcı olur. Magnezyum, kasların kasılması ve rahatlaması, sinir sistemi fonksiyonlarının gerçekleşmesi ve metabolizmanızı desteklemek için gereklidir.

Ayrıca glukozamin ve sülfat gibi kalçaların aşınması ve yıpranması için iyi olan bazı vitamin takviyeleri de vardır. Vücudun bu bölgesini ve genel anlamda kıkırdağı güçlendirmek için doğal bir yoldur.

Faydaları hakkında doktorunuza danışın.

3. Kalça ağrısını önlemek için fiziksel aktiviteler yapın

kalça egzersizi çimler kadın

Vücudu sağlıklı tutmak ve kalça ağrısını önlemek için egzersiz yapmak gerekir.

Sabahları köprü egzersizi yapmak gibi basit egzersizler kaslarınızın çalışmasını sağlar ve onları aktif hale getirir. Ayrıca günün geri kalanında duruşunuza da yardımcı olabilirler.

Artrit ve bursit sorununuz varsa yüksek etkili aktivitelerden kaçının. Koşmak ve zıplamak kalça ağrısını kötüleştirebilir çünkü baskı eklemlerin şişmesine yol açacaktır. Bu durumlar söz konusuysa yürümek daha iyi bir seçenektir.

4. Uyluklarınızı güçlendirin

Kalça ağrısını önlemek için uylukları güçlendirmek önemlidir çünkü yürürken ihtiyaç duyduğunuz dengeyi onlar sağlar. Kalçanızda osteoartrit varsa daha fazla destek sağlamak için dıştaki uyluk kaslarınızı güçlendirmeyi deneyin.

İç uyluk kasları da kalçalarınıza güç veren başka bir kas grubunu oluştururlar.

 • Bunu yapabilmek için, sırt üstü uzanın, bacaklarınızın arasına bir top koyun ve sıkın.
 • Bir futbol topu veya ona benzer sıktığınızda çok esnemeyecek bir top kullanın.
masaj kadın kalça ağrısını önlemek

5. Esneme egzersizleri yapın

Kalça eklem duvarının bir parçası olan bursanın üzerindeki kalça kaslarını esneterek bursit nedeniyle oluşan ağrıyı azaltabilirsiniz.

 1. Ağrıya yol açan dizinizin üzerine çökün, dengenizi korumak için sabit bir şeye tutunun.
 2. Bir yandan kalçadaki kasları sıkarken diğer yandan leğen kemiğini ileriye doğru eğin.
 3. Sonra kalçanın ağrıyan tarafının üzerine eğilin (örneğin sağ dizinizin üstüne çöktüyseniz sola doğru)
 4. Kalça kemiğinin üstünde bir gerinme olduğunu hissetmelisiniz.
 5. 30 saniye boyunca gerinme pozisyonunda kalın ve bir veya iki kez tekrar edin.

6. Vücudunuza kulak verin

Artirit veya bursit sorununuz varsa büyük ihtimalle egzersizin ağrıyı yatıştırdığını fark etmişsinizdir. Peki, kalça ağrısı ne zaman egzersizi veya bazı aktiviteleri yapmayı bırakmak için bir işarettir?

Kalçanız belli bir egzersizi yaparken ağrımaya başlarsa ve ağrı saatlerce hatta günlerce geçmezse bu eklemlerinizin dinlenmesi gerektiğinin göstergesidir. Egzersizi yaptıktan sonraki gün ağrı hissetmek normaldir ancak bu ağrı uzun süre devam etmemeli veya kötüye gitmemelidir.

Kalça ağrısını önlemek basittir. Tek yapmanız gereken vücudunuza dikkat etmek ve kaslarınızı ve eklemlerinizi güçlendirmektir. Kalçalar bacaklarınızın desteğidir, bu yüzden gerginliği yok edin ve kalçalarınıza iyi bakabilmek için bu tavsiyelere uyun.

Ne olursa olsun, ağrı güçlü ve ısrarcıysa sağlık uzmanınıza görünmeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Neden Kalçamda Benekler Oluşuyor?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Neden Kalçamda Benekler Oluşuyor?

Bazen ergenlik sivilcelerini tamamen ortadan kaldırmış olsanız bile, rahatsız edici noktaların ortaya çıkabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. • Enfermedades. Artrosis de Cadera. Sociedad Española de Reutamología. Fundación Española de Reumatología.
 • Dolor de cadera. [Online] Available at: www.smo.edu.mx/consulta/descargas/cadera02_dolor_cadera.pdf