Osteoartriti Önlemek için 5 Muhteşem Yiyecek

Lif bakımından zengin bir beslenmenin enflamasyonu ve osteoartritten (kireçlenme) kaynaklanan ağrıyı azalttığını biliyor muydunuz? Bu kronik bir hastalık olsa da semptomlarını azaltabilirsiniz.
Osteoartriti Önlemek için 5 Muhteşem Yiyecek
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Eklemleriniz vücudunuzdaki kemiklerin uç kısımlarında bulunur. Bu eklemler kondillerinizi koruma görevine sahiptir. Ayrıca alt ve üst uzuvlarınızın hareketinde önemli bir role sahiptir. Bu yazımızda osteoartriti önlemek için 5 muhteşem yiyecekten bahsediyoruz.

Eklemleri fazla zorlamak birçok çeşit hastalığa sebep olabilir. Bunların arasında osteoartrit en başta gelir.

Her eklemin arasında kıkırdak bir kısım vardır. Bu da kemiklerinizin birbirine sürtünmesini engeller. Ancak zamanla bu kıkırdakta kademeli olarak azalmalar görülür. Bunun sonucunda da ağrı ve enflamasyon baş gösterir.

Sonuç olarak, hareketleriniz önemli ölçüde kısıtlanır. Bununla beraber çeşitli aktiviteler yapma özgürlüğünüz azalır.

Osteoartrit hakkında konuşmak oldukça zor olabilir. Bununla birlikte, bu rahatsızlığa sahip kişilerin sayısı, hakkında konuşabilen kişilerin sayısından daha fazladır. Bu yoğun acıyı ve getirdiği kısıtlamaları hayal etmek bile kolay değildir. Neyse ki bunu önlemek mümkündür.

Osteoartrit hakkında daha fazlası

osteoartrit hakkında daha fazlası

Bu hastalıktan kaynaklanan ağrılar enflamasyon süreciyle ilgilidir, dokuların aşınmasıyla değil. Halbuki, hücre aşınmasının başlıca reaksiyonu şişkinliktir.

Buna rağmen, osteoartrit bazı dönemlerde ağrılı olmaz (aniden bir rahatsızlık hissettiğiniz zamanlar dışında).

Bu konuda belirleyici faktör her bireyin acıya karşı duyarlılığıdır çünkü herkesin vücudu farklıdır. Aynısı acı toleransı için de geçerlidir. Bir diğer deyişle, acıya dayanıklılık hastanın duyarlılığına göre değişir.

Etkisini geceleri gösterse de rahat uyumanıza herhangi bir şekilde engel olmaz. Osteoartritin ilginç tarafı ise rastgele zamanlarda ortaya çıkması ve çoğunlukla değişken olmasıdır.

Osteoartriti önlemek için en iyi yiyecekler

Beslenme en önemli alışkanlıklarınızdan biridir. Bunun sebebi sağlığınıza doğrudan etki etmesidir. Beyninizden kalbinize kadar her şeyiniz, hatta saçlarınızın ve tırnaklarınızın görünümü bile beslenmenize bağlıdır.

Osteoartrit de beslenme tercihlerinize göre iyiye ya da kötüye gidebilir. Bu yüzden, bu ikisi arasında ilişki birçok araştırmanın konusu olmuştur.

Bununla birlikte, bunun kronik bir hastalık olduğunu da unutmamalıyız.

Bilim camiası bu hastalığı önleyen ve tedavi eden başlıca bileşenin lif olduğunu tespit etmiştir.

Yani işin aslı bazı yiyecekleri beslenmenize eklemekte yatıyor. Bu yazımızda bunlardan bazılarına bir göz atacağız.

1. Enginar

osteoartriti önlemek için enginar

Enginardaki lif bu hastalığı önlemek için harika bir yardımcıdır. Günde yarım kase tüketmek vücudunuza 10.3 gram lif sağlar. 

2. Tam tahıllılar

Tam tahıllıların en iyi lif kaynaklarından biri olduğunu muhtemelen daha önce de duymuşsunuzdur.

Yulaf gevreği, buğday ruşeymi ve mısır gevreği başlıca tam tahıllılardır. Bunlar her zamanki beslenme düzeninizin bir parçası olmalıdır. Ne de olsa osteoartritin semptomlarını tedavi etmek için mükemmeldir.

Günün her saatinde yenebilse de bu besleyici ürünleri kahvaltıda tüketmek en iyisi olacaktır.

3. Fasulye

demir kaynağı fasulye

Fasulye belki de en kuvvetli ve besleyici gıdalardan biridir. Fasulye enfes tadının yanı sıra yüksek miktarda lif içermesiyle de nitelendirilir: bir kase 15 grama yakın lif içerir!

Bu bileşene ek olarak, fasulyede kalsiyum, magnezyum, potasyum ve demir gibi mineraller de bulunur. Bunlar eklemleri ve kıkırdakları güçlendirmek için harika besin maddeleridir.

Beslenmenize fasulyeyi eklemek için her hafta en az iki defa pişirebilirsiniz.

4. Ahududu

Söz konusu lif olduğunda meyveler de önemli bir lif kaynağıdır. Biz bu durumda ahudududan bahsediyoruz. Bir kasesi size yaklaşık 8 gram lif sağlar.

Ayrıca, bu ufak meyve önemli miktarda kalsiyum ve potasyum içerir. Bunlar osteoartriti önlemek için faydalı besin maddeleridir.

5. Bezelye

bezelye ve osteoartrit

Bezelye, antioksidan özelliğiyle osteoartriti önlemekte etkili yiyecekler listesinden ayrı tutulamaz. Bir kase bezelyede yaklaşık 16 gram lif vardır. Ayrıca bezelye, yüksek demir içeriğiyle lifin yanına çok yakışıyor.

Maalesef osteoartrit dejeneratif bir hastalıktır. Bunu tedavi etmek için günümüzde bilinen herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, farklı yöntemler kullanmak ve farklı bir beslenme benimsemek  osteoartriti önlemek ve tedavi etmek için  en etkili yollardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Clinton CM, O’Brien S, Law J, Renier CM, Wendt MR. Whole-foods, plant-based diet alleviates the symptoms of osteoarthritis. Arthritis. 2015;2015:708152. doi:10.1155/2015/708152
  • Dai Z, Niu J, Zhang Y, Jacques P, Felson DT. Dietary intake of fibre and risk of knee osteoarthritis in two US prospective cohorts. Ann Rheum Dis. 2017 Aug;76(8):1411-1419.
  • Alamgeer, Hasan UH, Uttra AM, Qasim S, Ikram J, Saleem M, Niazi ZR. Phytochemicals targeting matrix metalloproteinases regulating tissue degradation in inflammation and rheumatoid arthritis. Phytomedicine. 2020

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.