Bel ve Kalçanızı Küçültmek İçin 5 Pilates Egzersizi

Bel ve Kalçanızı Küçültmek İçin 5 Pilates Egzersizi

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Pilates egzersizleri belimizde, kalçamızda ve kaslarımızda biriken yağı yakmak için harika bir yöntemdir. En etkili hareketleri öğrenmek için okumaya devam edin! Yağ kalça, bel bölgesi ve kaslarımızda daha çok birikir.

Bu problem gerek genetik nedenlerden gerek kötü alışkanlıklardan, kadınlarda daha çok görülür. Bu yağ birikimi hem özgüvenimizi etkiler hem de fiziksel sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yağ birikimini önlemek için, ne yazık ki yapabileceğiniz tek bir şey yok. Bu sorunu ortadan kaldırıp, memnun edici sonuçlar elde etmek için, bu soruna neden olabilecek şeylere istikrarlı bir şekilde dikkat etmeliyiz. Bu yazımızda size özellikle kalça ve bel bölgeleri ve kaslarda biriken yağları azaltabileceğiniz bir Pilates egzersizinden bahsedeceğiz.

Bacak kaldırma

bacak kaldırma egzersizi

Bu egzersiz sırasında dengenizi korumanız ve odaklanmanız çok önemlidir. İlk olarak, yan tarafınız üzerine uzanın, kolunuzu başınızın altına destek olacak şekilde yerleştirin ve bacaklarınızı gererek yan yana uzatın.

Üstteki bacağınızı gergin bir şekilde havaya kaldırın; bu hareketi yaparken sırtınızı bükmekten kaçınmalı ve karın kaslarınızı germelisiniz. Yapabileceğiniz başka bir egzersiz de, ellerinizle kendinizi destekleyerek bacağınızı üst gövdeniz ile düz bir çizgi oluşturacak şekilde gerip uzatmak.

Bu iki hareketten hangisini seçerseniz seçin, her biri 5er saniye sürecek şekilde toplam 20 kere tekrarladıktan sonra öbür bacağa geçmelisiniz.

Makas

makas egzersizi

Bu pilates egzersizinde sırtüstü uzanıp, bir bacağınız yerde gergin dururken öbür bacağınızı havaya kaldırın. Bacağınızı sırtınızı yerden kaldırmadan kaldırabileceğiniz kadar yükseğe kaldırın. Bir bacağınızı yavaş bir şekilde 10 sefer kaldırdıktan sonra öbür bacağınıza geçin.

Yan tekme

yan tekme egzersizi

Bu hareket için, sırtınızı düz tutması için dirseğinizi kırarak yan tarafınız üzerine yatmalısınız. Bacaklarınızı kalçanızdan kaldırmalısınız; bu hem dengenizi korumanızı sağlar hem de bel bölgenizi korur. Kalçanızı veya sırtınızı hareket ettirmemeye çalışın, hareket etmesi gereken tek şey gergin bir şekilde duran bacağınız.

Denizkızı

denizkızı egzersizi

Bu hareket bel bölgesindeki yağları yakmak ve omurganızı esnetmek için harika bir harekettir. İlk olarak bacaklarınız sol tarafınızda kalacak şekilde yere oturun, sırtınız düz durmalı ve karın kaslarınızı germelisiniz.

Nefes alırken sağ kolunuzu yavaşça başınızın üstüne doğru gerin. Belinizi de kolunuz ile aynı yöne doğru hafifçe eğmelisiniz. Bir kaç saniye bu pozisyonda durduktan sonra başlangıç halinize dönün. Hareketi 5 sefer bir yöne yaptıktan sonra, öbür tarafa geçin.

Kemer

sırtüstü egzersiz

Bu hareket kalça kaslarınızı, bel bölgenizi ve bacaklarınızı çalıştırır. Başlangıç olarak bedeniniz düz olacak bir şekilde yüz üstü yatın. Ardından bacaklarınızı gerip ellerinizle ayak bileklerinizin dışlarını tutun.

Bedeniniz ve kalçanız yerdeyken 2 derin nefes alıp, pozisyonunuzu bozmadan elinizden geldiğince gerinin.

Kollarınızı mümkün olduğunca gergin tutarak ayaklarınızı ve bacaklarınızı havaya kaldırıp, bedeninizi gererken nefes alın. Bacaklarınızdaki gerginliği kaybetmeden başınızı ve göğsünüzü yerden kaldırmaya çalışın.

Gevşeyip tekrar yere yatarken nefes verin. Bu harekete sadece karnınız yerde kalana kadar devam edin. Pozisyonu en az 20 saniye, mümkünse 1 dakika korumaya çalışın ve pozisyonunuzu bozmadan derin derin nefes alıp verin.

Egzersizi bitirmek için yavaşça bacaklarınızı yere indirin ve bileklerinizi bırakın, ellerinizi esnettikten sonra dinlenebilirsiniz.

Daha iyi sonuçlar için

Daha iyi sonuçlar elde etmek için bu egzersizlere ek olarak beslenme düzeniniz gibi diğer etkenleri de gözden geçirmelisiniz.

  • Beslenme düzeninize sebze, meyve, tam tahıl ve balık ekleyin.
  • Cips, kızartma ve gazoz gibi yüksek oranda kolesterol ve yağ içeren yiyeceklerden uzak durun.
  • Günde en az 8 bardak su için.
  • Gün içerisinde ufak porsiyonlardan oluşan bir kaç öğün yiyin.
İlginizi çekebilir ...
Evde Yapabileceğiniz 6 Karın Egzersizi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Evde Yapabileceğiniz 6 Karın Egzersizi

Bu makalede, evinizin rahatlığında gerçekleştirebileceğiniz 6 karın egzersizi hakkında size bilgi vereceğiz. Öğrenmek için mutlaka göz atın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Yamato, T. P., Maher, C. G., Saragiotto, B. T., Hancock, M. J., Ostelo, R. W. J. G., Cabral, C. M. N., … Costa, L. O. P. (2016). Pilates for low back pain. Sao Paulo Medical Journal. https://doi.org/10.1590/1516-3180.20161344T1
  • Johnson, E. G., Larsen, A., Ozawa, H., Wilson, C. A., & Kennedy, K. L. (2007). The effects of Pilates-based exercise on dynamic balance in healthy adults. Journal of Bodywork and Movement Therapies. https://doi.org/10.1016/j.jbmt.2006.08.008
  • Mostagi, F. Q. R. C., Dias, J. M., Pereira, L. M., Obara, K., Mazuquin, B. F., Silva, M. F., … Cardoso, J. R. (2015). Pilates versus general exercise effectiveness on pain and functionality in non-specific chronic low back pain subjects. Journal of Bodywork and Movement Therapies. https://doi.org/10.1016/j.jbmt.2014.11.009

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.