Bel İncelten Kolay ve Doğal İpuçları

Bel İncelten Kolay ve Doğal İpuçları
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Yazımızda paylaştığımız bel incelten ipuçlarının, özellikle diyet ve spor yaptığı halde istediği sonucu alamayanlar için yararlı olacağını umuyoruz.

Çoğu kişi için bel yağlanması durumu, kilo verdiklerinde dahi devam eder. Karın bölgesi, yağ yakmanın en zor olduğu alanlardan biridir.

Karın ve bel bölgesindeki yağlanma yalnızca beslenmeye  bağlı olan bir durum değildir ve protein eksikliği, bağırsak sorunları, kas gerginliği gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.

Siz de bel bölgesi yağlanması sorunundan muzdaripseniz, yazımızda paylaşacağımız basit ve doğal  ipuçlarına başvurabilirsiniz.

Bel incelten ipuçlarını paylaşırken sorunun neden kaynaklanıyor olabileceğine de değineceğiz. Okumaya devam edin!

Karın Yağlanmasının Nedenleri ve Bel İncelten İpuçları

1) Bağırsaklarda İltihaplanması

Çoğu kişi kabızlık veya benzeri bir bağırsak sorunuyla karşı karşıya kaldığında karın bölgelerinin genişlediğini fark etmezler. Bu duruma özellikle zayıf insanlarda rastlanır.

Bu durumda bel yağlanmasının nedeni, yüzeyin altındaki organlarda bir iltihaplanmayla alakalı olabilir.

Kabızlık, özellikle de günümüzdeki sağlıksız beslenme seçimleri düşünüldüğünde oldukça yaygındır. Her yaştan kadını ve erkeği etkileyen bir durum hâline gelmiştir. Ancak her gün yediğiniz öğün kadar bağırsak hareketinizin olması gerekir.

Bu nedenle, bel incelten ilk ipucumuz bağırsaklarınızı düzene sokmaktır. Eğer kabızlık sorunu yaşıyorsanız, aşağıdaki önerilere göz atmanızı öneriyoruz:

 • Bol lif içeren gıdalar yiyin (meyveler, sebzeler, baklagiller, tam tahıllar, vs.)
 • Aç karna yarım limon suyuyla bir bardak sıcak su için.
 • Öğünlerin dışında da su tüketin.
 • Diyetinize keten tohumunu ekleyin.
 • Magnezyum takviyeleri alın.
bel incelten su ve limon karışımı

Diğer yandan, eğer sık sık ishal oluyorsanız:

 • Yeşil çay için.
 • Agar-agar jelatini yiyin.
 • Laktoza duyarlılığı ve herhangi bir gıda alerjiniz olup olmadığını öğrenin.
 • Ayrıca stres gibi sorunların tedavi edilmesi de önemlidir.

Karbonhidratlar mı, Protein mi?

Kahvaltıda tost, öğle yemeğinde makarna, yanında ekmek, atıştırmalık olarak kurabiyeler, akşam yemeğinde pizza… Günümüzde karbonhidratlar aşırı miktarda tüketiliyor.

Aslında karbonhidratlar size bütün gün boyunca enerji verme avantajına sahip. Ama bu besinleri aşırı miktarda tüketirseniz ve elde ettiğiniz bu enerjiyi kullanmazsanız, alınan kaloriler yağ depolarına dönüşür. Diğer bir deyişle, sizi şişmanlatır.

Ayrıca rafine karbonhidratlar kabızlığa veya şişkinliğe neden olur. Bu nedenle, karbonhidratları az tüketip bunun yerine diyetinize bolca protein katmanızı öneririz.

Her öğünde mutlaka bir miktar protein olmalı. Böylece hem daha fazla kalori yaktıran hem de bel incelten bir ipucudur. 

Peki proteinleri hangi gıdalarla alabilirsiniz?

 • Et
 • Balık
 • Yumurta (özellikle beyazında)
 • Süt ve süt ürünleri
 • Baklagiller
 • Kurutulmuş meyveler
 • Mantar

En İyisi Fazla Yememek

Mide kendisini sizin yediğiniz miktara göre uyarlar. Gerçek şu ki çoğu zaman gereğinden fazla yersiniz. Yemeklerin sonunda bir miktar açlık hissetmeye kendinizi alıştırmak bel incelten pratik bir çözümdür.

Tam olarak doymadan sofradan kalkmak en iyisidir. Bu his kısa sürede geçecektir, çünkü araştırmalara göre açlık hissi yaklaşık 15 ile 20 dakika arasında sürer.

Ayrıca kendinizi yemeğinizi iyi çiğnemeye alıştırmak da önemli. Bu da sizin daha az yemenizi, tok hissetmenizi ve daha iyi bir sindirime sahip olmanızı sağlar.

Buna alışmanın bir diğer yolu da sindirime yardımcı bir infüzyon içmektir. Bu şekilde belinizin büyümesini önlersiniz ve vücudunuz tükettiğiniz yiyecek miktarına alışmaya başlar.

Gazlı İçeceklerden Uzak Durun

Gazlı içecekler vücudunuz için çok zararlıdır. Şişkinlik hissinin yanı sıra araştırmaların gösterdiği gibi uzun vadede kalp-damar hastalıklarına da neden olabilirler.

Bu nedenle gazlı içecek tüketimini azaltmanızı veya tamamen kesmenizi öneririz. Bu şekerli içecekler kilo almanıza yol açar ve sağlığınızı olumsuz etkiler.

bel incelten ipuçları

Sırt Sorunları

Bazı insanların vücutlarına göre fazla büyük bir bel bölgesine sahip olduklarını not etmekte yarar var.

Örneğin, lordoz veya skolyozdan (omurda ileriye veya yanlara doğru çıkıntı veya sapma) muzdarip kişilerin midelerinde daha fazla kas kütlesi veya yağ olabilir, çünkü vücut ağırlığı dengelemek için bir tür doğal bir destek oluşturmaya çalışır.

Bu kişilerin duruşlarını düzeltmeleri için bir tür egzersiz, esneme, yoga, vs. öğrenmeleri tavsiye edilir. Böyle durumlarda koşu veya kardiyo gibi vücudun sıkça zıplamasını gerektiren ağır sporlar tavsiye edilmez.

Umarız bel incelten ipuçları ve tavsiyelerimize uyarak daha sağlıklı olabilirsiniz.

Resimler DorteF, joannova ve Acedip izinleriyle kullanılmıştır. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Murillo, A., Rold, E., & Estrella, P. (2015). Medidas Dietéticas Para El Estreñimiento. Sociedad Española de Endocrinologia y Nutricion.

 • Park, S. K., Lee, T., Yang, H. J., Park, J. H., Sohn, C. I., Ryu, S., & Park, D. I. (2017). Weight loss and waist reduction is associated with improvement in gastroesophageal disease reflux symptoms: A longitudinal study of 15 295 subjects undergoing health checkups. Neurogastroenterology and Motility. https://doi.org/10.1111/nmo.13009

 • Solah, V. A., Kerr, D. A., Hunt, W. J., Johnson, S. K., Boushey, C. J., Delp, E. J., … Wood, S. (2017). Effect of fibre supplementation on body weight and composition, frequency of eating and dietary choice in overweight individuals. Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu9020149


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.