Beslenmenizdeki Potasyumu Neden Azaltmalısınız?

Diyetinizdeki potasyum miktarını azaltmanız gerekiyorsa, bir beslenme uzmanına görünmeniz gerekebilir. İşte profesyonelin önereceği şeyin bir önizlemesi.
Beslenmenizdeki Potasyumu Neden Azaltmalısınız?
Maria Patricia Pinero Corredor

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Maria Patricia Pinero Corredor.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Potasyum ve akşamdan kalma durumundan kurtulmak için faydalarını duymuş olabiliriz. Bir domates veya havuç suyu, birçok insanın başvurduğu seçeneklerdir. Ancak diyette potasyumu azaltma ihtiyacı hakkında çok az şey duyuyoruz. Pek kolay olmayan bir şey… çünkü çoğu yiyecek yüksek miktarda içerir.

Tip 1 diyabet, kronik böbrek yetmezliği, böbrek üstü bezlerindeki değişiklikler veya organ nakillerinin durumu gibi bazı hastalıkların tümü potasyum alımını düşürmeyi gerektirir. Anti-inflamatuar ilaçların ve diüretiklerin kronik kullanımının veya çok yoğun egzersizler bile bu mineralin alımının azaltılmasını gerektirir.

Diyette azaltmak için potasyum içeriği daha az olan besinleri seçmek, aynı zamanda bunlardan kaçınmak için değeri yüksek olanları da tanımak gerekir. Ek olarak, onu çıkarmak ve ortadan kaldırmak için bazı mutfak teknikleri vardır.

Bu konuda yardıma ihtiyacınız olan bir durumdaysanız, mükemmel makaleyi buldunuz! Bu yüzden fırsatı kaçırmayın ve diyetinizde daha az potasyumla nasıl besleneceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Potasyum nedir ve görevleri nelerdir?

Ulusal Böbrek Vakfı, potasyumun çok çeşitli gıdalarda bulunan bir mineral olduğunu açıklıyor. Bu nedenle, iyi beslenen sağlıklı bir insanda eksiklik yaşanması zordur.

Sodyum, kalsiyum ve magnezyum ile birlikte elektriği iletmeye yardımcı olduğu için elektrolit olarak da bilinir. Kalp atışı, sinir fonksiyonu ve kas kasılmasının korunmasına yardımcı olduğu için önemlidir. Ayrıca hücrelere besin akışını teşvik eder.

Böbrek kan seviyelerinin düzenlenmesine katılır, ancak bu organ hastalandığında onu dengelemede başarısız olur. Bu nedenle böbrek hastalığında kandaki potasyum içeriğini artırabilecek bazı gıdaları sınırlamak gerekir.

Çok yüksek konsantrasyonlar tehlikeli olabilir ve oluşursa hasta uyuşukluk, karıncalanma ve güçsüzlük hissedebilir. Aksine, düşük seviyeler düzensiz kalp atışına ve hatta kalp krizine neden olabilir.

Diyetinizdeki potasyum nasıl azaltılır?

Bilmeniz gereken ilk şey, hangi yiyeceklerin en düşük miktarda potasyum içerdiğidir. Ve bundan sonra, hangilerinin konsantrasyonu yüksek ve orta düzeydedir. Yemek hazırlarken bazı teknikler daha az yememize yardımcı olur.

Potasyum meyvelerde ve pişmemiş taze sebzelerde önemli miktarlarda bulunur. Özellikle kabuğunda ve yenilebilir saplarında.

Ulusal Böbrek Vakfı ayrıca potasyum açısından zengin gıdaların porsiyon başına 200 miligramdan fazla içeren gıdalar olduğunu belirtmektedir. Bu yüzden yediğimiz miktarlara dikkat etmek önemlidir.

Düşük potasyumlu gıdalar

Bu yiyeceklerin porsiyonları 150 miligramdan daha azını içerir. Bir porsiyon, 1/2 fincan taze veya pişmiş sebze veya meyvedir. Bazı durumlarda bu miktara ulaşmak için porsiyon boyutu daha yüksek olabilir.

Bundan daha fazlasını yerseniz, onu yüksek potasyumlu bir gıda haline getirme riskiniz vardır:

 • Elma: meyve suyu veya püre.
 • Kırmızı meyveler: kiraz, yaban mersini, böğürtlen, ahududu ve çilek.
 • Kayısı ve konserve suyu.
 • Üzüm ve onların suyu.
 • Meyve kokteyli.
 • Narenciye: greyfurt gibi. Mandalina portakalları: bir küçük porsiyona izin verilir.
 • Armut: taze olduğunda, bir küçük armuta izin verilir. Konserve, yarım bardak tavsiye edilir.
 • Şeftali: tazeyse, küçük bir tane. Ancak konserve yapıldığında şurupsuz olarak yarım bardak tüketilmelidir.
 • Ananas ve suyu.
 • Karpuz: Bir fincan 150 miligram sağlar.
 • Sebzeler: 1/2 su bardağı yonca filizi, lahana, karnabahar, pişmiş havuç, taze veya dondurulmuş mısır, salatalık ve patlıcana izin verilir. Aynı porsiyon marul, soğan, maydanoz, bezelye, beyaz mantar, su teresi, sarı kabak, ravent ve kestane konservesine de izin verilir. Kuşkonmaz ile 6 adet ve 1 sap kerevize izin verilir.
 • Diğer yiyecekler: yarım kase makarna, pirinç, kepekli unlu mamüller, fındıksız ve çikolatasız kekler ve kurabiyeler. 230 ml kahve ve 450 ml çaya izin verilir.
Potasyum oranı düşük yiyecekler.
Genel olarak, meyve ve sebzeler taze olduklarında potasyum bakımından düşüktür. Konserve sürümler değildir.

Orta derecede potasyum değeri olan besinler

Bu yiyecekler, 1/2 fincan porsiyon başına 150 ila 250 miligram potasyum içerir. Bu miktarlara eşdeğer farklı porsiyon boyutları da aşağıda listelenmiştir:

 • Baklagiller: 1/4 fincan pişmiş bezelye bu miktarları sağlar.
 • Sebzeler: pişmiş lahana, taze domates ve 45 gram (2 ons) pişmiş pazı tavsiye edilir.
 • Meyveler: 1 orta boy guava. 100 gram (4 oz) porsiyonlarda üzüm ve 150 ml elma suyu.
 • Kuruyemiş: 20 ila 30 gram (yaklaşık 1 oz) badem, fındık, ceviz, yer fıstığı ve 1/4 fincan taze hindistan cevizi.
 • Ayçiçeği tohumları: 1/4 su bardağı tavsiye edilir.
 • Tofu: Bir soya fasulyesi türevi olarak, 1/2 fincan 250 miligramdan daha azını sağlar.
 • Bira mayası: 1 çay kaşığı.

Yüksek potasyumlu gıdalar

Aşağıdaki yiyeceklerin 1/2 fincan porsiyonu 250 miligramdan fazla potasyum içerir. Bazı durumlarda, porsiyon boyutu değişir:

 • Meyve ve meyve suları: kavun, muz, incir, kuru erik, kuru üzüm. 2 adet taze kayısı ve 5 adet kuru yarım, 1/2 ölçü muz, 5 adet hurma, 1 adet orta boy kivi, mango, nektarin veya portakal. 1 orta boy nar ve 1/2 birim papaya. Meyve suları arasında greyfurt suyu, portakal suyu, erik suyu ve nar suyu bulunur.
 • Sebzeler : konserve domates, pişmiş ıspanak, kabak, enginar, kabak, kuru fasulye, haşlanmış pancar, pişmiş brokoli, çiğ Brüksel lahanası, yaban havucu
 • Diğer yiyecekler: çikolata, granola, kepek, tam tahıllar, 1 yemek kaşığı melas, fındık ve tohumlar, tuz ikameleri, 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi, yoğurt.
 • Et, süt ve süt ürünleri: 1 porsiyon 150 gram (6 oz) et ve 1 bardak süt birlikte 1000 miligram potasyum sağlar.

Ayrıca bu yazımızı da okuyun: Potasyum Eksikliğinin 4 Belirtisi

Gıdalardaki potasyumu azaltma teknikleri

Hospital Clínico Universitario de Valladolid, diyette potasyumu azaltmak için bir dizi tavsiyede bulunuyor. Bunu yapmak için, mineralin yiyeceklerden çıkarılmasına yardımcı olacak mutfak teknikleri uygulanır.

Islatma

Potasyum, diğer mineraller gibi suda iyi çözünür. Bu şekilde, onu yiyeceklerden çıkarmak için bol sıvıya batırılması tavsiye edilir.

Bunun için gıdanın su ile temas yüzeyi arttırılmalıdır. Bu nedenle kabuğu soyulmalı ve küçük küpler halinde kesilmelidir.

Islatma süresi gece boyunca 8 ila 12 saat arasında olmalıdır. Ayrıca su 2 veya 3 kez değiştirilmelidir.

Potasyumun ekstraksiyonunu kolaylaştırmak için, yiyeceğin sonraki hazırlanması buna izin verdiği sürece, 40 ila 50 santigrat derece (105 ila 120 Fahrenheit) arasında orta derecede sıcak su kullanılabilir. Bu, gıdaya nüfuz etmeyi ve potasyumun çıkarılmasını kolaylaştırır.

Çift pişirme

Potasyum içeriğini yarı yarıya azaltmak için yemeğin bol suda (sebze miktarının 5 katı) pişirilmesi tavsiye edilir. Kaynayınca pişirme suyu değiştirilmelidir.

Bundan sonra yeni su ekleyin ve işlemi tekrarlayın. Yemek hazır olduğunda, suyu atmaya devam edin.

Ayrıca, pişirme suyunun diğer müstahzarlar için temel stok olarak kullanılmaması önemlidir. Bu çorba ve soslarda yaygındır.

suda ıslatılış badem
Islatma, potasyum miktarını azaltır çünkü su, gıdadaki minerali çıkarır.

Diğer öneriler

 • Konserve sebzeler kullanıyorsanız, meyve suyu veya tuzlu su atılmalı ve ardından bol su ile iyice durulanmalıdır.
 • Potasyum daha konsantre olduğu için fırınlama, ızgara veya buharda pişirme yöntemleri de kullanılmamalıdır.
 • Dondurulmuş gıdalar, taze olanlara göre daha az potasyum içerecektir, çünkü çözüldüklerinde hücreleri kıran buz kristalleri, daha kolay çıkarılmalarını sağlar.
 • Potasyum kepekte veya tahılı çevreleyen kabukta bulunduğundan, tam tahıllı gıdalardan ve ekmek veya kraker gibi türevlerinden kaçının.
 • Baharat olarak, tuz yerine otlar veya baharatlar kullanın. Bazı düşük sodyum tuzları aslında potasyum açısından zengindir. Aslında potasyum klorür tuzlarıdır.

Hem düşük potasyumlu hem de orta potasyumlu gıdalarda ıslatma ve çift pişirme teknikleri uygulanabilir. Bu, mikrobesin katkısını önemli ölçüde azaltacaktır.

Ne kadar potasyum alınmalı?

Günlük alınması gereken potasyum miktarı bir sağlık uzmanı tarafından belirtilmelidir. Örneğin, böbrek hastalığı durumunda, nefrolog günlük potasyum miktarını reçete eder ve beslenme uzmanı planı hazırlar.

Farklı patolojiler için ortalama değerler değişir:

 • Kronik böbrek yetmezliği: günde 1560 ila 2730 miligram arasında.
 • Akut böbrek yetmezliği: günde 1170 ila 1950 miligram.
 • Diyaliz: Günde 2340 ila 3510 miligram.
 • Diğer patolojiler: günde 1000 ila 2000 miligram arasında.

Herkes diyetlerinde potasyumu azaltmamalı

Diyetteki potasyum miktarını azaltmak için yapılacak ilk şey, temel durum için gereken ideal yönergeler konusunda bizi detaylandıracak ve denetleyecek bir beslenme uzmanına gitmek ve görmektir. Gerekirse, yiyecekler seçildikten sonra, mineral değerlerini daha da azaltmak için teknikleri uygulayabiliriz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.