Beyin Felci Öncesinde Vücudun Verdiği 8 Uyarı

Beyin felcinin belirtilerini anladıktan sonra, teşhis ve tedavi için bir uzmana görünmelisiniz.
Beyin Felci Öncesinde Vücudun Verdiği 8 Uyarı
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Beyin felci, beyin kütlesinin bir kısmı kan dolaşımında bir arıza nedeniyle öldüğünde ortaya çıkan serebrovasküler bir olaydır. Bir kan damarı patladığında ya da pıhtılaşma yüzünden bloke olduğunda beyin ihtiyacı olan kan akışını ve sinir hücreleri de yeterince oksijen alamazlar.

Bu hastalık, hipertansiyon vakaları, lipit bozuklukları ve tütün kullanımıyla ilişkili olarak dünya nüfusunda artan bir hastalıktır. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkiler.

Ancak ölümle sonuçlanan vakaların yarısından fazlası kadınlarda görülür. Risk, 55 yaşından sonra artar ve yaşanan her on yıl boyunca artmaya devam eder.

En endişe verici yanı, diğer kardiyovasküler hastalıklar gibi, erken tespitin zor olması ve sıklıkla daha yaygın problemlerle karıştırılmasıdır. Belirtiler aniden ortaya çıkabilir; ama hastalar bazen bazı şeylerin doğru gitmediğini hisseder. Teşhis, önleme değildir; ama ciddi etkiler olmadan hayatta kalma olasılığını artırır.

1. Beyin Felci Öncesi Belirtiler: Yüksek Tansiyon

tansiyon aleti

Yüksek tansiyonlu hastalar genellikle içinde bulundukları tehlikeye karşı güçlü bir belirti hissetmezler. Sorun, durum izlenmedikçe bunun ilerleyebileceği ve beyin felci ya da beyin kanaması riskinin önemli derecede artmasıdır.

Yüksek tansiyon, beynin içindeki kan damarlarına zarar vermeye ya da bu kan damarlarını bloke etmeye neden olur,. Böylece damarların patlamasına ya da kan sızıntısına neden olur. Özellikle de önemli risk faktörleri mevcut olduğunda, rutin sağlık kontrolleri yaptırmak önemlidir.

2. Boyun Tutulması

Boyun tutulması stresli bir an, kötü duruş ve aşırı yorulmadan kaynaklı olabilir. Yine de, tıkanmış ya da sızıntı yapan bir damar olma olasılığını göz ardı etmemelisiniz. Eğer çeneninizi göğsünüze değdiremiyorsanız ve ağrının başınıza uzadığını hissediyorsanız, hemen doktorunuza başvurun.

3. Kötü bir baş ağrısı

baş ağrısı çekmek

Baş ağrısı, birçok nedenden dolayı görülebilen yaygın bir belirtidir ve neredeyse her zaman ciddi olmayabilir. Bununla birlikte, belirgin bir nedeni olmadan çok güçlü geldiğinde, bir muayene için hastaneye gitmek en iyisidir.

Yoğun, zonklama yapan baş ağrısı genellikle artmış damar basıncının bir işaretidir ve ciddi vakalarda, yaklaşmakta olan bir inme anlamına gelmektedir.

4. Vücudun bir tarafı paralize olur

Bu durum hipoglisemi olarak da bilinir. Beyin felci geçirmek üzere olan kişilerin arasında yaygın bir belirtidir. Genellikle uyku sırasında olur; ancak bazı durumlarda uykudan biraz önce oluşur. Çoğu zaman tanı koymak kolay değildir; ancak hiçbir koşulda bunu görmezden gelmemek gerekir.

5. Görsel problemler

görmeyle ilgili problemler

Göz sağlığı iyi olan; ancak aniden görüşü bulutlu hale gelen ya da görme azlığı yaşayan bir kişi doktoruna danışmalıdır. Bu belirti çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklanabilir, ancak felç ihtimali göz ardı edilmemelidir.

6. Ani halsizlik

Ani bir enerji kaybı, daima dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Yorgunluk, özellikle de beyindeki normal oksijen akışını kesen hastalıkların ortak belirtilerinden biridir. Beyin felci geçiren insanlar genellikle normalden daha fazla uyur ve bilinçsiz kalabilir.

7. Yürürken ve kolları hareket ettirirken zorluk çekme

bacak hareketinde zorluk

Uzuvların koordinasyonu ile ilgili yaşanan zorluk, beyin felci öncesinde sık görülen bir belirtidir. Herkes bunu deneyimlemese de, bazen ataktan hemen önce meydana gelir. Omuzlarda güçlü, anormal bir ağrı, tıbbi yardım almak için yeterli sebeplerden fazlasını oluşturur.

Şu makaleyi de ziyaret edin: İnmeyi Önleme Yolları

8. Vertigo, baş dönmesi ve kafa karışıklığı

Bunların birçok sağlık probleminin belirtileri arasında olduğu ve neredeyse her zaman ciddi olmadığı doğrudur, ancak doktorunuza danışmak için yeterli sebeplerdir.

Bu belirtilere, özellikle de riski artıran bir çeşit kardiyovasküler problemin varlığında dikkat edilmeli ve tedavileri yapılmalıdır. Sonuç olarak, beyin felcinin zamanında tespit edilmesi kolay olmasa da, felçten önce ortaya çıkabilecek olası belirtileri bilmek en iyisidir. Bu uyarılara dikkat etmek ve acil tıbbi yardım almak trajik sonuçlardan kaçınmanın anahtarıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.