Bilinmeyen ile Yüzleşmek ve Onu Yenmek İçin 5 Anahtar

Beklenmedik durumlar sizi boğmaz, bu yüzden bilinmeyen ile yüzleşmeyi ve onu nasıl etkili ve hızlı bir şekilde yeneceğinizi öğrenmek önemlidir. Bu sayede refah seviyenizi koruyabileceksiniz.
Bilinmeyen ile Yüzleşmek ve Onu Yenmek İçin 5 Anahtar

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Beklenmedik şeyler her zaman olabilir ve hiç kimse size bunları en iyi şekilde nasıl idare edebileceğinizi gösteremez. Bu nedenle, bugün size bu durumları en iyi şekilde idare etmenize yardımcı olacak bilinmeyen ile yüzleşmek ve onu yenmek için 5 anahtarı göstereceğiz.

Örneğin, bir seyahat planladıktan sonra tatil esnasında bir uçuş iptal edilirse, öngörülmeyen olaylar olabilir.

Ayrıca, bir gezi planlamış olabilirsiniz ancak o gün hastalanırsınız. Bu durumlar öngörülemeyen durumlardır ama bu makaleden sonra, onlarla nasıl daha iyi başa çıkacağınızı öğreneceksiniz.

1. Daha esnek olun

bilinmeyen ile yüzleşmek

Bilinmeyenin üstesinden gelip, onunla yüzleşmenin anahtarlarından birincisi daha esnek olmayı öğrenmektir.

Bir tatil planlıyorsanız ya da biriyle çok katı bir biçimde plan yaparsanız, planlamadığınız bir şeyle başa çıkmak sizin için zor olacaktır. İşte bunun üzerine çalışabilmeniz adına bazı ipuçları:

  • Her zaman bir B planınız olsun. Bu şekilde, bilinmeyenle daha iyi yüzleşebilirsiniz çünkü bir yedek planınız vardır.
  • Para biriktirin. Bu şekilde, parayla ilgili beklenmeyen bir şey olursa, kenarda yeteri kadar birikmiş paranız olur. Bu, sadece küçük bir miktar olsa bile, kendinizi daha güvende hissettirir.

Esneklik uygulamanın bir yolu, sahip olduğunuz günlük rutinlerde değişiklikler yapmaktır. Bu şekilde, kendinize karşı çok talepkar ve katı olup olmadığınızı da fark edebilirsiniz.

2. Bazen Bilinmeyen ile Yüzleşmek Gerekeceğini Kabul Edin

Bilinmeyenin üstesinden gelmek ve bilinmeyen ile yüzleşmek için bir başka anahtar, bunu yapmanız gerekebileceğini kabullenmektir. Bunu reddetmek, bir çözüm bulmanıza yardımcı olmayacak.

Beklenmeyenleri kabul ederseniz, sinirlenerek vakit kaybetmezsiniz. Bunun yerine, o enerjiyi bir sonraki adımınızı düşünmek için kullanırsınız.

Sinirlenmek ve şanssızlık yaşadığınızı düşünmek de iyi bir fikir değildir. Kötü bir durumda olmanız için hiçbir sebep yok. Aksine, beklenmeyen koşullarla baş etmek hayatın bir parçasıdır.

3. Öngörülemeyen olaylara yer açın

Bilinmeyenin üstesinden gelip onunla yüzleşmenin üçüncü anahtarı, öngörülemeyen olaylara yer açmaktır. Bu şekilde, gerçekten katı ve talepkar olan bir parçanızla tanışabilirsiniz.

Öngörülemeyen olaylara asla yer bırakmazsanız ve her şeyin kontrol altında olmasını istiyorsanız, bu öngörülemeyen olayların gerçekleştiği zamanlarda çıldırma olasılığınızı artırır.

Her zaman her şeyin kontrol altında olması mümkün değildir. Kontrol edebileceğiniz şeyler olmasına rağmen, kontrol edemediğiniz birçok şey vardır. Bu gerçeğin farkında olmak, bilinmeyene daha iyi bir şekilde bakmanıza yardımcı olacaktır.

4. Bilinmeyen ile Yüzleşmek için Öncelikler Belirleyin

plan yapan kadın

Öncelikleri belirlemek her zaman iyi bir fikirdir. Bu durumlar ortaya çıktığında, kendinize sormanız gerekir: şu anda benim için en önemli şey nedir? Sonra, bu, olumsuz düşünceleri bir kenara koymanıza ve bilinmeyen ilekarşı karşıya kalmanıza odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Bir para cezası aldığınızı ve bu ay paraya sıkışık olduğunuzu hayal edin. Şikayet etmek, kızmak veya bir başkasını suçlamak yerine, para cezasını ödemeyi önceliğiniz haline getirin. Sonra enerjinizi bunu yapmaya odaklayın.

Bu göz önüne alındığında, birkaç farklı seçenek olabilir. Eğer birikmiş paranız varsa, onu kullanabilirsiniz. Öte yandan, diğer şeylere biraz daha az harcama yapmayı deneyebilirsiniz (bir veya iki şeyi feda etmek anlamına gelse bile) veya bir akrabanız ya da dostunuzdan borç alabilirsiniz.

Kısacası, en yüksek öneme sahip sorunları çözmek için harekete geçmek zorundasınız.

5. Sakin kalın

Bilinmeyen ile yüzleşmek için ipuçlarının sonuncusu sakin kalmaktır. Bir şey sizi şaşırtıyorsa, ne yapacağınızı bilmemeniz normaldir. Sonra terlemeye ve paniklemeye başlarsınız. Ancak, bu aslında düşünmenize yardımcı olmaz.

Ayrıca, olabilecek tüm beklentilerinizden kurtulmanız ve en kötü senaryo hakkında düşünmemeye çalışmanız gerekir.

Örneğin, bir önceki bölümde kullandığımız örneği düşünün. Para cezasını ödeyemeyeceğinizi düşünüp durursanız, ödemekte geciktiğiniz için daha fazla ücret ödemeniz gerekir.

Sakin olmanız, yaşadığınız sorunu çözmek için atmanız gereken adımları düşünmenize yardımcı olacaktır. Bu şekilde rasyonel ve güçlü bir şekilde düşünebilirsiniz.

Bilinmeyen ile nasıl yüzleşip onun üstesinden nasıl gelinir? Bilinmeyenler için yer bırakıyor musunuz, yoksa her zaman her şeyi kontrol altında tutmaya mı çalışıyorsunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Alejo Riveros, A, Rojas Arias, P, Pérez-Acosta, AM. PSICOLOGÍA Y ASUNTOS ECONÓMICOS: UNA APROXIMACIÓN AL ESTADO DEL ARTE. International Journal of Psychological Research [Internet]. 2008;1(1):49-57. Recuperado de: http://www.redalyc.org/articulo.oa?id=299023503008
  • Dungan, J. A., Stepanovic, M., & Young, L. (2016). Theory of mind for processing unexpected events across contexts. Social cognitive and affective neuroscience11(8), 1183-92.
  • Wessel, J. R., & Aron, A. R. (2017). On the Globality of Motor Suppression: Unexpected Events and Their Influence on Behavior and Cognition. Neuron93(2), 259-280

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.