Hayatta Çözüme Ulaştıramadığınız Her Şey Size Geri Döner

· 21 Mart, 2018
Sorunlarınızla yüzleşmezseniz, sorunlarınız bu bahsi tamamen kapatana kadar mevcut kalırlar. Hayatta çözüme ulaştıramadığınız her şey size geri döner.

Zarar vermesi muhtemel durumlardan kendimizi sakınma, korkularımıza sırtımızı çevirme ve bizi en çok korkutan şeylerden kaçma eğilimimiz vardır. Bununla birlikte, hayatta çözüme ulaştıramadığınız her şey size geri dönecektir.

Gözlerimizi yumup; hiçbir şey olmamış gibi davranmanın kimseye faydası yoktur. Bizi en çok bizi etkileyen olaylar, çözmemiz gerekenlerdir.

Bunu nasıl yapabiliriz? Bu olayları karşımıza alıp yüzleşmeli ve onların üstesinden gelmek için korkumuzu motive edici bir etken olarak kullanmalıyız.

Bunu da okuyunuz: Hayatın Süreçlerine Saygı Duyun; Tam Olmanız Gereken Yerdesiniz ve Kontrol Sizde

Hayatta çözmediğiniz her şey katlanmış halde geri döner

çölde adam

Çözmediğiniz, yok saydığınız, korktuğunuz her şey size iki katına veya üç katına çıkmış olarak geri dönecektir. Bu hayatın size “Hayır, bu şekilde değil!” deme şeklidir.

Dikkat etmezseniz ve sorunu çözüme ulaştırmazsanız, bir daha ki sefere aynı problemi fakat daha büyük bir ölçekte yaşarsınız.

Bazı örneklere bakalım:

Ana 37 yaşında ve tüm romantik ilişkileri kötü bir şekilde bitti. Sadakatsizlik ve istismara maruz kaldı ve karşı tarafın ilişkideki bağlılığı açısından yoksunluk yaşadı.

Ana’nın problemi nedir?

Ana ilişkilerine terk edilme korkusu ile başlar, ancak her şeyden önce, içinde olmak istemediği ilişkiler içerisine girer. Yalnız kalmaktan korkar ve bu korkunun üstesinden gelene kadar ilişkileri meyvesiz kalmaya devam edecektir.

Pablo ise 28 yaşında ve iş bulamıyor. Birkaç işe girdi, ancak o işlere yalnızca birkaç ay boyunca devam etti, hatta bazıları sadece birkaç gün sürdü. Bir iş görüşmesine gittiği zaman, onu nadiren geri çağırıyorlar.

Pablo’nun problemi, başarısızlıktan büyük bir korku duyuyor olması ve başa çıkması gereken bir şeyin varlığı hakkında onu uyarmaya çalışan bu korkuyu yenene kadar, bu işsizlik devam edecektir.

Bunu da okuyun: Başkalarını Memnun Etmek İçin Yaşamak Gereksiz Bir Fedakarlıktır

Hayata karşı tutumumuz çok önemlidir. Hayatımızın herhangi bir bölümünde bir tıkanmaya neden olan bir korku ya da travma oluştuğu anda zorlanmaya başlıyoruz.

Kaçmanın ne faydası var?

kadın

Bütün bunları bildikten sonra kaçmanın ne faydası var? Korktuğunuz ya da kaçmaya çalıştığınız şeylerden uzak durmak, sizi etkileyen ve sizden uzaklaşmayan bir problemi uzatmanın bir yolu olmaktan başka bir şey değildir.

Yüzleşmediğiniz sürece problem devam edecek ve ona ne kadar çok arkanızı dönerseniz, hayatınızda kendini gösterdiği yoğunluk o derece artacaktır.

Yani kaçmak verimsiz bir davranıştır. Ancak, korkularınızla yüzleşmek de kolay değildir.

Ne yapabilirsiniz?

  • Korktuğunuzu itiraf edin: ondan kaçarsınız, onu yok sayarsınız, ama onu inkar eder misiniz? Korkunuzu kabul etmek önemli bir ilk adımdır.
  • Nereden geldiğini araştırın: ilk kez ortaya çıktıkları anı ve onu neyin tetiklediğini hatırlamaya çalışın.
  • Korkunuza karşı objektif olun: şimdi korkularınıza dışarıdan bakmanın ve kendinize şu soruyu sormanın vakti: “Olabilecek en kötü şey nedir?”
  • Kendinizi maceranın içine atın: en büyük korkularınızla yüzleşmek kendi başına bir deneyim, gerçek bir maceradır. Bu tecrübeyi bizzat kendiniz ret mi edeceksiniz?

Bunu da okuyun: Dakikalar İçinde Korkunuzu Yenip Motive Olacağınız 6 Düşünce

Çözüme ulaştıramadığınız konularla ilgili perspektifinizi değiştirmeye istekli misiniz?

adam ve balon

Yukarıdakilerin hepsini bilerek, uzun süredir acı veren bir yaraya bakmak kadar acı verici olacak olsa bile, çözülebilir bir şeyden korkmaya son vermenin zamanı geldi.

Bununla birlikte, olayların kötüye gitmesi, sizi geride tutan ve bu yarayı daha da büyük bir hale getiren engelleri görmenizi sağlar.

Bütün bunlar yaraya odaklanmanız, dikkat etmeniz ve onu iyileştirmeniz açısından size yardımcı olacaktır.

Yaranın kabuk bağlaması ve açık bir yara olmayı bırakması için bu önemlidir. Bir zamanlar korku yaratan ama şimdi gereksizce devam eden bir şeyi ortalıkta sürüyerek devam edemezsiniz.

Gitmeden önce, bunu da okuyun: Duygusal Yara Ne Kadar Büyük Olursa, Acı da O Kadar Özel Olur

Korku, kaçarak ya da saldırarak olsun, karşılığında hareket etmemiz gereken yakın bir tehlike hakkında bizi uyarır.

Bununla birlikte, omuzlarımızda bu korkuyu taşımaya başladığımızda ve durum anksiyete haline geldiğinde, bize sınırlar yarattığında ve güvensizliklere neden olduğunda bu duruma karşılık vermek gerekir.

Unutmayın ki hayatta çözüme ulaştıramadığınız her şey katlanarak size geri döner. Bu kötü bir şans ya da bir çeşit karma değildir.

Onunla baş etmek sizin elinizdedir. Nasıl mı? Cesur olarak ve korkunun gözlerinin içine bakarak.