Bir Süper Anne Olmak İçin 7 İpucu

Bir "süper anne", aile ve iş sorumluluklarının tümünü dengede tutabilen bir anneden daha fazlasıdır; o, her şeyin yolunda gitmesi için görev dağılımının sağlıklı bir yöntem olduğunun da bilincindedir.  
Bir Süper Anne Olmak İçin 7 İpucu

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Süper anne olmak mümkün mü? Annelik, birçok kadının gündelik hayat ve kariyer sürecinde karşısına çıkan taleplerle birleştiği zaman kesinlikle daha zor bir hal alabilir. Birçok anne için bunu başarmak gerçek bir meydan okuma sayılır.

Süper anne olmak, her şeyle sizin ilgilenmeniz gerektiği anlamına gelmez. Evi düzenli ve temiz tutmak, çocuklara bakmak ve onları yetiştirmek, işe gitmek, bir partneriniz olması ve hala güzel ve sağlıklı hissetmeye zaman bulmak… Tek bir insanın baş edebileceğinden çok daha fazlasıdır.

Bununla birlikte, hala birçok kadının hedefi de tam olarak budur. Sizce de bu, kendimizden çok şey beklediğimiz anlamına gelmiyor mu?

Süper anne olmak için ipuçları

Süper anne olmanın kilit noktası, kendinizi mükemmeliyet fikriyle boğmaktan uzak durmaktır; çünkü, en basit haliyle ortaya koymak gerekirse, böyle bir şey mevcut değildir.

Bu temel önermeden baz alarak, bu yazıda, daha bilinçli bir anne olmak adına gerçekleştirdiğiniz bu yolculukta, başarılı ve mutlu bir şekilde seyahat etmeniz için gerekli olan yedi ipucunu sizinle paylaşacağız.

1. Sevin ve bağışlayın

anne ve çocuk

Ailenize duyduğunuz sevgi son derecede önemlidir. Sonuçta, çocuklar, ebeveynlerinden “Seni seviyorum” cümlesini her zaman duymak ister. Asla fazla söylemiş olmazsınız. Söylemenin yanı sıra, onları sevdiğinizi kanıtlamanız da gerekir.

Nasıl mı? Onlarla birlikte oynamak, ders çalışmak ve bir aile olarak paylaşmak için zaman ayırın. Sağlıklı bir şekilde büyümeleri için ihtiyaç duydukları sınırları koyun ve çocuklarınızla gerekli olan akıcı ve yerinde bir iletişim sağlayın.

Bağışlamak da aile dinamiğinin bir parçası olmalıdır. Hataların yapılacağı birçok nokta vardır. Bununla birlikte, af dilemek ve bir insan olarak olgunlaşmak için bağışlamak, bilinçli anneliğin vazgeçilmez bir parçasıdır.

2. Önemli olana öncelik verin

masa üstü takvim

Gündeminizi organize edin ve önemli olan şeylere öncelik verin ve ilk onlara katılın. Eğer bir iş hakkında çalışmak zorundaysanız ve çocuklarınızı okula götürmeniz gereken zamanı biliyorsanız, verimli olmak ve iş sorumluluklarınızı yerine getirmek için zamanınızı ayarlayın.

Bir birey olarak, sorumluluklarınızı düzenlemeye yardımcı olabilecek teknolojik kaynaklar vardır, kullanın. En acil olanlara öncelik verin ve unutulmaması gerekenleri hatırlayın.

Elektronik işlemler aracılığıyla bankaya yaptığınız ziyaretleri kaydedebilir, e-postanızı düzenleyerek öncelikle önemli olan toplantılarınıza katılabilirsiniz.

3. Ev işlerini organize edin

anne ve çocuk

Ev işleri, ailenin tüm üyeleri tarafından paylaşılan bir sorumluluk bütünü olmalıdır. Eğer görevleri tüm aile üyeleri arasında paylaştırırsanız, evde ihtiyaç duyduğunuz temiz ve hoş atmosfere hep birlikte ulaşabilirsiniz.

Her birey, yaşına, gücüne ve yeteneklerine göre görevler üstlenebilir. Herkesi içine alan, ev ile ilgili görevlerden oluşan bir takvim düzenleyebilirsiniz.

Düzen ve temizlik konusunda takıntılı olmak sağlıklı değildir, tıpkı düzensizlik ve kirlilik konusunda olduğu gibi. Bununla birlikte, maçoluğu destekleyen bir anne olmak konusunda dikkatli olun. Ev içerisinde, baba da ev işi yapsın.

4. Zamanınızı paylaşın

Ev işlerinden ayrı, bir aile olarak birlikte vakit geçirmek adına zaman ayırmanız gerekir. Günde en az bir öğün yemek, TV ve cep telefonları kapalıyken, birlikte yenmelidir. Ailecek yenen yemekler, çocukların ve ergenlerin fiziksel ve duygusal sağlığını destekler.

Her bir çocuğunuz, eşiniz ve elbette kendiniz için zaman ayırın. Bugün yapamadığınızı yarın yapmak amacıyla saklayabilirsiniz; fakat unutmayın ki ertelemek unutmak anlamına gelmemelidir.

5. Gülün ve ağlayın

anne ve çocuk

Aile yaşamında, iyi olan ve çok iyi olmayan duygular vardır. Bir süper anne aile topluluğunu sever ve birlikte olmanın mutluluğunu paylaşır. Zor bir iş gününden sonra gülümseyin; bununla birlikte, aynı zamanda, zor zamanlar geçirirken gözyaşlarınızı eşiniz ve çocuklarınızla paylaşmaktan korkmayın.

Duyguları paylaşmak, hissetmek ve onlara göre davranmak, bir süper annenin çocuklarına verdiği öğretinin bir parçasıdır. Bu konuyu kuram halinde öğrenmektense, çocuklar, her gün annenin verdiği örnekte görürler.

6. Babayı tanıyın

tatildeki çift

Bir süper anne, çocuklarına birlikte hayat verdiği erkeği tanır ve ona değer verir. Ev işi ya da ebeveyne ait bir görev olsun, her neyse partnerinizle paylaşın. Günümüzde, her şeyi yapabilen bir anne figürü yaratıldı, bu da hayatın paylaşıldığı insanın sevgisini ve desteğini kabul etme yeteneğimizi yitirmemize neden oldu.

Eğer anne ve baba ayrıysa, bu durum çocukların da babadan ayrılması gerektiği anlamına gelmez. Babanın ortalıkta olmadığı ve sorumluluklarını yerine getirmediği durumlarda bile, bir süper anne, çocuklarına, babaya karşı kin ya da nefret aşılamaktan kaçınmalıdır.

Bir çift arasındaki ilişki sorunları, çocuklarıyla olan ilişkilerine de zarar vermek zorunda değildir.

7. Kendinize iyi bakın

anne ve çocuk

fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak bu göreve uygun olmanızgerekir.

Ayrıca, çocuklarınızın sağlıklı beslenmesini ve erken yaşta egzersiz yapmaya başlamasını istiyorsanız, bu amaca ulaşmanın en iyi yolu sizin bu konuda bir örnek teşkil etmenizdir.

Kendinizi, bir aile olmanın getirdiği sorumluluklar altında ezilmiş hissediyorsanız ya da zorunlu kıldığı güç durumlardan nasıl kurtulacağınızı bilmiyorsanız, profesyonel yardım almaktan hiç ama hiç çekinmeyin. Zihinsel ve duygusal dengenizin çocuklarınızın refah seviyesi üzerinde çok büyük etkisi vardır.

Tüm süper anneler için son bir fikir

Süper bir anne olmak “süper güçlü” olmak anlamına gelmez. Bilinçli bir anneliğin en gerekli parçası, destek ve yardıma ihtiyaç duyduğunuzu kabul etmektir. Yetkileri devretme zamanı geldiğinde bunu fark etmektir. Bunu kabul etmek ve farkında olmak, çocuklarınızı yetiştirmek için taşıdığınız gerçek gücü yansıtır.

Bu, özellikle, çocuklarını yalnız yetiştirmek zorunda kalan anneler için önemlidir. Unutmayın: size ihtiyacınız olan desteği verebilecek bir yardım eli, bir büyük anne, bir erkek veya kız kardeş her zaman vardır.

Çocuklarınız büyümek için sizin ilginize ve rehberliğinize ihtiyaç duyar. Bir süper anne, destekler, sever, cesaret verir, anlamaya çalışır ve zamanı geldiğinde, çocuğunun kendi kaderini kontrol altına almasını ve kendi kararlarına göre yaşamasını sağlar.

İlginizi çekebilir ...
Anne Çocuk Arasındaki İlişki Nasıl Güçlendirilir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Anne Çocuk Arasındaki İlişki Nasıl Güçlendirilir?

Anne ve çocuğu arasındaki sevginin, gerçek ve koşulsuz olduğu konusunda şüphe yoktur. Güçlü bir anne-çocuk ilişkisine sahip olmak, tüm annelerin rü...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.