Birlikte Tüketildiklerinde Midenize Zarar Veren Yiyecekler

Birlikte tüketeceğiniz yiyecekleri akıllıca seçmek onları daha rahat sindirmenizi, şişkinlik hissi veya aşırı gaz gibi sorunlardan uzak durabilmenizi sağlar. 
Birlikte Tüketildiklerinde Midenize Zarar Veren Yiyecekler
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Pek çok kişi yiyeceklerini hazırlarken farklı tatları ve dokuları olan malzemeleri birlikte kullanmayı sever. Önemsiz gibi görünse de birlikte tüketildiklerinde midenize zarar verebilecek yiyecekler vardır. Temel açıdan bakıldığında, bolca asit üretimine ve reflüye neden olarak şişkinlik hissi yaratırlar. 

Günün hangi saati olursa olsun, aceleniz bile olsa, sindirim sisteminize iyi bakmak ve sağlıklı bir kiloda kalmak istiyorsanız doğru yiyecekleri tüketmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

Son günlerde yemeklerden sonra mide ağrısı, şişkinlik veya ağırlık hissediyor olabilirsiniz. Bugün midenizin sağlığını korumak için birlikte tüketmekten kaçınmanız gereken yiyeceklerle ilgili sizi bilgilendirmek istiyoruz.

Doğru yiyecek birleşimlerinin faydaları

Doğru yiyecekleri bir araya getirdiğinizde, sindirim sisteminizde ve genel olarak vücut sağlığınızda gerçekten de bir iyileşme görülebilir:

 • Yanlış yiyecekler birlikte tüketildiklerinde midenin içinde mayalanırlar. Bundan kaçındığında mide ağrısından, gazdan ve rahatsızlık verici şişlikten kurtulmuş olursunuz. 
 • Vücudunuz daha az toksin üreteceği için daha enerjik olursunuz.
 • Mide ekşimesini önlemiş olursunuz.
 • Besinleri daha iyi bir şekilde özümseyebileceğiniz için bağışıklık sisteminiz daha güçlü çalışır.
 • Kilonuzu daha kolay bir şekilde kontrol altında tutabilirsiniz.

Birlikte tüketmekten kaçınmanız gereken yiyecekler

Proteinler ve karbonhidratlar

çeşitli yiyecekler karbonhidrat meyve

Bu iki yiyecek grubunu parçalayabilmek için hem alkalinin hem de asidik gastrik sıvılarının eksiksiz bir şekilde kullanılması gerekir.

Bu yiyecekleri birlikte tükettiğinizde, birbirlerini etkisiz duruma getirirler. Böylece sindirim sisteminizin normal çalışmasına müdahale eden gerçek bir bomba etkisi yaratırlar.

 • Proteinlerin ve karbonhidratların sindirilme süreleri ve yöntemleri farklıdır. Doğal süreçleri böldüğünüzde, mide ağrısı, sindirim zorluğu ve mide ekşimesi gibi sorunlarla karşılaşırsınız. 

İki tür protein

Bir yiyecekte iki tür proteini bir arada kullanmak, mideniz için çok ağır bir kombinasyonun ortaya çıkması demektir. Böyle bir yemeğin sindirilmesi için gereken zaman normalin neredeyse iki katıdır.

Yiyeceğinizi işleme süresi arttıkça sindirim sisteminiz daha fazla hasar görür. Siz de daha fazla enerji kaybedersiniz. 

 • Bu nedenle örneğin, balığı, tavuğu ve kırmızı aynı öğünde birlikte tüketmek hiç iyi bir fikir değildir.

Protein ve nişasta

nişasta

Bu malzemeleri birlikte tükettiğinizde çok fazla tokluk hissi yaratmaz. Böylece daha büyük miktarda tüketirsiniz. Bu da sindiriminizi yavaşlatır.

Nişasta midenizin içinde mayalanmaya başlar ve protein parçalanır. Böylece bağırsaklarınızda gaz oluşur ve o çok iyi bildiğiniz şişkinlik hissi meydana gelir. 

 • Karbonhidrat ve protein enzimlerine en iyi karşılığı öğünlerinize yeşil yapraklı sebzeleri veya nişasta içermeyen sebzeleri dahil ederek verebilirsiniz.
 • Marul veya tereyle hazırlanmış bir salata bu yan etkileri azaltma konusunda harikadır.

Şeker ve nişasta

Nişasta ve şekeri bir arada tükettiğinizde, ürettiğiniz salyada pityalin isimli madde eksik olur. Bu da nişasta midenize ulaştığında onun sindirimini geciktirir.

Yani nişasta sindirilene kadar şeker midede oyalanır ve sonunda şeker de mayalanmaya başlar.

Mayalanmış şeker ise nişastanın parçalanmasına daha da fazla müdahale eden asitlerin üretimine katkı sağlar.

Şeker ve yağ

çilekler ve çilekli smoothie

İlk etapta öyle gözükmese de şekeri sindirmek yağı sindirmekten daha kolaydır. Bu iki malzemeyi birlikte tükettiğinizde ise sindirim işlemi daha da yavaşlar.

 • Şekerli ekmek, dondurma, smoothie gibi yiyecekler sindirimin bir numaralı düşmanlarıdırlar.
 • Muz gibi meyvelerle yapılan smoothieler en büyük suçlulardandır. Gaza, şişkinlik hissine ve zararlı toksinlerin üretilmesine neden olurlar.

Ayrıca asidik meyvelerle süt ve yoğurt gibi süt ürünlerini karıştırmak da iyi bir fikir değildir. Öksürük, burun tıkanıklığı ve alerji gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olarak sindirim ve bağışıklık sistemi sağlığınızı bozarlar.

Diğer yiyeceklerle birlikte meyve tüketimi

Meyveleri tüketmenin en iyi yolu onları yalnız tüketmek, hiçbir yiyecek tipiyle birlikte yememektir.

Meyvelerde bulunan şeker birlikte tükettiğiniz yiyeceğin mayalanmasını hızlandırır. Bu da sindirim zorluğuna, vitaminlerin ve minerallerin yeterince iyi bir şekilde özümsenmemesine sebep olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ortega FB, Lavie CJ, Blair SN. Obesity and Cardiovascular Disease. Circ Res. 2016 May 27;118(11):1752-70. doi: 10.1161/CIRCRESAHA.115.306883. PMID: 27230640.
 • Freeman CR, Zehra A, Ramirez V, Wiers CE, Volkow ND, Wang GJ. Impact of sugar on the body, brain, and behavior. Front Biosci (Landmark Ed). 2018 Jun 1;23:2255-2266. PMID: 29772560.
 • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019 Mar;73(3):333-344. doi: 10.1038/s41430-018-0295-7. Epub 2018 Aug 30. PMID: 30166637.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.