Biyolojik Geri Bildirim: Stresle Mücadele Etme Tekniği

Biyolojik geri bildirimi hiç duydunuz mu? Bu yazıyı kaçırmayın: Bu makalemizde, streslerini yönetmekle ilgilenenler için bu yöntemin faydalarını tartışacağız.
Biyolojik Geri Bildirim: Stresle Mücadele Etme Tekniği

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Biyolojik geri bildirim hakkında hiçbir şey duymadınız mı? Öyleyse okumaya devam edin. Bu basit bir kavramdır ve sağlık açısından pek çok faydası vardır. Öyleyse, bir süredir stres yaşıyorsanız ve başka hiçbir şey sizin için işe yaramadıysa, denemenin zamanı gelmiş olabilir.

Biyolojik geri bildirim kesinlikle size yardımcı olabilir. Tamam, ama bu kavramın ne olduğunu açıklayarak başlayalım? Bu ne içindir? Vücut fonksiyonlarını ölçmek için vücuda bağlı sensörleri kullanan bir terapi türüdür. Bu, stres seviyenizi belirlemek içindir.

Bunun yardımcı olmasının yolu, vücudunuzun nasıl çalıştığını daha iyi anlamak, böylece stresi yönetebilmenizdir. Daha derine inelim.

Biyolojik geri bildirim nasıl çalışır?

Biyolojik geri bildirim basitçe çalışır. Vücudunuzun belirli yerlerine, örneğin kulak memelerine veya kafa derisine yerleştirilen sensörler, sizinle ilgili bilgiler gönderir. Bunlar daima cildinizle temas halinde olmalıdır.

İlginç olan, aktif olmanız gerektiğidir. Ne anlama geliyor? Biyolojik geri bildirim, hareketsiz yattığınız bir test değildir. Her zaman nasıl tepki verdiğinizin farkında olmak için sonuçları ekranda gerçek zamanlı olarak izleyeceğiniz bir programdır.

Dahası, St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi bunun, vücudunuzla daha önce hiç başaramadığınız türde bir bağ kurabileceğiniz interaktif bir süreç olduğunu vurguluyor.

Daha fazla bilgi edinin: Strese Bağlı Uykusuzluk

Biyolojik geri bildirim yöntemleri

Bunlar kişisel ihtiyaçlara göre uyarlanmıştır ve sağlık sorunlarınıza bağlı olarak, en iyi sonuçlar için birine veya diğerine ihtiyacınız olacaktır.

Bu nedenle, neye ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için kişisel bir görüşme yapmak iyi bir fikirdir. Bunun nedeni, stresin sizi farklı şekillerde etkileyebilmesidir.

Stres yüzünden kötü hisseden kadın
Stres her şeyi etkiler, bu nedenle küçük bir sorun değildir; onu küçümsemeyin.

Beyin dalgaları

Bu, stres nedeniyle migren veya baş ağrısı yaşayanlar için en çok önerilen biyolojik geri bildirim yöntemlerinden biridir. Bir teknisyen, kafa derisine veya şakaklara sensörler yerleştirir ve bir elektroensefalogram sayesinde beyin dalgalarınızı görürsünüz.

Stresin beyninizi nasıl etkilediğini öğrenmenin ilginç bir yolu. Gerçekten de oldukça şaşırtıcı!

Nefes

Başka bir yöntem, stres nefes alma dinamiklerinizi engellediğinde veya boğuluyormuş gibi hissettiğinizde nefes almaya odaklanır. Bir teknisyen, solunum düzeninizin ve sıklığınızın neye benzediğini bulmak için sensörleri karın ve göğsünüze yerleştirir.

Kalp atış hızı

Çok hızlı atan bir kalp (taşikardi) biyogeribildirimde yanıtlar bulabilir. Göğsünüze, gövdenize ve bileklerinize yerleştirilen sensörler aracılığıyla kalp atış hızınızın neye benzediğini ve nasıl değiştiğini öğrenebilirsiniz. Stres sizi vurmadan hemen önce kalbiniz daha sık atmaya, kendi kendini aşmaya başlayabilir.

Kas kasılması

Kramplar, gergin kaslar, kontraktürler, vücudunuzda gerçek hasara yol açabilecek stresin bir parçasıdır ve biyolojik geri bildirim bunu çözebilir.

Bir teknisyen, kasların kasılmasına neden olan elektriksel aktiviteyi yakından gözlemlemek için iskelet kaslarının üzerine sensörler yerleştirir.

Ter bezi aktivitesi

Biyolojik geri bildirim ile ter bezlerinizin aktivitesini gözlemleyebilirsiniz. Bildiğiniz gibi stres nedeniyle normalden fazla terleyebilir veya çok fazla terleyebilirsiniz.

Teknisyen, sensörleri parmaklarınızın etrafına veya bileklerinizin avuç içine yerleştirecek ve vücudunuzun strese nasıl tepki verdiğini analiz edebileceksiniz.

Sıcaklık

Son olarak, biyolojik geri bildirimin başka bir yöntemi de sıcaklığınızı ölçmektir, stresle düşme veya yükselme eğilimindedir. Peki vücudunuzun nasıl tepki vereceğini düşünüyorsunuz? Parmaklarınıza yerleştirilmiş sensörler ile öğrenebilirsiniz.

Biyolojik geri bildirimin faydaları

Şüphesiz biyolojik geri bildirimin sağlığa faydalarını şimdi biraz daha bildiğinize göre hayal edebilirsiniz. Bunları daha ayrıntılı tartışalım. Yukarıda özetlenen yöntemler temel olarak vücudunuzun nasıl çalıştığı ve strese nasıl tepki verdiği hakkında bir fikriniz olmasına yardımcı olur.

Bu sizin için nasıl yararlı olabilir?

Bir stres veya kaygı olayını önceden tahmin etmeyi öğrenmenize yardımcı olabilir, böylece yürüyüşe çıkarak veya başka bir şekilde kafanızı temizlemeye çalışarak nefesiniz üzerinde çalışabilirsiniz. Taşikardi, nefes darlığı, sinirlilik veya baş ağrısı gibi halihazırda başınıza geleceğini bildiğiniz şeylerden bu şekilde kaçınabilirsiniz.

Biyolojik geri bildirim, uyku problemlerini çözmesi ve bazen stresle bağlantılı bulantı ve inkontinansı (idrar veya dışkı tutamama) daha iyi yönetmesi gerekenler için de iyidir. Aslında, bazı çalışmalar kabızlık üzerinde bir etkisi olduğunu bildirmektedir.

Gördüğünüz gibi, vücudunuzu bilmek onu nasıl yöneteceğiniz konusunda daha bilinçli olmanıza yardımcı olacaktır.

Biyolojik geri bildirim ölçümü yaptıran adam
Bir stres etkeni ile karşılaştığınızda vücudunuzdaki değişiklikleri fark ederseniz, stresi yönetmek daha kolaydır.

Biyolojik geri bildirim kontrendikasyonları

Bu tür tedavinin tüm avantajlarına rağmen, kontrendikasyonların olması da normaldir. Mayo Clinic şu konuda uyarıyor:

  • Bu tür bir terapide kullanılan sensörler, hassas ciltte veya hastalığı olanlarda alerji oluşturabilir. Bu nedenle, egzama yaşama eğilimindeyseniz, sizin için güvenli olup olmadığını öğrenmek için önceden doktorunuza danışın.
  • Biyolojik geri bildirim, aritmileriniz varsa, strese nasıl tepki vereceğiniz konusunda size umut verici sonuçlar vermeyebilir. Ayrıca bunu doktorunuzla konuşmanızı tavsiye ederiz.

Biyolojik geri bildirim uygulayıcısı seçmek

Peki bu teknikle ilgileniyor musunuz?

Doğru uygulayıcıyı seçtiğinizden emin olun. Ruhsatları olmalı ve terapist olmalılar. Prosedüre nasıl yaklaşacaklarına dair sahip olabileceğiniz tüm soruları cevaplayabileceklerinden emin olun.

Gördüğünüz gibi, biyolojik geri bildirimin birçok sağlık yararı vardır. Yoksa çoktan denediniz mi?

İlginizi çekebilir ...
Stresin Yol Açtığı Cilt Problemleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Stresin Yol Açtığı Cilt Problemleri

Stresin vücudunuzda cilt sorunlarına neden olabileceğini biliyor muydunuz? Bu yazımızda, sonuçlarını ve nasıl önleyebileceğinizi öğrenin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Aguilar, G. (1984). Biorretroalimentación térmica para el tratamiento de la migraña clásica: Un estudio de línea base múltiple entre sujetos. Revista de Análisis del Comportamiento.
  • Moscoso, M. S. (1983). Perspectiva histórica de la biorretroalimentación. Revista latinoamericana de psicología15(1-2), 11-33.
  • Naranjo Hernández, D., García Freyre, I., & Companioni Acosta, S. (1999). Biorretroalimentación como método terapéutico: Informe preliminar. Revista Cubana de Medicina38(1), 7-12.
  • Adame, Enrique Coss, and Cynthia Fernanda Guerrero Hernández. “La biorretroalimentación en el estreñimiento.” Estreñimiento crónico, síndrome de intestino irritable y enfermedad inflamatoria intestinal: 61.
  • Thomson, S. A. (1983). Los usos de la biorretroalimentación en psicoterapia. Revista latinoamericana de psicología15(1-2), 47-61.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.