Böbrek Ağrısını Rahatlatmak İçin 6 İçecek

Böbrek ağrısını gidermek için bol su içmeniz ve sıvı atılmasını desteklemeniz çok önemlidir. Bu aynı zamanda potansiyel toksinleri de ortadan kaldıracaktır.
Böbrek Ağrısını Rahatlatmak İçin 6 İçecek
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Böbrek ağrınız mı var? Bu yazımızda böbrek ağrısını rahatlatmak için çeşitli yöntemlere değineceğiz. Böbrekler, vücudu temizleme ve onarma görevini üstlenirler.

Böbrekler vücudunuzdaki çeşitli detoks işlevlerini kontrol etmekle görevlidirler ve elektrolitleri dengelemekten kan basıncını korumaya kadar birçok şeyden sorumludurlar. Böbreklerinizde ağrının çeşitli sebepleri olabilir. En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Yaralanma
 • Tümör
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Böbrek damarlarındaki pıhtılar
 • Böbrek taşı
 • Prostatın düzensiz büyümesi
 • Sınırlı akan idrar

Sebebi ne olursa olsun, ağrı çok rahatsız edici ve sınırlayıcı olacaktır. Böbrek ağrısını rahatlatmak için önce doktorunuzla konuşmanız en iyisidir çünkü böbrek ağrısı genellikle kapsamlı bir şekilde ele alınması gereken bir sorunun semptomu olarak ortaya çıkmaktadır.

1. Su

böbrek ağrısını rahatlatmak

Günde 2 litre su içmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuzdur ancak çoğu insan bundan çok daha azını içmektedir. Normal bir günde sorun olmayacak olsa bile, eğer böbrek ağrısı yaşıyorsanız doğru miktarı tüketmeniz önemlidir.

Vücudunuzdaki toksinleri kolayca gidermek için yeterli suyun çok önemli olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, iki litre bütün güne yayılmalıdır. Ayrıca, suyunuzun mümkün olduğunca doğal olduğundan, ilave şeker veya diğer katkı maddeleri içermediğinden emin olmalısınız.

2. Limonlu su

Limon sitrik asit içerir. Bu asit, böbrek taşlarını parçalama ve ortadan kaldırma kabiliyetine sahiptir. Eğer çok fazla kalsiyum alıyorsanız, idrarınızı arıtmanın zorlaşması nedeniyle böbrek ağrısı yaşarsınız.

Bu sorundan kaçınmak için günde bir kez, iki limonun suyunu bir bardak suya sıkıp içmeyi deneyin. İhtiyacınız olmayan daha fazla toksinden kaçınmak için şeker veya başka tatlandırıcılar ilave etmeyin. Bu tedavi, doktorunuz sorunun böbrek taşı olup olmadığını tespit etmesi durumunda özellikle yardımcı olabilir.

3. Isırgan çayı

ısırgan çayı

Doktorunuz böbrek ağrınızın enflamasyondan mı kaynaklandığını söyledi? Bu, böbreklerin idrarı atmada sorun yaşadığı durumlarda ortaya çıkabilir.

Neyse ki, ısırgan otu çayı, böbreklerinizi etkileyebilecek bakterileri ve kristalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu çaydan günde bir bardak içmeye çalışın.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı ısırgan yaprağı (5 g)
 • 1 bardak kaynar su (250 ml)

Hazırlanışı

 • Isırgan yapraklarını suya ekleyin ve 7 dakika demlenmesini bekleyin.
 • Süzün ve bu sıvıyı için.
 • Şeker veya başka bir tatlandırıcı eklemeyin.

4. Kereviz suyu

Kereviz, böbreklerde biriken bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olan antiseptik özelliklere sahiptir. Önceki içecekler size yardımcı olmadıysa böbrek ağrısını rahatlatmak için bu seçeneği deneyin.

 • Kereviz suyu biraz güçlü olmakla birlikte çok etkilidir. Kerevizin tadını pek sevmiyorsanız, su veya limon suyuyla karıştırmayı deneyebilirsiniz.
 • Başka bir seçenekse kerevizi smoothie’lerinize eklemektir. Bu şekilde kerevizi, burada listelenen diğer meyve ve sebzelerle de kombine edebilirsiniz.

5. Nar suyu

nar suyu

Narın hem suyu hem de çekirdekleri, böbrek ağrısı ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde olağanüstü bir seçenektir. Aşırı mineral sebebiyle oluşan böbrek taşlarının dağılımını kolaylaştıran astrenjan özelliklere sahiptir.

Buna ek olarak, bu işlem bolca su içermektedir ve şeker içeriği düşüktür. İsterseniz, haftada iki kez bir bardak nar suyu içmeyi deneyin. Fazla şeker içermese de, yine de tatlı olduğunu unutmayın; kan şekeri düzeylerini yükseltmekten kaçınmak için çok tüketmemeye dikkat edin.

6. Karpuz suyu

Karpuz çok yüksek miktarda su ve potasyum içeren bir meyvedir. Bu iki element fosfat ve karbonattan oluşan taşların parçalanmasında çok yardımcı olabilir. Karpuz suyunu içmenin bir diğer yararı, idrarınızın asitlik seviyesini düzenlemesidir.

 • Böbrek ağrısı için karpuz suyu içmeyi seçerseniz, taze ve şekeri yüksek olduğu için az miktarda tüketmeniz en iyisidir.
 • İdeal olarak, bir bardakta 1 ölçek karpuz suyu 2 ölçek su olacak şekilde birleştirmelisiniz veya smoothie’lerinize ekleyebilirsiniz.

Böbrek ağrısı için diğer ipuçları

Yukarıda listelenen içeceklerin yanı sıra, düşünmeniz gereken ek adımlar da vardır. Bunların en önemlisiyse doktorunuzu ziyaret etmektir.  Böbrek ağrısı yaşamak normal değildir, eğer birkaç günden daha fazla sürdüyse, en iyisi herhangi ciddi bir problemi ortaya çıkarmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bajwa, Z. H., Gupta, S., Warfield, C. A., & Steinman, T. I. (2001). Pain management in polycystic kidney disease. Kidney International. https://doi.org/10.1046/j.1523-1755.2001.00985.x
 • Kregar, G., & Filinger, E. (2005). ¿ Qué se entiende por automedicación. Acta Farm. Bonaerense, 24(1), 130-3.
 • Moraru, D., Bleoanca, I., & Segal, R. (2007). Probiotic vegetable juices. The Annals of the University Dunarea …
 • Perkins, Penelope & Collins, Julie & Clevidence, Beverly & Wu, Guoyao. (2007). Watermelons and Health. Acta Horticulturae. 731. 10.17660/ActaHortic.2007.731.17.
 • Rondon-Berrios, H. (2011). Avances en la fisiopatología del edema en el síndrome nefrótico. Nefrología (Madrid), 31(2), 148-154. http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0211-69952011000200006
 • Yapo, B. M. (2009). Lemon juice improves the extractability and quality characteristics of pectin from yellow passion fruit by-product as compared with commercial citric acid extractant. Bioresource Technology. https://doi.org/10.1016/j.biortech.2009.01.039

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.