Böbrek Taşları İçin Doğru Diyeti Keşfedin

Böbrek taşları idrarda atıkların birikimi yüzünden ortaya çıkan sert kütlelerdir. En yaygın olan türleri aşırı kalsiyum ve oksalattan kaynaklanır. Bugün size böbrek taşları için doğru diyetten bahsedeceğiz.
Böbrek Taşları İçin Doğru Diyeti Keşfedin
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Böbrek taşınız varsa özel bir diyet uygulamanız gerekebilir. Bu nedenle, böbrek taşları için doğru diyeti uygulayabilmeniz için, bu yazımızda size bazı tavsiyelerde bulunacağız. Ayrıca menü örnekleri de vereceğiz.

Ancak, öncelikle, vücudunuzun ne tür taşlar ürettiğini belirlemesi için doktorunuza görünmeniz gerekir. Daha sonra doktor bundan hareket ederek diyetinizde hangi değişiklikleri yapmanızın en uygun olacağını belirleyebilecektir.

Böbrek Taşları Nelerdir?

Böbrek taşları olan insanlar, bunun doğum yapmaktan daha acı verici olduğunu söylüyorlar.

Endülüs Üroloji Derneği başkanı ve Granada Üniversite Hastanesinin lityaz ve minimal invaziv cerrahi birimi başkanı Dr. Miguel Arrabal “Bu doğru. Bu çok keskin bir acı,” şeklinde garanti veriyor.

Vakaların %75’inde vücut böbrek taşlarını kendiliğinden dışarı atar. Ancak kalan %25’lik kısımda taşın boyutu doğal bir şekilde atılmasını engeller ve enstrümantal tedavi gereklidir.

Böbrek taşları, idrarda bulunan kristallerden oluşan sert kütlelerdir. Çoğu insanda idrardaki doğal kimyasal bileşikler taş oluşumunu engeller.

Tüm böbrek taşlarının aynı olmadığını unutmayın. En yaygın böbrek taşı türü kalsiyum ve oksalattan oluşur. Bu nedenle böbrek taşları için bireysel tedavi, taşın türüne bağlıdır.

Çeşitli boyutlardaki böbrek taşları.
Böbrek taşları, idrarda atıkların birikmesi ile oluşan sert kütlelerdir. En yaygın olanları aşırı kalsiyum ve oksalattan kaynaklanır.

Böbrek Taşları İçin Diyet

Taşın türüne bağlı olarak böbrek taşları için doğru diyetin değişebileceğini unutmamak önemlidir. Çoğu zaman, bu durum aşağıdakilerin birikmesinden kaynaklanır:

 • Kalsiyum oksalat
 • Kalsiyum fosfat
 • Ürik asit
 • Sistin

1. Kalsiyum Oksalat Bakımından Zengin Besinler

Diyette fazla oksalattan kaçınmak, esas olarak kalsiyum oksalat taşı vakalarının önlenmesine yardımcı olur. Kalsiyum bu taşların ana nedeni değildir, ancak aşağıdakiler gibi oksalat açısından zengin besinler bu duruma katkıda bulunan bir faktördür:

 • Ispanak
 • Pancar
 • Kakao
 • Pazı
 • Ravent
 • İçecekler
 • Çaylar (siyah çay, yerba mate ya da yeşil çay gibi şeyler)
 • Yer fıstığı
 • Kahve
 • Kabuklu yemişler
 • Deniz ürünleri

Bu yiyecekleri yalnızca küçük miktarlarda tüketmek önemlidir ve mükemmel bir strateji, çift pişirme adı verilen bir yöntem kullanmaktır. Bu, oksalat bakımından zengin sebzeleri iki kez pişirmek ve ilk turdan sonra suyu değiştirmekten ibarettir. Bunu yaparak, yiyecekte bulunan oksalat miktarını azaltırsınız.

2. Böbrek Taşları İçin Diyet: Aşırı Proteinden Kaçının

Et ya da herhangi bir hayvansal ürün gibi proteinlerin aşırı derecede tüketilmesi ürik asit üretimini kolaylaştırır ve dolayısıyla da taş oluşumunu da kolaylaştırır. Bu nedenle kırmızı et tüketiminizi sınırlandırmanız önemlidir. Ayrıca, bu sadece sağlığınız için değil, aynı zamanda gezegenin sağlığı için de iyidir!

Birkaç parça çiğ et.
Çok fazla et ve hayvansal ürün tüketmek de böbrek taşı oluşumunu etkiler. Bunların tüketimini kontrol altında tutmak çok önemlidir.

3. Böbrek Taşları İçin Diyet: Tuz Tüketiminizi Kontrol Edin

Sodyum, tuzun ana bileşenlerinden bir tanesidir ve bu, vücutta tuz birikimini kolaylaştırır. Bu nedenle bundan kaçınmak önemlidir.

Sadece normal tuzdan değil, aynı zamanda tuz bakımından zengin endüstriyel yiyeceklerden de kaçınmalısınız. Örneğin; bulyon küpleri, Worcestershire sosu, soya sosu, genel olarak soslar, donmuş yiyecekler ve fast food buna dahildir. Bu nedenlerden dolayı günde 2,5 gramdan fazla tuz tüketilmemesi tavsiye edilir.

4. C Vitamini Bakımından Zengin Yiyecekleri Fazla Tüketmek

Ayrıca aşırı C vitamini içeren gıdalardan ve takviyelerden de kaçınmalısınız. Bu, özellikle taşlar kalsiyum oksalattan olduğunda geçerlidir çünkü bu vitamin bu taşların oluşumunu destekleyebilir.

5. Alkollü İçecekler

Ayrıca alkollü içecekler tüketmekten de kaçınmalısınız. Bunun nedeni, bu içeceklerin vücudun susuz kalmasına neden olarak böbrek taşlarının oluşumunu kolaylaştırmasıdır, dehidratasyon taşların oluşumlarının ana nedenlerinden bir tanesidir.

Böbrek Taşları İçin Doğru Diyet: Örnek Menüler

Bir kase şehriyeli tavuk çorbası ve bir dilim ekmek.
Hafif bir menü böbrek taşlarının tedavisine yardımcı olabilir. Bir beslenme uzmanı, bunları her hastanın ihtiyaçlarına göre tasarlamaya yardımcı olabilir.

Diyet, taşların önlenmesinde önemli bir rol oynar. İşte böbrek taşı diyeti için size yardımcı olabilecek bazı fikirler. Ancak, herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

İşte bazı fikirler:

Kahvaltı İçin

 • Seçenek 1: 1 bardak naneli meyve suyu + 2 dilim kepekli ekmek ve beyaz peynir
 • Seçenek 2: 1 su bardağı doğal yoğurt + 1 yemek kaşığı bal + domates, soğan ve kekik ile çırpılmış 2 yumurta

Öğle ya da Akşam Yemeği İçin

 • Seçenek 1: 1/2 su bardağı pirinç + 1/2 su bardağı fasulye + 100 g hindi göğsü + 1 su bardağı pişmiş sebze + 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • Seçenek 2: Havuç, patates, balkabağı ve soğanlı 1 tabak tavuk çorbası

Atıştırmalık Olarak

 • Seçenek 1: 1 paket sade yoğurt + 1 yemek kaşığı kızılcık
 • Seçenek 2: 2 adet üzerine tarçın serpilmiş pişmiş muz

Böbrek Taşları İçin Diyet Yaparken Aklınızda Tutmanız Gerekenler

En önemli şey idrar hacmini arttırmak için sıvı alımını arttırmaktır.

İspanya’nın Almeria kentindeki Torrecárdenas Hastanesinde bir ürolog ve Endülüs Üroloji Derneği XXVII Kongresi başkanı olan Dr. José Luis Soler, “Günde iki ila iki buçuk litre arasında idrara çıkarak tuzları eritmek için günde yaklaşık üç litre su içmelisiniz,” diyor.

Son olarak, size durumunuza özel tavsiyeler verebilmesi için bir diyetisyeni ziyaret etmenizi öneririz. Uzman, ihtiyaçlarınıza göre en iyi diyetin ne olduğunu daha kesin bir şekilde değerlendirebilecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Instituto Nacional de la Diabetes y las Enfermedades Digestivas y Renales. Alimentación, dieta y nutrición para las piedras en los riñones. Mayo 2017. niddk.nih.gov/health-information/informacion-de-la-salud/enfermedades-urologicas/piedras-rinones/alimentos-dietas-nutricion
 • The National Kidney Foundation (NKF). LA DIETA Y LOS CÁLCULOS RENALES. https://www.kidney.org/es/atoz/content/diet
 • Conte Visús Antonio. La litiasis hoy. Arch. Esp. Urol.  2007  Feb;  60( 1 ): 1-4. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-06142007000100001&lng=es.
 • Alelign T, Petros B. Kidney Stone Disease: An Update on Current Concepts. Adv Urol. 2018;2018:3068365. Published 2018 Feb 4. doi:10.1155/2018/3068365
 • Finkielstein VA, Goldfarb DS. Strategies for preventing calcium oxalate stones. CMAJ. 2006;174(10):1407–1409. doi:10.1503/cmaj.051517
 • Han H, Segal AM, Seifter JL, Dwyer JT. Nutritional Management of Kidney Stones (Nephrolithiasis). Clin Nutr Res. 2015;4(3):137–152. doi:10.7762/cnr.2015.4.3.137

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.